Hlavní navigace

Může nový zaměstnavatel volat původnímu a ptát se?

 • (neregistrovaný)

  14. 5. 2019 7:52

  Dobrý den, vedeme s kolegou takovou zajímavou diskuzi a nemůžeme se shodnout - když se u nás uchází o práci nějaký člověk a my zjistíme z jeho životopisu jeho minulé zaměstnavatele, můžeme těm zaměstnavatelům zavolat a chtít po nich nějaké reference?
  I kdyby ANO, tak další věc je nakolik to pro nás budou užitečné a relevantní informace. Z vlastní zkušenosti vím, že když jsem odněkud odešel, tak proto, že jsem tam nebyl spokojený, tak si myslím, že by mě kvůli tomu asi můj bývalý zaměstnavatel tomu novému nevychválil zrovna v růžovém barvách.
  Ale proč se ptám - včera s tímto nápadem přišel náš personální. V poslední době opravdu nastoupilo docela dost lidí, kteří brzy "odpadli" - přestali chodit do práce, pili, chodili pozdě atd. No a jeho nápad na pracovišti rozpoutal debatu.

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 14. 5. 2019 8:06

   III (neregistrovaný) 46.227.168.---

   Zaměstnavatel si může vyžádat od uchazeče o zaměstnání posudek od jeho bývalého zaměstnavatele.

  • 14. 5. 2019 8:32

   Miluškaaa

   V naší firmě neposkytujeme žádné reference a ani se na reference neptáme. Myslím, že to je lepší, každý si musí udělat o zaměstnanci svůj vlastní obrázek už při pohovoru. Musíte se asi ptát na ty správné otázky, ze kterých se zjistí, zda se do týmu zaměstnanec bude hodit nebo ne. Myslím, že bývalý zaměstnavatel Vám nemůže ani poskytnout pravdivé informace. Všichni odpovídají podle toho, v jakém "stavu" se rozešli, nebo s kým se na referencích domluví. Ale na druhou stranu.. Je pěkné slyšet chválu o opravdu šikovném zaměstnanci :)

  • 14. 5. 2019 11:58

   III (neregistrovaný) 46.227.168.---

   Za mne tohle není správná odpověď. My po uchazečích někdy chceme posudek a jeho bývalý zaměstnavatel je povinen mu jej vydat.

   § 314

   (1) Požádá-li zaměstnanec zaměstnavatele o vydání posudku o pracovní činnosti (pracovní posudek), je zaměstnavatel povinen do 15 dnů zaměstnanci tento posudek vydat; zaměstnavatel však není povinen vydat mu jej dříve, než v době 2 měsíců před skončením jeho zaměstnání. Pracovním posudkem jsou veškeré písemnosti týkající se hodnocení práce zaměstnance, jeho kvalifikace, schopností a dalších skutečností, které mají vztah k výkonu práce.

  • 6. 9. 2019 5:43

   Adam (neregistrovaný) 188.120.201.---

   Prosím, může se státní organizace bez vědomí uchazeče o výběrové řízení na novou pracovní pozici obrátit na reference ke stávajícímu jeho zaměstnavateli? Děkuji

  • 6. 9. 2019 7:26

   bobik (neregistrovaný) 195.113.192.---

   dobrý den, také přidám svoji zkušenost, měli jsme kolegyni (se kterou jsme nebyli spokojeni, špatně odvedená práce, chybovost, hádavá osoba.....) a jednoho dne nám zazvonil telefon, že paní XXX se uchází o místo v jejich firmě, jestli bychom jim dali reference. řekli jsme, že je pracovitá, bez problémů..., jen abychom se ji lehce zbavili a nebyli s ní problémy. A kdyby náhodou, taková u nás byla...., takže si myslím, že je to k ničemu. Spíš vyměnit personalistu, když neumí vybírat vhodné lidi.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).