Hlavní navigace

Překážka na straně zaměstnavatele 60%

  • (neregistrovaný) 91.245.28.---

    23. 8. 2019 12:59

    dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda by mi mohl někdo poradit. Jsem začínající mzdová (junior) a ještě jsem se s tím nikdy nesetkala. Zaměstnavatel by chtěl nechat doma zaměstnance doma na 60%. důvodem je méně práce, nechce propouštět. Můžete mi prosím někdo poradit, co to všechno obnáší? Zda se musí něco podepsat se zaměstnanci atd.? Děkuji moc za radu.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 23. 8. 2019 13:18

      jasná. (neregistrovaný) 91.139.11.---

      A máte mezi zaměstnavatelem a odbory dohodu o náhradě mzdy ve výši 60%. Pokud nemáte odbory, může být upraveno ve vnitřním předpise. Máte to? Jinak byste musely vyplatit náhradu ve výši 80%.

      ZP § 209
      (2) Upraví-li v případech podle odstavce 1 dohoda mezi zaměstnavatelem a odborovou organizací výši poskytované náhrady mzdy, která přísluší zaměstnanci, musí náhrada mzdy činit nejméně 60 % průměrného výdělku; nepůsobí-li u zaměstnavatele odborová organizace, může být dohoda nahrazena vnitřním předpisem.

    • 23. 8. 2019 13:24

      jasná. (neregistrovaný) ---.customers.tmcz.cz

      Opravím se, nemá být ve výši 80%, ale náhradu mzdy ve výši průměrného výdělku

    • 23. 8. 2019 13:32

      jasná. (neregistrovaný) 91.139.11.---

      Jinak, pokud máte stanovených 60%, tak se těchto 60% nebude započítávat do průměru pro výpočet náhrad. Pokud ve čtvrtletí nebude odpracovaných alespoń 21 směn, musíte stanovit pravděpodobný průměr.
      -pro dovolenou - překážka je jako výkon práce, dovolená se za ni nekrátí
      -na 60% nemusí být všichni zaměstnanci, může být pouze část zaměstnanců
      -ZP se musí odvádět alespoň z minimální mzdy. Dopočet do minimální mzdy na ZP celý hradí zaměstnavatel, nedělí se na třetiny
      -pro ELDP - stejné jako by pracoval
      -sjednat, jak dopředu budou zaměstnanci k výkonu práce (například jeden den předem jim to bude sděleno)

      Další dotazy vám jistě přinese praxe, tak se pak znovu ptejte :-)

    • 27. 8. 2019 13:26

      nik (neregistrovaný) 91.245.28.---

      Děkuji moc za radu paní jasná. firma nemá žádné odbory a ve vnitřních předpisech nic nemá sepsaného. Tak soudím, že jím bude muset zaplatit 80% z průměrného výdělku. když chce nechat zaměstnance doma. Ve firmě klesla práce. Bude se muset něco sepisovat, aby to každý zaměstnanec podepsal? Děkuji za odpověď.

    • 27. 8. 2019 13:38

      Aion (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

      80 % v žádném přídě, nejde o prostoj.
      Buď 60 % na základě vnitřního předpisu nebo 100 %.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).