Hlavní navigace

Pracovní úraz - zaměstnanec, pobírající rentu

 • (neregistrovaný) 88.100.111.---

  27. 8. 2019 15:23

  Dobrý den, zaměstnanec (v HPP od 1.1.2019, jelikož pobírá rentu z min.zaměstnání, tak má pouze minimální měsíční mzdu 13.350,- Kč, víc si vydělat nemůže, sebrali by mu to z renty) měl dne 16.8.2019 pracovní úraz, toho dne stihl odpracovat pouze 1,5 hodiny, pracovní úvazek je 8 hod./den. Prům.výdělek mu vychází od počátku 79,80/hodina (má pouze tu min.mzdu). Od 16.8.2019 (den úrazu) má neschopenku, předpoklad cca další 3 týdny. Potřebovala bych zkontrolovat výpočet náhrady ušlé mzdy:
  náhrada zaměstnavatele za DPN za prvních 14 kal.dnů, tj. 16.8.-29.8.2019 = Kč 3.383,-
  neodpracované hodiny v téže době: 16.8. = 6,5 hodin, 19.8.-29.8. = 9 dnů x 8 hodin = 72 hodin, celkem neodpracováno 78,5 hodin. Náhrada za ušlou mzdu bude tedy: 79,80 x 78,5 = 6.264,- Kč - 3.383,- (náhrada zaměstnavatele DPN) = 2.881,- Kč, celková mzda: čistá mzda 7.122 + náhrady DPN zaměstnavatele 3.383,-, celkem Kč 10.505,-.
  Zatím totiž nevím, kolik dostane od OSSZ nemocenskou (náleží od 30.8.), myslíte, že by to šlo mým propočtem s tím, že když třeba v dalším měsíci dojde k ukončení DPN, tak že bych tu ušlou mzdu za ten 1 pracovní den dorovnala nějak v příští výplatě podle skutečnosti (tam už asi budu odečítat jen tu nemocenskou, že?). S pracovním úrazem se setkávám poprvé v životě a z těch info tady jsem už naprosto tumpachová, prosím, jestli někdo znáte tuto problematiku dokonale, odpovězte mi. Moc děkuji předem.

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 28. 8. 2019 7:45

   LenkaP (neregistrovaný) ---.111.broadband5.iol.cz

   Prosím, opravdu si tu nikdo s tímto neví rady?

  • 28. 8. 2019 9:59

   Tomáš Neugebauer (neregistrovaný) ---.200.broadband17.iol.cz

   Náhrady škod vzniklé v důsledku pracovního úrazu se obvykle uhrazují až po ukončení dočasné pracovní neschopnosti. Existuje však jedna výjimka potvrzující pravidlo, a to je náhrada ztraty na výdělku po dobu pracovní neschopnosti, pokud se zaměstnavatel s poškozeným nedohodl na jiném způsobu výplaty, např. na formě měsíčních záloh.

   Takže je možné s poškozeným uzavřít dohodu, že náhrada bude poskytnuta až po ukončení dočasné pracovní neschopnosti (zvláště, pokud bude krátká, jak uvádíte). Navíc, uvádíte, že k pracovnímu úrazu došlo 16. srpna 2019. Je běžné, že náhrada se vyplácí ve mzdě až za měsíc září, tzn., že bude znát i výši nemocenské a bude moci provést řádný výpočet náhrady ztráty na výdělku. K němu připočtete další nárokované náhrady (bolestné atd.) a celkovou částku vyplatíte poškozenému s následnou refundací u pojišťovny, nebo o výplatu poškozenému požádáte pojišťovnu.

  • 30. 8. 2019 13:51

   LenkaP (neregistrovaný) ---.111.broadband5.iol.cz

   Děkuji Vám za radu, asi to takto fakt bude nejjednodušší. Jen se chci ještě zeptat - pokud budu o výplatu poškozenému žádat pojišťovnu, což mi připadá logičtější i vzhledem k tomu, co je tu dříve psáno ohledně toho, že se může stát, že pojišťovna pak může dělat problémy s uznáním refundace zaměstnavateli, tak pokud budu chtít, ať to pojišťovna zašle rovnou na účet poškozenému, tak kam se to pak v tom formuláři píše? Stačí pouze do poznámky někam? Dívala jsem se na ten formulář o náhradě ztráty na výdělku a tam je pouze číslo účtu zaměstnavatele při případné refundaci. Děkuji předem za info.

  • 28. 8. 2019 10:00

   jasná. (neregistrovaný) 91.139.11.---

   Vyplníte záhlaví tiskopisu ,,Náhrada ztráty na výdělku po dobu PN,, a spolu s nemoc. lístkem, přílohou k žádosti o dávky a záznamem o úrazu zašlete na OSSZ. Uvedete, že vám tiskopis mají vyplněný zaslat zpět na adresu firmy. Až budete mít potvrzené od OSSZ, pak můžete pokračovat ve výpočtu. Nevím jak v kterém okrese, ale u nás na OSSZ nepatří k nejrychlejším, tím pádem bych nebyla schopná náhradu za ztrátu na výdělku spočítat do výplatního termínu, nechávám odškodnění na Kooperativě. Má to pro zaměstnavatele výhodu i v tom, že se může stát, že pojišťovna bude chtít provést krácení a vy už budete mít odškodnění vyplacené v plné výši. Takže pak spočítám a odešlu na Kooperativu a ta náhradu vyplatí přímo zaměstnanci na jeho účet.

  • 28. 8. 2019 10:25

   Tomáš Neugebauer (neregistrovaný) ---.200.broadband17.iol.cz

   Máte pravdu v tom, že je to výhodné pro zaměstnavatele, ale nevýhodné pro zaměstnance, neboť ten musí podat daňové přiznání. Navíc uvádíte chybnou informaci, "že pojišťovna bude chtít provést krácení". Ta k tomu není oprávněna (to může jen zaměstnavatel) a zaměstnavatel je povinen vyplatit, nebo zajistit vyplacení, odškodnění ve výši, které on stanovil (zaměstnanec s touto výši musí být seznámen).

   Je nutné si uvědomit, že zaměstnavatel určuje pojišťovně, nikoliv naopak, i když pojišťovna se o to někdy snaží.

   Na závěr jen drobné doplnění. Záznamem o úrazu, který uvádíte, musí být formulář ČSSZ, nikoliv formulář z nařízení vlády č. 201/2010 Sb., ve znění pozdějších předpisů. Pokud by byl zaslán ten, jednalo by se o porušení souladu s GDPR, pokud by nebyl vyžádán souhlas poškozeného k zaslání tohoto formuláře na OSSZ, a zároveň k nenaplnění požadavku zákona č. 187/2006 Sb., ve znění pozdějších předpisů (bohužel, oba formuláře mají stejný název a často jsou zaměňovány). Formulář ČSSZ vyplňuje zraněný zaměstnanec, nikoliv zaměstnavatel.

  • 30. 8. 2019 14:09

   LenkaP (neregistrovaný) ---.111.broadband5.iol.cz

   Co se týká toho zaměstnance, tak on si podává daňové přiznání sám (kvůli té rentě, kterou pobírá), takže tam mu to určitě vadit nebude.

  • 30. 8. 2019 13:59

   LenkaP (neregistrovaný) ---.111.broadband5.iol.cz

   Děkuji za info, taky si myslím, že je to lepší řešení, když už to může Kooperativa poslat na účet přímo zaměstnanci - mimochodem, kam to Kooperativě značíte, to číslo účtu zaměstnance? Na to tam totiž není ve formuláři kolonka.
   Díky předem za info.

  • 30. 8. 2019 14:02

   LenkaP (neregistrovaný) ---.111.broadband5.iol.cz

   Omylem jsem zareagovala na jiný příspěvek, mělo to být Vám - děkuji za info a jen se chci zeptat, kam ve formuláři Kooperativy značíte, že to mají zaslat přímo na účet zaměstnance? Tam v tom formuláři na to není žádná kolonka.
   Předem díky za info.

  • 28. 8. 2019 11:33

   Lenka F. (neregistrovaný) ---.customers.tmcz.cz

   Dobrý den,
   náš pracovník měl už 2 dlouhodobé PN k jednomu úrazu - první léčba se nepovedla, proto měl další PN a operaci. Byly už vyplaceny i trvalé následky. Teď však má stále problémy a čeká ho další operace a už třetí PN. Už při druhé PN nám Kooperativa dělala docela problémy a průtahy, tak nevím, jak se budou tvářit na třetí PN a léčení k témuž úrazu.
   Dosud jsme mu všechny náhrady ušlého výdělku platili ve výplatách, i když to znamenalo čekat dlouho na peníze z Kooperativy. Teď ale váhám, jestli raději nechat platit přímo zaměstnanci, očekávám ještě větší problém s Kooperativou a zdržení plateb. Nemáte někdo zkušenost s podobně komplikovaným léčením PÚ a náhradami od Kooperativy?

  • 28. 8. 2019 12:08

   Tomáš Neugebauer (neregistrovaný) ---.200.broadband17.iol.cz

   Jedná-li se o další operaci, která je v příčinné souvislosti s utrpěným pracovním úrazem, má poškozený právní nárok vůči svému zaměstnavateli na poskytnutí náhrad v důsledku toho mu vzniklých škod. Je tedy zcela jedno, zda vyplatíte přímo, nebo přes Kooperativu, neboť máte zákonnou povinnost úhrady. Zda Kooperativa dělá, či nedělá problémy je zcela nepodstatné, poškozený musí úhradu škody dostat (úraz byl uznán za pracovní a za předcházející vzniklé škody byla úhrada provedena; je-li operace v příčinné souvislosti, není co řešit).

  • 28. 8. 2019 15:22

   Lenka F. (neregistrovaný) ---.customers.tmcz.cz

   Samozřejmě firma se zodpovědnosti nezříká, naopak tomuto zaměstnanci zaplatili např. i rehabilitace, které měly přispět ke zlepšení zdravotního stavu (pomohly jen částečně) a vycházejí mu vstříc i v přidělování práce, která ho příliš nezatěžuje (přitom ne hůře placené). Jen mám strach, že se peníze zdrží ještě víc než při prvním opakování léčby.

  • 28. 8. 2019 20:23

   Aion (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

   P. Neugebauere, vy asi máte dnes špatný den, jinak byste nenapsal, co jste napsal.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).