Hlavní navigace

Odstupné - je nárok?

  • (neregistrovaný) 46.135.102.---

    2. 10. 2019 21:39

    Dobrý den, mám dotaz - u zaměstnavatele pracuji 8 let, v současné době se provádějí firemní změny - budu převedena do nové společnosti, která bude mít stejný název, ale jiné IČ. Zde bych měla být zaměstnancem cca 2 měsíce a pak už budu definitivně pracovat v jiné firmě stejného majitele (jiný název, jiné IČ). Zde pravděpodobně bude nástup bez zkušební doby.

    Nevím ještě podmínky ukončení pracovního poměru, ale byl by zde nárok na odstupné?

    Děkuji.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 3. 10. 2019 8:55

      Michaela S. (neregistrovaný) ---.mubph.cz

      Běžné skončení pracovního poměru řeší § 48 a násl. zákoníku práce, odstupné je pak v § 67 a váže se k výpovědnímu důvodu podle § 52 a) - d).

      Popis spíše odpovídá přechodu práv a povinností z pracovněprávního vztahu podle § 338 a násl. ZP. Zaměstnavatelé (současný a nový) by Vás měli nejpozději 30 dnů před přechodem práv a povinností k jinému zaměstnavateli o přechodu informovat. Pokud do dvou měsíců po nabytí této změně podáte výpověď nebo rozvážete pracovní poměr dohodou, můžete se u soudu domáhat určení, že k rozvázání pracovního poměru došlo z důvodu podstatného zhoršení pracovních podmínek v souvislosti s přechodem, pak byste měla nárok na odstupné podle § 67 odst. 1.

    • 3. 10. 2019 9:09

      fik (neregistrovaný) ---.supraphon.cz

      Děkuji za odpověď :)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).