Hlavní navigace

Výzva z FÚ zpětně přiznat daně a bonus

  • (neregistrovaný) 195.26.25.---

    11. 10. 2019 16:38

    Dobrý den, na základě udání expartnera jsem byla vyzvána FÚ k doložení daňového přiznání za rok 2017 a 2018. V roce 2017 mé příjmy byly ze zaměstnání, z pronájmu bytu a z prodeje nepotřebných osobních věcí. V roce 2018 jsem pracovala ncelé 2 dny, pak na rizikovém těhotenství (nemocenská) až do porodu a následně jsem na mateřské dovolené. V roce 2018 jsem měla příjem za pronájem bytu cca 62tis Kč a za prodej nepotřebných osobních věcí ccs 113tis Kč. Základ daně po odečtení ůroku z hypotéky: 141.800 Kč. Při vyplňování přiznání na daňovém portále mi za rok 2018 vyšla po odečtení slevy na poplatníka daň 0 Kč.
    Za 2017 i 2018 jsem uvedla do formuláře i slevu na syna,kterou jsme si jeho otec ani já neuplatňovali. V roce 2017 se mi sleva od daňové povinnosti odečetla, ale za rok 2018 mi vychází na ř.72 daň. zvýhodnění 15.204 Kč a pak už jen samé nuly. Když jsem do ř.75 tuto částku dopsala, hlásilo mi to chybu a musela jsem přepsat zpět na nulu. Znamená to, že za rok 2018 si nemohu o bonus požádat? Velice děkuji za vaše odpovědi.
    Ještě upřesním, že příjmy za prodej osobních věcí byly uskutečňovány formou dobírky přes Českou poštu a ta mi obdržené peníze za dobírky poukazovala na běžný účet. Na FÚ mě při osobním jednání o této skutečnosti informovali a ukázali mi výpisy o finančních pohybech na mém účtu s tím, že vše musím dodanit a prokázat.Lucie

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 12. 10. 2019 9:12

      Mirek22 (neregistrovaný) 81.162.199.---

      dle § 57 odst. 3 zákona č. 280/2009Sb. Daňový řád
      FU muže provést kontrolu osobniho učtu
      proto je dobré když někdo posíla penize /za cokoliv/ ať napíše dar - tak radil daň. poradce

    • 13. 10. 2019 12:10

      katka2 (neregistrovaný) ---.red-81-36-166.dynamicip.rima-tde.net

      Hm, takže až budu něco kupovat na inzerát, tak mi s tím prodejce pošle 2 darovací smlouvy (jednu na tu věc a druhou na peníze), já je podepíšu a pošlu zpátky? Nebo jak si to představuje ten váš "poradce"?

    • 12. 10. 2019 17:00

      J (neregistrovaný) ---.ipv6.broadband.iol.cz

      Daňový bonus za rok 2018 nelze uplatnit - viz.§ 35c
      (4) Daňový bonus může uplatnit poplatník, který ve zdaňovacím období měl příjem podle § 6 nebo 7 alespoň ve výši šestinásobku minimální mzdy.

    • 13. 10. 2019 12:26

      . (neregistrovaný) 178.17.10.---

      A byly to příjmy "z prodeje nepotřebných osobních věcí" - v tom případě by to byly příjmy od daně osvobozené - a prokážete to, nebudete v důkazní nouzi? Máte staré paragony, staré fotky s danými předměty atd.? Co Vám vlastně na to FÚ přesně řekli? Že máte prokázat svoje "osvobozené" příjmy? Kam jste tyto příjmy "z prodeje nepotřebných osobních věcí" ve svém přiznání k dani z příjmu FO teď zaradila, do § 7 nebo do § 10?

    • 14. 10. 2019 9:13

      (neregistrovaný) 195.26.25.---

      Dobrý den, staré paragony už samozřejmě nemám. Tyto příjmy jsem zahrnula do §10. Jednalo se o prodej např. dětského kola, staré sedací soupravy, ložnice...možná se do důkazní nouze dostanu. Většina prodaných věcí byla pořizována v letech 2005 - 2010. Peníze, které jsem za prodej nepotřebných věcí a vybavení domácnosti obdržela jsem z toho damého účtu přeposílala bývalému partnerovi, se kterým jsme před lety věci pořizovali. Doufám a vvěřím, že snad vše dopadne dobře.

    • 14. 10. 2019 10:04

      . (neregistrovaný) 178.17.10.---

      Nevím, o kolik položek se jedná, ale sama bych udělala přehled všech prodejů za rok 2017 a za rok 2018, k tomu bych dohledala inzeráty, fotky z inzerátů (většinou je tam vidět, že se např. u nábytku jedná o nábytek umístěný v bytě prodejce) a to bych přiložila k podávanému Přiznání k dani z příjmu FO. Tyto "osvobozené" příjmy bych do Přiznání neuváděla, jen bych je uvedla do příloh jednotlivých přiznání. Ale nejsem daňový poradce, takže to prosím berte jen jako úvahu, ne jako odbornou radu.
      OT. Když jste peníze přeposílala na účet bývalému partnerovi, tak jste do poznámky psala, že se jedná o dar, nebo o platbu za prodej nějaké věci?

    • 14. 10. 2019 10:17

      (neregistrovaný) 195.26.25.---

      Při přeposílání peněz bývalému partnerovi jsem tam neuváděla nic :-( Na výpise z banky jsou vidět poznámky: u příjmu=Česká pošta s.p. jako VS je uvedeno: Příjmy jiné. Když jsem přeposílala penize je uvedeno= Jméno+příjmení bývalého partnera/převod prostředků/Bez kategorie jiné. Moc Vám děkuji za vaše rady, mě by vůbec nenapadlo že můj druhý ex mě bude dávat k soudu a navíc mě "napráší" na FÚ. Budiž mi to poučením. Velkým poučením

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).