Hlavní navigace

Pracovní úraz a ušlý výdělek

 • (neregistrovaný) 90.183.134.---

  18. 11. 2019 13:50

  Dobrý den,
  když došlo u nás ve firmě k pracovnímu úrazu,tak jsme dopláceli ušlý výdělek po skončení pracovní neschopnosti.Nás­ledně jsme pak žádali na tuto částku refundaci od pojišťovny.Teď přišla pracovnice,která má neschopnost od prac. úrazu,že chce,abychom jí dopláceli ušlý výdělek v každém měsíci.Chtěl bych se zeptat,jestli se to také tak dělá a jak je to potom s refundací,jestli máme žádat u pojištovny každý měsíc nebo jestli stačí až celková částka po skončení nemoci.Předem moc děkuji za radu. Kajda

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 18. 11. 2019 14:37

   Aion (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

   Náhrada za ztrátu na výdělku po dobu PN se vyplácí pravidelně jednou měsíčně s tím, že je možné dohodnout se zaměstnancem jiný způsob její výplaty. Tento jiný způsob může představovat i přiměřené zálohy.
   Žádat refundaci je možné poté, kdy byla náhrada vyplacena.

  • 18. 11. 2019 15:25

   Lenka F. (neregistrovaný) ---.customers.tmcz.cz

   Pojišťovně samozřejmě stačí celá částka, můžete ale žádat třeba každý měsíc - po zaplacení zaměstnanci (po výplatě příslušných mezd).

  • 18. 11. 2019 15:53

   Aion (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

   Náhrada za ztrátu na výdělku není mzdou, takže s výplatou mezd nemá nic společného.

  • 18. 11. 2019 19:19

   Tomáš Neugebauer (neregistrovaný) ---.146.broadband5.iol.cz

   Pokud vaše zaměstnankyně požaduje vyplácet náhradu jí ušlého výdělku z důvodu prodělaného pracovního úrazu pravidelně měsíčně, má na to, v souladu se zákoníkem práce (§ 271m), nárok. Pro zaměstnavatele je z důvodu správného výpočtu výše náhrady důležité mít zjištěno a stanoveno, zda se z části či zcela v souladu s § 270 zákoníku práce zprostí své povinnosti zaměstnanci nahradit vzniklou škodu a nemajetkovou újmu.

   Refundace se u pojišťovny zpravidla požaduje až po ukončení dočasné pracovní neschopnosti (všech úhrad ztráty na výdělku) a úhradě doložených dalších nároků poškozené (bolestné, účelně vynaložené náklady spojené s léčením [např. doplatky léků], věcná škoda [např. v důsledku pracovního úrazu rozbitý soukromý mobil, brýle, hodinky či poškozený soukromý oděv]).

  • 18. 11. 2019 19:53

   Aion (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

   Věcnou škodou jsou i náklady vynaložené na advokáta, účelně vynaloženými náklady na léčení je i ocenění péče třeba i ze strany rodinných příslušníků, a to ve výši odpovídající péči poskytnuté profesionálními pečovateli.

  • 19. 11. 2019 7:26

   Lenka F. (neregistrovaný) ---.customers.tmcz.cz

   Nám Kooperativa loni vyplatila škodu na několikrát, i když si mezi tím několikrát vyžádali různá dodatečná potvrzení a doplňky k dokumentaci. Jednalo se o dlouhodobou PN a dost peněz pro naši ne zrovna velkou firmu. Navíc mají na vyřízení lhůtu 3 měsíce, která se samozřejmě prodlužuje, když požádají o jakékoliv doplnění. I z tohoto důvodu jsem i teď poslala žádost hned po prvním proplacení náhrady (náš zaměstnanec má bohužel už třetí operaci po pracovním úrazu).
   A pro Aion - o výplatě mezd jsem psala z toho důvodu, že náhrada se proplácí se mzdami, i když sama o sobě mzdou není, musí se ale se mzdami zaevidovat mimo jiné kvůli zdanění.

  • 19. 11. 2019 8:32

   Aion (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

   Naši klienti-zaměstnanci vždy požadují výplatu náhrady vždy prvního dne v měsíci, bez ohledu na splatnost mzdy a její výplatu. Nestalo se, že by to nefungovalo.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).