Hlavní navigace

Spolupracující osoba

  • (neregistrovaný) 46.167.192.---

    30. 12. 2019 10:35

    Dobrý den jsem OSvČ a manželku mám jako spolupracující osobu . Jsme v rozvojovém řízení a chci ji jako spol osobu zrušit Jde to i bez jejího souhlasu ?? Jak mám postupovat dekuji

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 30. 12. 2019 16:12

      . (neregistrovaný) 178.17.10.---

      Spolupracující osoba nahlašuje začátek i konec spolupráce na ČSSZ sama. Stejně tak nahlašuje na svoji zdravotní pojišťovnu, že je / není plátcem zdravotního pojištění jako osoba samostatně činná (z důvodu spolupráce) sama.
      Vy, jako osoba se kterou spolupracuje, tyto skutečnosti za ni nahlásit ani na ČSSZ ani na ZP nemůžete.
      Podobné je to s registrací k dani z příjmu fyzických osob na finančním úřadu.

      Počet měsíců společné spolupráce zohledníte až v Přiznání k dani z příjmu FO.
      OT. V návaznosti na výše uvedené - Vaše manželka má spolupráci s Vámi jako "hlavní" činnost, co se sociálního a zdravotního pojištění týká? Platí měsíčně sociální a zdravotní pojištění v tzv. minimální výši? Kdy, který měsíc jste ukončili spolupráci? Toto jsou jen otázky pro zvážení, abyste pak neuváděli rozdílné údaje v Přiznání k dani z příjmu FO, Přehledech pro ČSSZ atd.

    • 30. 12. 2019 22:43

      Jenda 11 (neregistrovaný) ---.freepoint.cz

      Ano sociální a zdravotní platím já ona neplatí a nedělá nic . Ona se sama určitě neodhlasi. Jen jsem chtěl vědět jak to ukončit ona to sama o své vůli neudělá děkuji

    • 31. 12. 2019 1:03

      . (neregistrovaný) 178.17.10.---

      Pokud již nespolupracujete, tak byste neměl mít povinnost na ni přerozdělovat příjmy a výdaje podle § 13 Zákona o daních z příjmů. Ani povinnost za ni platit zálohy na sociální a zálohy na zdravotní pojištění jako za OSVČ. To, že si ona při ukončení spolupráce nesplní svoje povinnosti vůči ČSSZ ohledně nahlášení ukončení spolupráce s Vámi, ani povinnosti vůči ZP ohledně ukončení zařazení do kategorie OSVČ, by měl být její problém. I když je mi jasné, že občas je lepší vše zajistit, vyplnit, danou osobu nechat „papíry“ jen podepsat. Takže bez jejího souhlasu (resp. bez jejích podpisů) se neobejdete - ale nemusíte na ni nic přerozdělovat ani za ni nic / co se záloh na pojištění a daní týká / platit. Jen pozor, aby pak nepřišla s tím, že jste vlastně založili rodinný závod, pro který stále pracuje – to by byla konzultace pro právníka.

      Popis kam zajít, co udělat atd. najdete ve starší diskuzi:
      https://businesscenter.podnikatel.cz/diskuse/1587052/
      Aktuální formuláře (v uvedené diskuzi jsou formuláře platné v roce 2018)
      ČSSZ - Oznámení OSVČ o ukončení výkonu samostatné výdělečné činnosti
      https://eportal.cssz.cz/web/portal/tiskopisy-ousvc
      FÚ - ŽÁDOST O ZRUŠENÍ REGISTRACE
      https://www.financnisprava.cz/assets/tiskopisy/5129_3.pdf?201912310045

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).