Podle § 102 odst. 1 ZP je zaměstnavatel povinen vytvářet bezpečné a zdraví neohrožující pracovní prostředí a pracovní podmínky vhodnou organizací bezpečnosti a ochrany zdraví při práci a přijímáním opatření pro předcházení rizikům.
Zaměstnavatel je oprávněn na zaměstnanci vyžadovat sdělení, zda dovolenou trávil v rizikové oblasti. Kdyby byl zaměstnavatel schopen prokázat, že skutečnosti uvedené zaměstnancem o místě trávení dovolené jsou nepravdivé, jedná se o porušení povinností vyplývajících z právních předpisů vztahujících se k zaměstnancem vykonávané práci. Zaměstnanec svými nepravdivými informacemi mohl způsobit zaměstnavateli škodu, ale hlavně mu znemožnil plnit povinnosti vytvářet pro všechny zaměstnance bezpečné a zdraví neohrožující pracovní prostředí. To by mohlo být možností zavlečení nákazy na pracoviště zaměstnavatele ohroženo.
V případě pochybností anebo zájmu zaměstnavatele, aby ochránil ostatní zaměstnance, je možné jako ochranné opatření se zaměstnancem po návratu z dovolené dohodnout výkon práce z domova.
Samozřejmě placenou.
Objednejte si zdarma náš týdenní newsletter. Aktuální články a důležité informace tak budete mít vždy po ruce ve svém mailu.
16. 7. 2020 15:36
Dobrý den, zaměstnavatel chce dát zaměstnancům podepsat dodatek k pracovní smlouvě, pokud zaměstnanec pojede na dovolenou do zahraničí a po návratu bude v karanténě, nebude mu proplacena náhrada mzdy. Prosím o váš názor, jestli to vůbev může udělat. Děkuji.