Záleží na tom, zda měl do 3.5. uzavřen PP s jiným zaměstnavatelem. Pokud ne, při skončení PP 21.8. mu vzniká právo na poměrnou část dovolené za kalendářní rok v rozsahu 2/12, pokud ano, v rozsahu 3/12.
Při skončení PP 31.8. by se mu srpen započítal jako celý měsíc trvání PP.
Zaměstnanec nedoložil zápočtový list ani jiné potvrzení od bývalého zaměstnavatele. Sdělil nám, že byl zaměstnán v Belgii.
Máte to jasně napsané v předchozích odpovědích. Když odpracoval alespoň 60 dnů, náleží mu dovolená za celé kalendářní měsíce, kdy trval pracovní poměr. Celé měsíce jsou červen a červenec. Květen ani srpen netrval pracovní poměr celý kalendářní měsíc.
Proto je nárok na 2/12, to je 20:12x2=3,5 dne.
Mám jiný názor..
§ 214 Dovolená za odpracované dny
Zaměstnanci, který nevykonal v kalendářním roce u téhož zaměstnavatele práci alespoň 60 dnů, přísluší dovolená za odpracované dny v délce jedné dvanáctiny dovolené za kalendářní rok za každých 21 odpracovaných dnů v příslušném kalendářním roce.
110 odpracovaných dní/21 = 5 dní.
Jak je to tedy správně? :-)
Je fakt, že jsem se do kalendáře nedívala a nepřepočítávala. Píše 110, vychází to na 110 kalendářních a to by bylo 80 pracovních, jestli tedy tazatelka opravdu popletla kalendářní s pracovními a nepočítala dny trvání pracovního poměru, což není totožné s odpracovanými dny.
Pokud by bylo těch 80 PD skutečně odpracovaných, tak 3,5 dne D.
Je vidět že Blanche v tom má zřejmě neuvěřitelný hokej.
Dobrý den,
omlouvám se za neúplné údaje.
Zaměstnanec nastoupil dne 4.5.2020. Dne 1.5. je státní svátek, 2.5.sobota, 3.5. neděle.
Zaměstnanec nastoupil do zaměstnání první pracovní den v květnu (4.5.). Pracovní poměr končí 21.8.2020. Odpracováno bude mít 80 pracovních dní.
Děkuji za pomoc.
Zákoník práce
Vznik pracovního poměru
Pracovní poměr vzniká dnem, který byl sjednán v pracovní smlouvě jako den nástupu do práce
Tak že když je v pracovní smlouvě den nástupu do práce 4.5.2020, tak tento den pracovní poměr vznikl a netrval tedy tento pracovní poměr celý kalendářní měsíc květen , tudíž tento měsíc nemůžete započítávat pro nárok na dovolenou.
Opravdu slovíčkaření není rozdíl mezi odpracovanými dny a kalendářními dny nebo když píšete, že odpracoval celý měsíc květen a následně napíšete, že má nástup do práce až 4.5.2020.
Takže pracovní poměr od 4.5. do 21.8.
Nebyl teda např. nemocný a odpracoval 80 směn (pokud má rozvržení pracovní doby od pondělí do pátku. A počítá se i svátek, který sice neodpracoval, ale by v jeho pracovní den).
Tzn. že odpracoval alespoň 60 směn a tím pádem mu vznikl nárok na dvanáctinu za každý celý měsíc zaměstnání.
Pokud by byl někde do 3.5. zaměstnaný v pracovním poměru, vznikl by mu nárok na dvanáctinu i za květen. Pokud nebyl, tak mu nárok na dvanáctinu za květen nevzniká, protože nebyl zaměstnaný v pracovním poměru celý měsíc.
Červen celý byl, červenec také. Končí 21.8., takže dvanáctina za srpen také ne.
Pokud by nastoupil 22.8. do pracovního poměru někam jinam a tam odpracoval aspoň 60 směn, pak nárok za srpen bude řešit nový zaměstnavatel.
U Vás má nárok na 2/12.
Ale znám firmy, které přiznají dvanáctinu i za měsíc, ve kterém netrvalo zaměstnání celý měsíc, pokud je např. prvního a druhého sobota a neděle a zaměstnanec nastoupí až třetího v pondělí.
Internet Info BusinessCenter.cz (businesscenter.podnikatel.cz)
Server s informacemi pro podnikání.
Copyright © 1998 – 2021 Internet Info, s.r.o. Všechna práva vyhrazena.
18. 8. 2020 12:12
Dobrý den,
zaměstnanec je v naší firmě zaměstnán od 4.5. a bude končit pracovní poměr 21.8.2020 . Celkem bude mít odpracováno 110 dní. Plný roční nárok máme 20 dní dovolené. Pokud by pracoval do 31. srpna měl by nárok na 6,5 dne dovolené. Již vyčerpal 6 dní dovolené.
Jak to bude v případě, když ukončí pracovní poměr k 21.8.?
Děkuji za odpověď