Zjednodušeně - v účetnictví jsou tržby to, co se vyfakturuje a nezáleží na tom, zda to bylo zaplaceno. A příjmy jsou to, co bylo skutečně zaplaceno. Četla jsem otázky a odpovědi ke kompenzačnímu bonusu a tam bylo právě napsáno, že i OSVČ by měli tržby posuzovat stejně jako by vedli účetnictví. Nebo jsem to možná špatně pochopila. Tak právě proto s ptám. děkuji
"Subjekty, které v soustavě tzv. podvojného účetnictví neúčtují, musí posoudit, které příjmy by byly tržbami z prodeje výrobků, zboží a služeb, pokud by bylo vedeno. "
Cílem výše uvedené věty je vymezení rozhodných příjmů, tzn. Tržby z prodeje výrobků, zboží a služeb vs. ostatní příjmy.
ze stránky FÚ
Ostatní subjekty musí posoudit, které příjmy by byly tržbami z prodeje výrobků, zboží a služeb, pokud by bylo vedeno tzv. podvojné účetnictví. Zjednodušeně řečeno se jedná o peněžní prostředky, které daný subjekt získal z prodeje vlastních výrobků, zboží nebo za poskytnutí služby v rámci své provozní činnosti, tedy z předmětu svého podnikání.
Dobrý den, řeším to samé, v jedné větě v dotazech je "Ostatní subjekty musí posoudit, které příjmy by byly tržbami...jako kdyby bylo vedeno podvojné účetnictví." a v následující větě "se jedná o peněžní prostředky, které daný subjekt získal". Nerozumím tomu, jestli v DE započítat i vydané faktury zatím nezaplacené nebo ne. Děkuji
"Zjednodušeně řečeno se jedná o peněžní prostředky, které daný subjekt získal z prodeje vlastních výrobků, zboží nebo za poskytnutí služby v rámci své provozní činnosti, tedy z předmětu svého podnikání, resp. z jeho činnosti, kterou lze považovat za podstatnou a která je tedy hlavním zdrojem jeho obživy."
V Žádosti je již použit pouze pojem "příjem".
Logicky jde státu o kompenzaci výpadku příjmů v bonusovém období.
Podle zákona o kompenzačním bonusu pro rok 2021 platí, že množina příjmů vstupujících do tzv. „testu významného dotčení činnosti“ je užší než množina příjmů vstupujících do tzv. „testu majoritních příjmů“. Do testu významné dotčenosti se zahrnují pouze příjmy odpovídající tržbám z prodeje výrobků, zboží a služeb, kdy tento pojem je vysvětlen v důvodové zprávě a jako pomůcka k určení těchto příjmů je použito pravidlo, že se jedná o takové příjmy, které odpovídají definici tržeb z prodeje výrobků, zboží a služeb, které jsou vykazovány ve výkazu zisku a ztrát podle vyhlášky č. 500/2002 Sb. Znamená to tedy, že bude rozdílné stanovení těchto příjmů u subjektů, které vedou tzv. podvojné účetnictví, a u ostatních subjektů? Např. těch, kteří vedou daňovou evidenci nebo pouze přehled příjmů v případě, že při určování základu daně uplatňují výdaje procentem z příjmů?
Na úvod je nutné podotknout, že příjmy se pro účely testování nároku na kompenzační bonus pro rok 2021 určují v případě testu významného dotčení činnosti stejně, jako se určují pro účely daní z příjmů. Z toho také vyplývá, že záleží na tom, zda poplatník (subjekt KB nebo s.r.o.) vede účetnictví (resp. „podvojné účetnictví“) nebo nikoliv.
Jak u subjektů KB, které vedou účetnictví, tak u těch, které účetnictví nevedou (resp. vedou daňovou evidenci), se jedná vždy o stejnou množinu příjmů, ovšem s tím rozdílem, že do stanovení jejich výše pro účely zahrnutí do testu se promítá fakt, že jsou tyto příjmy vykazovány jiným způsobem. Obecně platí, že způsob, jakým je tržba vykazována, je určující pro to, v jakém okamžiku bude tento příjem zahrnut do testu významného dotčení činnosti.
Pokud subjekt KB nebo s.r.o., které je společníkem, vede účetnictví, jsou jeho příjmy výnosy podle účetních předpisů, a zahrnutí příjmů do testu významného dotčení činnosti podle zákona o kompenzačním bonusu pro rok 2021 záleží na okamžiku zaúčtování takového výnosu, kterým je např. vydání faktury, a to bez ohledu na skutečnost, zda byl v příslušném období příjem skutečně realizován či nikoliv.
Pokud subjekt KB vede daňovou evidenci, použije se pro stanovení okamžiku zahrnutí příjmů do uvedeného testu tzv. „hotovostní princip“, kdy rozhodné bude datum přijetí úhrady.
Objednejte si zdarma náš týdenní newsletter. Aktuální články a důležité informace tak budete mít vždy po ruce ve svém mailu.
5. 3. 2021 10:22
Dobrý den, prosím o radu. Jedná se mi o nový kompenzační bonus pro OSVČ od února 2021. Nerozumím tomu, zda se srovnávají příjmy OSVČ vedoucí daňovou evidenci nebo tržby.
Je tam napsáno příjmy odpovídající tržbám(?) Např. OSVČ vystavila fakturu v říjnu 2018, ale byla uhrazena až v listopadu 2018. Mám ji započítat do srovnávacího období (1.11.18 - 31.1.19) nebo ne? Děkuji moc