s čím si neví rady? ať takového poradce vymění.
a jak přišel na to, že když v zaměstnání neuplatňoval slevu, neb neměl podepsané prohlášení, tak že by měl doplácet daň??
to jako chcete antidatovat prohlášení? a napsat nepravdivé potvrzení? tedy podvádět? když je to v tomhle případě i kontraproduktivní?
To je naprostý nesmysl, kdoví, co mu ten, kdo mu dělá přiznání řekl. Ale pokud si s tím neví rady, určitě to není daňový poradce. Ani účetní. Normálně dá v přiznání všechny příjmy a daňové základy z potvrzení o zdanitelných příjmech dohromady, ať už měl podepsané prohlášení nebo ne (předpokládám, že jiné příjmy neměl). A sečte všechny sražené daně. Uplatní celoroční slevu na poplatníka, ta vůbec nesouvisí s tím, jestli měl nebo neměl v některých měsících podepsané prohlášení. Fakt nechápu, v čem má problém.
Vůbec to neřešte, každopádně 15.02. už bylo, tak si s tím nedělejte hlavu. Pochybuji že to byl daňový poradce, s tím se možná jen ohání, aby zapůsobil. Vy jste nic špatně neudělala, všechno si teď srovná v DP. Proč by měl doplácet daň jen proto, že neměl podepsané prohlášení? Spíš má na zálohách na daň odvedeno víc, a tu slevu na poplatníka si teď uplatní celou. Takže kdyby neměl další příjmy, tak by mu spíš vraceli ne?
Vůbec to neřešte, já už začínám být na takové radílky a chytrolíny alergická, a že se fakt snažím dělat všechno pro všechny a za všechny.
Ano, do 15.2. Nejsem si ale jista, zda se to dodatečné podepsání netýká jen případu, kdy byla sražená srážková daň, nebo jestli se to týká i případu, když byla zálohová dań bez podepsaného prohlášení. Každopádně 15.2. už je pryč. A vůbec nijak ho nemožnost zpětného podepsání nepoškodí. Ten člověk vůbec nechápe souvislosti. Jestli má i příjmy jako OSVČ a vychází mu, že bude daň ještě doplácet, přestože mu v době nepodepsaného prohlášení byly vlastně srážené vyšší daňové zálohy, než kdyby měl podepsáno, tak tím spíš by teď doplácel ještě více, kdyby býval v té době podepsáno měl a byly by mu srážené nižší daňové zálohy. Pokuste se mu to vysvětlit, aby v něm nezůstalo přesvědčení, že mohl mít daň nižší, kdyby mu bylo zpětné podepsání umožněno. A jestli to fakt nechápe, ať si to nechá vysvětlit od někoho jiného.
dodatečné podepsání prohlášení neexistuje. jedině podvod antidatování. v zákoně je jasně dáno, do kdy musí být podepsáno, aby se uplatňovaly slevy.
pokud byste mu vyhověla, tak se dopustíte podvodu a hlavně pak nebudou sedět ani mzdy, pokud byste mu dokonce i vydala nové potvrzení o příjmech "se slevami". nechápu, o co mu jde. nic by tím nezískal, ale vy byste měla problémy. jen mě napadá, že z nějakých důvodů chce vykázat v DP nižší příjmy (třeba alimenty).
Co se týká vašeho tvrzení, že dodatečné podepsání neexistuje, tak nemáte pravdu. Dodatečné podepsání daňového prohlášení samozřejmě existuje. Do 15.2. 21 může zaměstnanec (nebo bývalý zaměstnanec) daňové prohlášení podepsat dodatečně za období roku 2020, ve kterém podepsáno neměl, ale podepsat v něm mohl (protože v té době neměl podepsáno jinde). Pokud toho někdo využije, tak to pro účetní znamená práci navíc.
Technický dotaz - od kterého měsíce jste mu uplatnila slevu na dani na poplatníka, když pro Vaší firmu pracoval od ledna 2020 a Prohlášení podepsal v září 2020?
Vyplnil, podepsal a předal zaměstnavateli do 15.2.2021 Žádost o roční zúčtování záloh a daňového zvýhodnění za rok 2020 (s Potvrzením o zdanitelných příjmech od předchozího zaměstnavatele)? Máte pro předávání žádostí a dokladů do mzdové účtárny nějaká firemní pravidla? Aby Vám pak nepřinesl Žádost o RZD s tím, že ji nechal svému šéfovi na stole. Zvažuji možné situace, abyste byla připravena reagovat na jeho stížnosti.
Asi jste přehlédla, že má i jiné příjmy, je OSVČ. Podává přiznání, nežádá o RZD. A jestliže podepsal od září (jestli podepsal v září a byl tudíž podpis a sleva zohledněna od října nebo podepsal v srpnu s tím, že podpis a sleva platí od září, na tom už teď nesejde), tak těch pár měsíců mezi tím mu byla mzda daněna v režimu "zálohová daň bez podepsaného prohlášení". Z těchto důvodů ani o RZD žádat nemůže, musí podat přiznání.
Nepřehlédla. Ale občas někteří poplatníci neví, že když mají povinnost podat DAP, tak že si nemohou žádat u zaměstnavatele o RZD. A klidně uvedou do DAP jen zbývající příjmy.
K tomu mzdová účetní nemá právo zkoumat, zda má či nemá zaměstnanec povinnost podat DAP. Také může podnikat a mít celoroční příjmy tak nízké, že nezakládají povinnost podat Přiznání. A pak by se mu právě hodilo, aby měl příjmy, resp. zálohovou daň ze mzdy jen s podepsaným Prohlášením.
I kdyby neměl povinnost podávat přiznání kvůli malým příjmům ze SVČ, tak má povinnost podat přiznání kvůli tomu, že mu několik měsíců byla mzda daněna v režimu "zálohová daň bez podepsaného prohlášení". Toto prostě nijak nezmění. Takže i kdyby někde na stole šéfovi nechal včas datovanou žádost o RZD, která by se teprve teď dostala ke mzdovce, nebylo by mu to nic platné, protože to by musel do 15.2. 2021 v daňovém prohlášení roku 2020 vyplnit a dodatečně podepsat za ty měsíce roku 2020, kdy podepsáno neměl. Jeho daňové prohlášení 2020 má jistě u sebe mzdovka - a on na něm včas žádný dodatečný podpis neprovedl (a ona mu ho teď nevydá, aby se do něj mohl antedatovaně dodatečně podepsat ), takže nerozumím tomu, v čem hledáte možné problémy.
A kromě toho - Vy jste se ptala, zda doložil potvrzení o zd. příjmech od předešlého zaměstnavatele . Od od ledna do května měl současně 2 zaměstnavatele (jistě oba se zálohovou daní), takže i kvůli tomu je povinen podat přiznání. Žádost o RZD zapomenutá někde u vedoucího prostě nepřichází v úvahu. Fakt nevím, v čem hledáte problém.
Objednejte si zdarma náš týdenní newsletter. Aktuální články a důležité informace tak budete mít vždy po ruce ve svém mailu.
18. 3. 2021 18:19
Dobrý den,
mám zaměstnance, který od ledna do května 2020 pracoval v jiné firmě, tak měl také podepsané prohlášení, u nás začal pracovat od ledna 2020, ale daňové prohlášení podepsal u nás až v září 2020. Nyní po mě chce zpětně podepsat daňové prohlášení, tak aby mu navazovalo od června do konce roku... Má na to nárok? Měla bych tak špatně mzdy a musela je přepočítávat. Daňové přiznání si podává sám, má ještě jiné příjmy. Děkuji za odpověď, Jitka