Hlavní navigace

Český podnikatel OSVČ práce ve Švýcarsku pro německou firmu

 • (neregistrovaný)

  24. 9. 2021 11:03

  Dobrý den, prosím o radu.
  Jsem začínající OSVČ, dostal jsem zakázku od německé firmy na montážní práci ve Švýcarsku ( (drobné instalace). Německá společnost dodává své zboží s instalací švýcarské společnosti . Já svoji odměnu za provedenou práci dle dohody vyfakturuji německé společnosti, která mně tuto práci zadala. Prosím o radu, co všechno to obnáší pro mně jako českého živnostníka, který není plátcem DPH? Musím se přihlásit sám ve Švýcarsku : přes formulář Meldeverfahren nebo mně přihlásí ta německá společnost i když nejsem jejich zaměstnancem? Já sám peníze ze Švýcarska neobdržím. Práce bude trvat cca, 2 dny, ale jak jsem dočetl přihlašovací povinnost asi i na mně bude vztahovat . Jsem začínající podnikatel a chtěl bych postupovat dle předpisů, pokud poradíte jak správně postupovat budu moc rád. Děkuji předem

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 24. 9. 2021 21:18

   Alena K. (neregistrovaný)

   Dobrý den,
   Váš dotaz zahrnuje 2 aspekty - výkon činnosti ve Švýcarsku a fakturaci německému platci daně. Je tedy nutno posuzovat registrační povinnosti ve Švýcarsku a daňové povinnosti spojené s fakturací německé společnosti. V oblasti švýcarských povinností jednoznačně doporučuji obrátit se na nějakého švýcarského poradce nebo Česko-švýcarskou obchodní komoru, kde by Vám lépe poradili. Co se týká českých povinností, dovoluji si upozornit, že v okamžiku vystavení daňového dokladu německé povinné osobě se stáváte plátcem daně a jste povinen se zaregistrovat k DPH v ČR jako identifikovaná osoba v souladu s § 6i zákona o DPH. Vzhledem k nevýhodám, které identifikovaná osoba s sebou nese, doporučuji plnou dobrovolnou registraci k DPH ještě před vystavením prvního daňového dokladu.
   Alena K.

  • 25. 9. 2021 16:03

   dris (neregistrovaný)

   Dobrý den paní Aleno,
   děkuji za odpověď. Pokusím se obrátit na poradce, jak radíte. Ve všech odkazech, se řeší buď zaměstnanci nebo osvč vykonávající službu přímo pro švýcarskou společnost. Ohledně DPH - již jsem zažádal o dobrovolnou registraci, zatím jsem registrován, jako osoba identifikovaná. Hezký víkend a ještě jednou Vám děkuji.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).