Re: pracovní smlouva
Pokud není veden na ÚP a v průměru za smluvené období nepřesáhne počet jeho odpracovaných hodin 20 za týden, uděláte nejlépe, když s ním uzavřete dohodu o pracovní činnosti. Na základě DOPČ pak pracuje dle potřeb zaměstnavatele, někdy méně, někdy víc, ale tak, aby v průměru to dělalo maximálně 20 h týdně. Pokud není zdravotně pojištěn státem (není veden na ÚP), a vydělá si méně než minimální mzdu, musí doplatit zdravotní pojištění alespoň do minimální částky. Tzn. že Vy mu srazíte 4,5% ze skutečně dosažené mzdy, za firmu 9% ze skutečně dosažené mzdy a ještě je mu sraženo 13,5% z rozdílu mezi minimální mzdou a skutečně dosaženou mzdou. Pokud si vydělá alespoň minimální mzdu nebo více, pak už nic pochopitelně nedoplácí, odvod je ze skutečně dosažené mzdy.
Pokud je veden na ÚP, pak také můžete sjednat DOPČ, ale může si vydělat pouze MÉNĚ než polovinu minimální mzdy a pracovat může pouze MÉNĚ než 20 h týdně.
Je ale zdravotně pojištěn státem, takže zdravotní pojištění se odvádí vždy ze skutečně dosažené mzdy a nic navíc už nedoplácí.
Dohoda o pracovní činnosti je výhodná pro zaměstnavatele v tom, že zaměstnanec prakticky pracuje dle potřeb, nemá žádný stnoavený rozvrh směn a hodin, které musí být dodrženy, nenáleží mu proplácení svátků ani dovolená, pokud není výslovně sjednána.
Re: pracovní smlouva
>>Dobrý den, prosím Vás, jakou mám uzavřít pracovní
>>smlouvu - pracovník nepobírá podporu v
>>nezaměstnanosti.Musí
í>si doplatit. Kdyby pracovník pobíral podporu v
>>nezaměstnanosti může si něco přivydělat. Nezlobte se,
>>že se tak ptám, děkuji
>Pokud není veden na ÚP a v průměru za smluvené období
>nepřesáhne počet jeho odpracovaných hodin 20 za týden,
>uděláte nejlépe, když s ním uzavřete dohodu o pracovní
>činnosti. Na základě DOPČ pak pracuje dle potřeb
>zaměstnavatele, někdy méně, někdy víc, ale tak, aby v
>průměru to dělalo maximálně 20 h týdně. Pokud není
>zdravotně pojištěn státem (není veden na ÚP), a vydělá si méně
>než minimální mzdu, musí doplatit zdravotní pojištění
>alespoň do minimální částky. Tzn. že Vy mu srazíte
>4,5% ze skutečně dosažené mzdy, za firmu 9% ze skutečně
>dosažené mzdy a ještě je mu sraženo 13,5% z rozdílu
>mezi minimální mzdou a skutečně dosaženou mzdou. Pokud
>si vydělá alespoň minimální mzdu nebo více, pak už nic
>pochopitelně nedoplácí, odvod je ze skutečně dosažené
>mzdy.
>Pokud je veden na ÚP, pak také můžete sjednat DOPČ,
>ale může si vydělat pouze MÉNĚ než polovinu minimální
>mzdy a pracovat může pouze MÉNĚ než 20 h týdně.
>Je ale zdravotně pojištěn státem, takže zdravotní
>pojištění se odvádí vždy ze skutečně dosažené mzdy a nic
>navíc už nedoplácí.
>Dohoda o pracovní činnosti je výhodná pro
>zaměstnavatele v tom, že zaměstnanec prakticky pracuje dle potřeb,
>nemá žádný stnoavený rozvrh směn a hodin, které musí
>být dodrženy, nenáleží mu proplácení svátků ani
>dovolená, pokud není výslovně sjednána.
Mnohokrát děkuji, prosím Vás jestli jsem to pochopila, on si za ty 4 dny vydělá na hodinu Kč 50,-, takže to nemusím doplácet.děkuji
Re: pracovní smlouva
Ne, Vy ne. Pokud není pojištěn státem (není veden na ÚP, není důchodce, student, matka na rodičovské apod) a nemá ještě jinde jiný příjem, ze kterého hradí zdravotní pojištění, pak se to sráží z jeho mzdy. Vy to pouze odvedete.
Pokud je pojištěn státem (např. veden na ÚP), pak se rozdíl do minimálního pojistného nesráží nikomu (to za něho hradí stát).
Objednejte si zdarma náš týdenní newsletter. Aktuální články a důležité informace tak budete mít vždy po ruce ve svém mailu.
Aktualizujeme další formuláře pro daňové povinnosti
Pozor na sváteční nákupy, v tyto dny budou obchody zavřené
Kdo bude mít v roce 2026 nárok na předčasný důchod?
Ten umí to a ten zas tohle. Připomeňte si příběhy šikovných podnikatelů za rok 2025
10 nejvtipnějších vánočních reklam všech dob
Situace, kdy nemusí OSVČ platit zálohy na sociální pojištění
29. 12. 2005 10:14
Dobrý den, prosím Vás, jakou mám uzavřít pracovní smlouvu - pracovník nepobírá podporu v nezaměstnanosti. Mohu uzavřít pracovní smlouvu nepravidelná výpomoc od 1.1.2006-28.2.2006, ale nebude pracovat celé 2 měsíce, ale jenom např. 4 - 6 dní v měsíci (podle potřeby). Jak se odvádí zdravotní pojištění, když bude pracovat jenom 4 dny. Vypočítá se to ze 4 dní a co ty ostatní.Musí si doplatit. Kdyby pracovník pobíral podporu v nezaměstnanosti může si něco přivydělat. Nezlobte se, že se tak ptám, ale dělám do teprve půl roku a zatím se ještě učím. děkuji