Daně z eshopu

  • 9. 1. 2023 19:20

    Zdravím všechny,
    minulý rok jsem si založil eshop pomocí platformy Shopify a potřeboval bych se ujistit jestli mé představy o placení daní odpovídají realitě. Mám nahlášenou živnost a jsem přihlášený na finančním úřadě.

    1. Chápu správně, že daně, které musím zaplatit odpovídají 15% z výdělku, tedy pokud produkt pořídím za 100Kč a v ceně je připočítaná daň (jsem neplátce DPH) a prodám ho za 200Kč na dani zaplatím 15% ze 100Kč = 15Kč.

    2. Pokud si účtuji běžnou sazbu za dopravu 100Kč a někdy mě doprava stojí například 80Kč a 20Kč mi tedy zůstává - jsem povinen z těch 20 zbylých korun zaplatit daň? Pokud ano, jde to nějak dohledat/ověřit?

    3. Jestliže zákazník objedná zboží v hodnotě 500Kč a 100Kč zaplatí za dopravu = dohromady tedy 600Kč chápu správně, že doprava se nijak nedaní a daň vychází pouze z výdělku (např. 200Kč ze zmíněných 500Kč).

    4. Shopify má nějaké 2% a 8Kč poplatek za transakci - myšleno pokud někdo zaplatí 1000 Kč ke mně se reálně dostane 1000 Kč - 2% a - 8Kč (972Kč). Daň se vypočítává z částky co mi přijde na účet a nebo z částky, kterou zaplatil zákazník?

    Doufám, že mi bude někdo schopen odpovědět. Moc děkuji za reakce.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 9. 1. 2023 20:29

      tosnadnenimozny

      jak vedete daňovou evidenci, nedejbože účetnictví?
      např. pokud fakturujete cokoli, tj. i dopravu, tak je vaším zdanitelným příjmem.
      dohledat a ověřit lze vše. na to, jak krátit daň se obraťte na daňového poradce, je jich dost co se v tom angažují.

    • 9. 1. 2023 20:35

      johnb

      V tom případě doprava je brána jako náklad a platím daň z profitu, co jsem od Vás pochopil. O krácení daně mi úplně nešlo. I tak Děkuji za odpověď ve formě dotazu.

    • 16. 1. 2023 18:04

      Klára

      Začínáte. Snaha se musí ocenit. Vaše první přiznání k dani z příjmů. Dáte si na jednu stranu všechny vydané faktury a jiné doklady, které jste vystavil zákazníkům za prodej nebo jiné služby. je to jedno, zda zboží nebo doprava, prostě konečné částky na dokladech. Sečtete konečné částky na nich a to je celkový příjem.
      Dále si dáte na hromádku všechny přijaté faktury a jiné doklady o nákupu, stvrzenky a z nich výsledné částky napíšete a vše sečtete a to jsou výdaje.
      K výdajům patří také 2% - neboli rozdíl mezi tím, co zákazník zaplatí a tím, co vám přijde na účet.

      V závěru daň 15% z rozdílu příjmů a výdajů, ale až po odpočtu odpočitatelných položek, takže je možné, že nakonec ještě platit nebudete nic.

      Možná by stálo za to, aby Vám to někdo vysvětlil osobně, případně za Vás dělal přiznání. Přeji, ať se daří.

    • 17. 1. 2023 9:36

      Emil2

      Když vedete daňovou evidenci, příjmem resp. výdajem nejsou částky na fakturách, jak píše Klára, ale obdržené platby resp. zaplacené úhrady. Příjmem a výdajem (nepeněžním) jsou i stržené částky platformou z plateb.
      Mimochodem, jak se kamarádíte s DPH?

    • 17. 1. 2023 13:53

      tosnadnenimozny

      no klára napsala pěknou blbost, nejen to co uvádíte vy. všechny výdaje, které má sečíst, nemusí být výdaji daňovými. např.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).