Hlavní navigace

Plátce DPH a pronájem bytů

  • 17. 7. 2024 10:29

    Dobrý den,
    prosím o radu ;) Klient který provozuje řemeslnou živnost, pronajímá jako fyzická osoba podle § 9 své byty.
    Nyní začne provozovat jinou živnost a stal se dobrovolně plátcem DPH. Bude se muset dávat pronájem bytů na řádek 50 DPH nebo se bude objevovat jen v přiznání k dani z příjmů?
    Dočetla jsem se, že ano, ale konzultovala jsem to s daňovou poradkyní a ta mi zase řekla, že se to DPH vůbec netýká, když jsou to vlastní byty :(
    Předem moc děkuji ;)

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 17. 7. 2024 15:22

      vladík

      Musíte se podívat na definici ekonomické činnosti v DPH- patří do ní i využití majetku za účelem získání pravidelného příjmu- tedy i pronájem vlastních bytů,proto se také počítá do obratu pro plátcovství DPH, i když je to osvobozeno od DPH a nezáleží na tom jak toto zdaňujete v DPFO. DP neměla pravdu.

    • 21. 7. 2024 15:47

      Evaaa

      A mohu se zeptat. Pokud tedy nebude uplatňovat DPH z dokladů k bytům== bude v DPH uvádět pouze na ř. 50 ano tedy?

      A jak bych měla postupovat když to klient neuváděl v přiznání třeba rok zpátky? jedná se o jiný případ. Nijak mu to odvod neovlivní, protože si nenárokoval DPH z dokladů. A ano možná by koeficient vyšel, ale ten by nic nekrátil, když nemá žádný výdej který by se týkal jak bytu tak živnosti. Nebo se mýlím? Má podat dodatečné DPH za všechny období nebo jen od nového období v dph uvádět? Jemu to přeci nic neovlivní.

      No já to tedy ještě jednou s daňovou poradkyní projdu, nechápu, že nám odpověděla, že se to DPH vůbec netýká :(

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).