Objednejte si zdarma náš týdenní newsletter. Aktuální články a důležité informace tak budete mít vždy po ruce ve svém mailu.
Aktualizujeme další formuláře pro daňové povinnosti
Pozor na sváteční nákupy, v tyto dny budou obchody zavřené
Kdo bude mít v roce 2026 nárok na předčasný důchod?
Ten umí to a ten zas tohle. Připomeňte si příběhy šikovných podnikatelů za rok 2025
10 nejvtipnějších vánočních reklam všech dob
Situace, kdy nemusí OSVČ platit zálohy na sociální pojištění
19. 4. 2025 17:31
Dobrý den,
prosím vás o názor. Jediný společník a jednatel, který není zaměstnancem si půjčil v r.2021 233tis a během roku začal postupně splácet v nepravidelných splátkách.
Dle smlouvy o zápůjčce, kterou mám spolu s výpočtovou tabulkou k dispozici od společníka, jsou úroky kalkulovány vždy na konci měsíce z aktuální dlužné částky. Úroky jsou splatné vždy v prvních třech měsících daného roku a to souhrnně za předešlý rok a poté při konečném doplatku zbývající dlužné částky.
To znamená, že společník splácí vždy dle svých možností a na konci roku je do výnosů zaúčtován úrok, který společník v příštím roce uhradí a poté splácí jistinu.
V r.2025 ale společník nebyl schopen celý úrok uhradit v prvních třech měsících, tím pádem mu stále narůstají další úroky a to ve výši 7%.
Zdá se mi to celé nešťastně dohodnuto. Je možné toto ujednání nějak dodatkem změnit a začít počítat umořování nějak jinak, aby se z každé splátky snižovala jak jistina, tak úrok a zároveň změnit výši úroku tak, aby výše odpovídala aktuálním hodnotám?