Re: Zoufalec!! Pomoc!!
z pohledu DPH
Dle § 14 odst. 3 písm. a) zákona o DPH v návaznosti na § 14 odst. 4 písm. a) se za poskytnutí služby za úplatu považuje také dočasné využití obchodního majetku pro osobní spotřebu plátce nebo jeho zaměstnanců, pokud byl u tohoto majetku nebo jeho části uplatněn odpočet daně. Jelikož v uvedeném případě při pořízení osobního automobilu odpočet daně uplatněn nebyl, povinnost zdaňovat jeho použití pro soukromé účely zaměstnance či plátce nevzniká.
Při využití vozidla pro osobní spotřebu zaměstnance či plátce však dochází ke spotřebě pohonných hmot, a pokud byl při jejich nákupu uplatněn odpočet daně, pak dle ustanovení § 13 odst. 4 písm. a) zákona o DPH,v návaznosti na § 13 odst. 5, dochází k dodání zboží, které je předmětem daně. Vzniká tedy povinnost dodanit pohonné hmoty spotřebované při soukromém využití vozidla, a to na základě dokladu o použití dle § 29. Základ daně se stanoví dle § 36 odst. 6 písm.b) zákona o DPH, tedy z ceny obvyklé.
Povinnost odvádět DPH při využití vozidla pro soukromé účely z ostatních výdajů vztahujících se k osobnímu automobilu ze zákona o DPH nevyplývá.
Re: Zoufalec!! Pomoc!!
krátit i odpisy, pojištění a další náklady týkající se provozu vozidla. Obdobná je i situace při používání mobilního telefonu zařazeného v obchodním majetku podnikatele.
Objednejte si zdarma náš týdenní newsletter. Aktuální články a důležité informace tak budete mít vždy po ruce ve svém mailu.
Aktualizujeme další formuláře pro daňové povinnosti
Pozor na sváteční nákupy, v tyto dny budou obchody zavřené
Kdo bude mít v roce 2026 nárok na předčasný důchod?
Ten umí to a ten zas tohle. Připomeňte si příběhy šikovných podnikatelů za rok 2025
10 nejvtipnějších vánočních reklam všech dob
Situace, kdy nemusí OSVČ platit zálohy na sociální pojištění
7. 2. 2006 18:33
Přeji pěkný den a prosím o pomoc!!!
OSVČ má osobní automobil vložen do OM. Auto používá i k soukromým jízdám! Odpočet DPH při pořízení nebyl uplatněn. Vedu DE. Jak konkrétně postupovat, co a jak krátit teď na konci roku? V průběhu roku byly dokoupeny zimní pneu a uplatněn u nich celý odpočet DPH. U PHM jsem uplatnil odpočet v poměru soukromých a lužebních jízd. Nevím jak to teď na konci roku uzavřít a jak to bude s krácením odpisu a dorovnámím odpočtu DPH u zakoupených pneu.
Děkuji.