Hlavní navigace

Prosím o radu - přiznání důchodu

 • (neregistrovaný) 82.100.11.---

  27. 2. 2006 12:30

  Dobrý den,
  prosím o radu v situaci,ve které mi zatím nikdo nebyl schopen solidně poradit.K 1.3.06 my bude ukončeno vyplácení nemocenských dávek od zaměstnavatele.Jsem v řízení o přiznání část.inval.důchodu. Zatím jsem nebyla pozvána ke komisi,ale na můj dotaz mi bylo sděleno,že se tak stane 13.3.Zaměstnavatel postupoval správně,mám odmaroděno 365 dní k výše zmiňovanému 1.3..Jak mám postupovat,abych neudělala chybu,i když vím,že již jistou chybu někdo udělal.V dané problematice se příliš nevyznám.Nikdy jsem nemocná nebyla.Je mi 55 let,vdova a v době nemoci mi bylo po 35 letech u jendoho zaměsnavatele zrušeno místo. Pracovní poměr zatím ukončen nebyl,z důvodu nemoci.Jakmile se vrátím,místo pro mě není.
  Děkuji za jakoukoliv radu nebo odkaz,kde se dozvím,jak na věc.
  Jana

 • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.

  • 27. 2. 2006 12:45

   Anonymní (neregistrovaný) 213.210.175.---

   Re: Prosím o radu - přiznání důchodu
   po ukončení nemoci dojde k ukončení pr.poměru - pokud výpověď pro nadbytečnost tak s odstupným...budete sice mít část.důchod,ale můžete jít na úřad práce a zaregistrovat se...jelikož vám je 55 a více let máte nárok na podporu jeden rok...více vám teď není možno poradit...

  • 27. 2. 2006 13:02

   Jana (neregistrovaný) 82.100.11.---

   Re: Prosím o radu - přiznání důchodu
   díky za reakci,ale bylo mi řečeno,že pokud nastoupím do práce a ještě mi nebyl důchod přiznán,tak všechna řízení padají a já budu ve stavu,jako kdybych vůbec nemarodila.Ale k té komisi si mě zvou až toho 13.3.. Vůbec nevím,co dělat.Abych vůbec ten důchod dostala?

  • 27. 2. 2006 13:41

   Martina (neregistrovaný) 212.47.18.---

   Re: Prosím o radu - přiznání důchodu
   ---
   Podmínkou pro přiznání inv.důchodu je váš zdravotní stav. Ten posuzuje LPK OSSZ na základě lékařských zpráv. O přiznání může požádat kdokoli a kdykoliv. Lékař vám nemusí ukončit PN, jen se staví výplata, na ní již nemáte nárok. Jedině, že byste požádala o prodloužení podpůrčí doby. U nás třeba takto žádala zaměstnankyně. Jí ovšem invaliditu zamítli, ale PN prodloužili rozhodnutím OSSZ o 3 měs. Lze žádat opakovaně. Osobně se mi příčí marodění po obdržení výpovědi, běhání po doktorech v pracovní době, zatajování příjmů pro výpočet dávek SSP apod. Dle mého názoru je to věc morálky. Nevím, co vám opravdu je, ale vedle nás bydlela sousedka a co jí pamatuji, tak je doma. Má ČID. Přes celý rok jezdí s kolečkem, nosí konve vody, odhazuje sníh, tak asi není tak nemocná, aby nemohla chodit do práce.

  • 27. 2. 2006 14:05

   Jana (neregistrovaný) 82.100.11.---

   Re: Prosím o radu - přiznání důchodu
   taky děkuji za reakci.Jenom pro upřesnění.Důvod neschopnosti
   je těžký zánět jater,hospitalizace v nemocnici a to vše z dlouhodobého stresu,jak mi bylo řečeno.Nevím,jaké máte,Martino,zkušenosti,ale takový začátek stáří bych nikomu nepřála.Pracovat jsem chtěla do posledního dne a pak se v klidu radovat z vnoučat v důchodu,na který už jsem se těšila,ale nehodila jsem se novému vedení do party.Je to smutná doba.Mládí má zkrátka zelenou.jinak si nedovedu vysvětlit,proč by moje místo rušili pro nadbytečnost,ale v zápětí vypisovali výběrová řízení na místa nová.Ale to už je mimo dotaz.Ještě jednou díky.

  • 27. 2. 2006 14:25

   Martina (neregistrovaný) 212.47.18.---

   Re: Prosím o radu - přiznání důchodu
   ---
   Tak se domluvte s vaším ošetřujícím lékařem na pokračování PN. Výplata sice od 2.3. nenáleží, ale omlouvá váši nepřítomnost v práci. Důchod vám mohou přiznat od 2.3. Jinak už nevím. Mám s našimi zaměstnanci jinou zkušenost. A že na vás zaměstnavatel nečeká, bohužel taková je doba. Nechtěla jsem se vás nějak dotknout. Ono totiž nelze odpovědět v pár větách na problém, jehož celou hloubku neznám. Vycházela jsem jen z vašich vět a z toho jsem nabyla poněkud jiného dojmu.

  • 27. 2. 2006 14:40

   Jana (neregistrovaný) 82.100.11.---

   Re: Prosím o radu - přiznání důchodu
   >>>stav. Ten posuzuje LPK OSSZ na základě lékařských
   >>>zpráv.
   >>>O přiznání může požádat kdokoli a kdykoliv. Lékař vám
   >>>nemusí ukončit PN, jen se staví výplata, na ní již
   >>>nemáte nárok. Jedině, že byste požádala o prodloužení
   >>>podpůrčí doby. U nás třeba takto žádala
   >>>zaměstnankyně.
   >>>Jí
   >>>ovšem invaliditu zamítli, ale PN prodloužili
   >>>rozhodnutím OSSZ o 3 měs. Lze žádat opakovaně. Osobně
   >>>se mi
   >>>příčí marodění po obdržení výpovědi, běhání po
   >>>doktorech
   >>>v pracovní době, zatajování příjmů pro výpočet dávek
   >>>SSP apod. Dle mého názoru je to věc morálky. Nevím,
   >>>co
   >>>vám opravdu je, ale vedle nás bydlela sousedka a co
   >>>jí
   >>>pamatuji, tak je doma. Má ČID. Přes celý rok jezdí s
   >>>kolečkem, nosí konve vody, odhazuje sníh, tak asi
   >>>není
   >>>tak nemocná, aby nemohla chodit do práce.
   >>

   >Tak se domluvte s vaším ošetřujícím lékařem na
   >pokračování PN. Výplata sice od 2.3. nenáleží, ale omlouvá
   >váši nepřítomnost v práci. Důchod vám mohou přiznat od
   >2.3. Jinak už nevím. Mám s našimi zaměstnanci jinou
   >zkušenost. A že na vás zaměstnavatel nečeká, bohužel
   >taková je doba. Nechtěla jsem se vás nějak dotknout. Ono
   >totiž nelze odpovědět v pár větách na problém, jehož
   >celou hloubku neznám. Vycházela jsem jen z vašich vět a
   >z toho jsem nabyla poněkud jiného dojmu.

   Nemusíte se omlouvat.Píšete ze zkušenosti a z těch několika vět se opravdu nedá vše poznat.Mám zkrátka strach,že když se nepostarám sama,tak najednou zjistím,že nedostanu peníze a z čeho bych potom žila.

  • 27. 2. 2006 14:50

   Martina (neregistrovaný) 212.47.18.---

   Re: Prosím o radu - přiznání důchodu
   ---
   Jani, držím palečky. Hlavně se pořádně informujte na svůj zdravotní stav a na co máte nárok. Na co se nezeptáte, to vám neřeknou. Vím o paní, co měla žloutenku typu C a protože byla příliš neprůbojná, doplatila na to. http://www.cssz.cz/lekarska_posudkova_sluzba.asp

  • 27. 2. 2006 15:19

   Anonymní (neregistrovaný) 213.210.175.---

   Re: Prosím o radu - přiznání důchodu
   takže p.Jano - počkejte do toho 13.3. - nenechávejte se uschopňovat - řekněte lékaři že tedy vydržíte bez výdělku do toho 13. - do komise...výplata dávek bude sice zastavena, ale omluvenou nepřítomnost v práci máte pořád...pokud se 13.rozhodne o důchodu, tak je požádejte,ať co nejrychleji sdělí písemně - budete muset se zaměstnavatelem sepsat žádost o přiznání čid...oni určitě budou chtít okamžitě přiznáním čid ukončit neschopenku. V tom případě jak píšete stejně vaše pracovní místo bylo zrušeno - předpokládám,že jste dostala výpověď pro nadbytečnost - nebo vám bylo nabídnuto jiné místo?pokud jste dostala nadbytečnost tak k tomu přísluší odstupné...pak ten úřad práce a vydržet...pokud by jste byla nucena nastoupit znovu na nové místo zpět do zaměstnání, tak podpůrčí doba se po odpracování i měsíce znovu přepočítává - tzn.zase vzniká nárok na výplatu nemocenských - bere se nový rok zpět...

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).