Hlavní navigace

Prosim o radu-soukr.auto pro podnikaní

• (neregistrovaný) 62.77.76.---

29. 3. 2006 9:43

Zdravím Vás!
    Velice prosím o radu,přítel má soukromé auto,nemá ho v majetku zavedené,používá ho pro podnikání.Platí silniční daň a dělá si knihu jízd,četla jsem,že může dělat i vyrovnání za benzín průměrnou cenou od MF,má benzín super 95,jestli se nepletu je pro rok 2005 jeho cena stanovena na 27,40. tak že bych pak měla dělat:

poč.Km * průměrná spotřeba auta/100 (u Felicie 7,6/100) * 27,40?

a dále jsem čela něco o 3,8 jako opotřebení vozu za každý km, to může také použít?

Auto nemá v majetku,ale používá ho na podnikání...

Předem děkuji moc za rady!!!!

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 29. 3. 2006 9:50

V. (neregistrovaný) 62.141.24.---

Re: Prosim o radu-soukr.auto pro podnika
      Ano, auto které není zahrnuté v majetku, ale platí za něj sil.daň a používá ho pro podnikání tak lze uplatnit prům.cena pohoných hmot pro daný rok (ustanovené vyhláškou MF) a ještě amortizaci dáno také vyhláškou pro určitý rok, toto vše za každý km pro služební jízdu, jen pozor na stanovení průměrné spotřeby, měla by vycházet z údajů z TP (jsou tam 3 hodnoty a z těchto se spočítá průměr).
      V.

• 29. 3. 2006 9:57

Eva (neregistrovaný) 62.77.76.---

Ano,našla jsem tam 3 hodnoty,vždy rozdělené /, tak jsem vzala právě tu poslední 7,6 a mělo by to být ale na 100 km,že? tak že vezmu všechny 3 hodnoty,udělám průměr vydělím 100 a mám vlastně hodnotu spotřeby na 1 km? :) já našla právě z MF průměrnou hodnotu toho benzínu ale je tam nadpis jako:průměrné ceny pohonných hmot (pro zaměstnance) a je tam pro rok 2005 a hned i pro rok 2006. Já použiju tu pro rok 2005? a je to ta správná tabulka? benzin super 95, pro rok 2005 = 27,40 Kč

Moc Vám děkuji za pomoc,musím to dnes uzavřít :(

A jak tak na to koukám je toto mnohem výhodnější než tam dávat účtenky,že? když dávám účetnky můžu taky ještě použít tu sazbu 3,8 Kč/km jako opotřebení?

• 29. 3. 2006 10:04

Ilona (neregistrovaný) 212.27.208.---

ano i kdyz davate uctenky, tak pouzijete 3,8;
      na ostatni dotazy - viz. moje odpoved nize;
      tu spotrebu spocitate tak, ze sectete ty 3 udaje a vydelite 3 (spotreba v TP je uz uvadena na 100km, takze vam vyjde spotreba na 100 km - az v tom vypoctu delite 100 presne jak jste psala...

• 29. 3. 2006 11:32

Jarda (neregistrovaný) 213.246.76.---

Musíte použít sazbu pro podnikatele, tak jak vám to radí níže. Ta je známá pouze pro r. 2005. Je vyhlašována zpětně. Pro r. 2006 bude zase až zač. příštího roku.

• 29. 3. 2006 9:54

Ilona (neregistrovaný) 212.27.208.---

ano mate pravdu - jen pro upresneni - ta prumerna spotreba se pocita dle technicaku jako prumer vsech zde uvedenych spotreb (vetsinou jsou v TP uvedeny tri - ve meste, mimo mesto a pri 130; takze se sectete a vydelite 3), pak spocitate jak jste uvedla vyse;
      tech 3,8 je take za km;

a jeste k tem nahradam - vy musite brat cenu benzinu pro podnikatele (to stanovuje min. fin.) ne pro zamestnance

http://business.center.cz/business/finance/dane/benzin.aspx

• 29. 3. 2006 10:27

Dáša (neregistrovaný) 85.71.20.---

A proč nepoužijete sazbu 28,59 Kč/l ?

Tyto průměrné ceny PHM se použijí při výpočtu daňově uznatelných nákladů/výdajů, používá-li vlastní (v osobním majetku nebo jinak bezplatně zapůjčené) vozidlo sám podnikatel, spolupracující osoba nebo společníci veřejných obchodních společností či komplementáři komanditních společností.

Pro účely cestovních náhrad zaměstnanců slouží průměrné ceny PHM vydávané Ministerstvem práce a sociálních věcí ČR.

- Pokyn D-296 pro zdaňovací období roku 2005.
      Najdete to v záložce Finance.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).