Hlavní navigace

Valná hromada - prosím Páju i ostatní

  • (neregistrovaný)

    3. 5. 2006 10:40

    Prosím o názor: když nechci svolat VH, mohu použít hned §130 bez toho abych nejdříve použila ty předchozí (písemné pozvánky, řádné svolání atd....)? V usnesení by byly tři body, které jsou normálně v působnosti VH:
    1. schválení závěrky
    2. převod zisku k úhradě ztráty minulých let
    3. odměna jednatele

    Díky za názory a prosím i nějak zdůvodnit.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 3. 5. 2006 10:54

      pája (neregistrovaný)

      Re: Valná hromada - prosím Páju i ostatn
      Zdravím, podle mne to nejde, protože Vámi uváděný program patří do působnosti VH-viz § 125/1 Obch.zák.

      Pokud jsem se s tím setkal, tak § 130 se používal na nutná rychlá rozhodnuití, spíše vynucená okonostmi.

      Z dikce zákona- do působnosti VH patří-znamená, že VH to musí projednat a schválit

      § 130 - společníci mohou přijímat rozhodnutí i mimo VH..., dále v odst.2 Rozhodnutí mimo valnou hromadu..
      podle mne znamená, co je VH dle zákona musí VH projednat, další rozhodnutí mohou společníci přiijmout i mimo VH.
      (je to můj názor a zkušenost- netvrdím, že je to 100%, jiný kraj jiný mrav)

    • 3. 5. 2006 11:06

      bdm (neregistrovaný)

      Re: Valná hromada - prosím Páju i ostatn
      *** Díky za odpověď. Taky jsem se toho bála, jen jsem nějak doufala..... ***

    • 3. 5. 2006 12:03

      bdm (neregistrovaný)

      Re: Ještě prosím
      *** A když to přesto takhle udělám :-)))) Předpokládám, že by o neplatnosti mohl rozhodnout jen soud a to v případě podání návrhu do tří měsíců. A taky předpokládám, že by tak neučinil, protože nijak zvlášť by nikdo na svých právech nebyl krácen: závěrka je v pořádku, ztráta z minulých let se vykrýt musí a odměna jednatele je minimální. Mám pravdu? Zkuste mě, prosím, ještě něčím odradit :-)) Díky ***

    • 3. 5. 2006 13:53

      pája (neregistrovaný)

      Re: Ještě prosím
      Ještě prosím????(vy nenasyto,! pokus o ftip)
      Já Vás nechci odrazovat, ale podstata problému je v tom, že na valné hromadě se mohou společníci vyjádřit, měnit, doplňovat usnesení, ale podle § 130 by měli pouze návrh usnesení a možnost se ve lhůtě písemně vyjádřit.Když se nevyjádří, platí, že nesouhlasí.
      Pokud nikdo ze společníků nevznese námitky, tak si myslím, že by to taky prošlo, ještě jsem se ptal kámoše notáře a on mi to potvrdil. Lze tím obejít ten kolotoč úkonů k VH, ale musí být osobou oprávněnou svolávat VH předložen návrh usnesení všem společníkům. Takže je-li tak, jak píšete výše, klidně to udělejte. Někde to tak skutečně praktikují, nemohou nebo nechtějí se zdržovat, záleží skutečně hlavně na znění usnesení, aby souhlasili, případně většina přehlasovala menšinu a jde to.
      Já jsem vždy radil udělat řádnou VH, aby šlo vyjasnit případné nedorozumění, pozvat i např.daň poradce k vysvětlení atd., ale to záleží už na Vašich společnících. Takže neodrazuji, zkuste to.

    • 3. 5. 2006 13:59

      bdm (neregistrovaný)

      Re: Ještě prosím
      *** Díky :-))) Ani netušíte, jakou jste mi udělal radost. Máte to u mě :-))
      P.S. V tom usnesení není nic závadného, vše v naprostém pořádku - jde bohužel jen o chybu v komunikaci :-))) ***

    • 3. 5. 2006 14:05

      pája (neregistrovaný)

      Re: Ještě prosím
      Ještě na závěr- pokud by bylo v návrhu usnesení něco, na co musí být notářský zápis o rozhodnutí VH,, pak musí mít projev společníka, jímž vysloví souhlas, formu notář.zápisu.Tady zatím ne, ale kdyby jste chtěli něco ještě doplnit.

    • 3. 5. 2006 14:06

      bdm (neregistrovaný)

      Re: Už jen dokončení :-))
      *** Pro pořádek tedy: pošlu návrh na usnesení, přepokládám, že se nikdo nevyjádří, takže musím dát společníkům na vědomí, jak to dopadlo. Dávám to na vědomí tak, že napíšu, jak to proběhlo? Že byl zaslán návrh, že se dotyčný nevyjádřil, takže je to jakoby hlasoval ne a tím, že má menšinu, tak usnesení bylo většinou přijato? Asi žádnou danou formu to mít nemusí, že? ***

    • 3. 5. 2006 14:33

      pája (neregistrovaný)

      Re: Už jen dokončení :-))
      Příklad:
      3 společníci, jednatel-opr.svolat VH, zpracuje návrh usnesení a předloží ho všem 3 společníkům se lhůtou, do kdy mají učinit písemné vyjádření.
      Dva se vyjádří, že souhlasí, třetí nevyjádří, znamená, že nesouhlasí. Pokud mají ti dva většinu a je to v souladu se spol. smlouvou, že rozhoduje většina, tak přehlasují toho 3. a usnesení platí.
      Jednatel pak povinnost: oznámí písemně všem 3 společníkům výsledek hlasování.
      Tím je usnesení přijato formou rozhodnutí společníků mimo valnou hromadu, což musí být v usnesení uvedeno.
      Pokud by se nevyjádřil nikdo z 3 společníků, tak usnesení není přijato.
      Napsat stačí volnou formou, ale pozor na datumy a podpisy-aby bylo všude uvedeno, kdo, kdy a kde podepisoval, aby to bylo nenapadnutelné.Stačí?
      Mějte se

    • 3. 5. 2006 15:47

      bdm (neregistrovaný)

      Re: Už jen dokončení :-))
      *** Výborně - díky :-)))) ***

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).