Hlavní navigace

Odpisy software jinak - co s tím??

  • (neregistrovaný) 62.77.119.---

    3. 5. 2006 12:38

    Software pořízený v r.2003 - odpisy nastaveny dle legislativy v tomto účetním období jako účetní = daňovým po dobu 48 měsíců.
    V roce 2005 byla zkrácena doba na 36 měsíců. Je chyba, pokud jsme nechali delší dobu a nezvýšili odpisy v r.2005?? Pokud ano, jak to, prosím, napravit letos, víte někdo??:-((( Mohl by FÚ vyloučit odpisy, které dobíhají v r.2007 jako nedaňové ?? Děkuji za odpovědi.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 3. 5. 2006 16:06

      Ma (neregistrovaný) 212.158.151.---

      Re: Odpisy software jinak - co s tím??
      Řešila jsem stejný případ.
      účetní odpisy jsem ponechala stejné - takže to co šlo do nákladů máte dobře - tam by to spíš byla chyba zkrátit dobu účetních odpisů.

      - ale daňové odpisy jsem musela přepočíst na tři roky - protože podle zákona se doba odpisování opravdu na ty tři roky zkrátila.
      Potom se účtuje odložená daňová povinnost či závazek. To asi bude to co jste měla udělat.

    • 4. 5. 2006 9:18

      anonym (neregistrovaný) 62.209.196.---

      Re: Odpisy software jinak - co s tím??
      U software pořízeného v r. 2003 se daňové odpisy rovnají vždy účetním. Daňové odpisy dle § 32a ZDP platí až pro DNM pořízený po 1.1.2004. Pokud jste ponechali 48 měsíců pro účetní odpisy, nic neopravujte.

    • 4. 5. 2006 11:45

      Ivana (neregistrovaný) 88.100.160.---

      Re: Odpisy software jinak - co s tím??
      Tak kdo má vlastně pravdu? Já mám pořízený software jako paní Olina, takže jsem taky pochopila ZDP jak uvádíte. Nechala jsem odpisy účetní a daňové stejné. Jenže včera jste mě "dostali", tak jsem opět začala hledat a už si vůbec nejsem jistá, zda to mám dobře. V komentáři k §32a je uvedeno, že účetní předpisy od r.03 nestanoví limit pro DNM,počínaje r.2004 ZDP definuje NM, tak jak ho definoval do konce r.2000 a v §32a stanoví způsob jeho odpisování na straně poplatníků, kteří vedou účetnicví.Fyzické osoby, které nevedou účetnictví uplatní výdaje spojené s poř.NM do výdajů daňových již při jeho zaplacení tak, jak postupovali do konce r.03. Podle zákona se §32a zákona použije poprvé u NM zaevidovaného do majetku poplatníka ve zd.období, které započalo v r.2004. Takže bych řekla že máte pravdu, a i já to mám správně. Uf!!! Aspoň doufám!

    • 4. 5. 2006 12:25

      al (neregistrovaný) 62.209.196.---

      Re: Odpisy software jinak - co s tím??
      "Ma" nemá pravdu. V přechodných ustanoveních zákona č. 438/2003 Sb. bodu 25 je to napsáno jasně. Jiná pravidla jsou pro NM pořízený do 31.12.2000, pak je mezidobí 2001-2003 (účetní odpis = daňový) a od 1.1.2004 platí § 32a. A vždy se uplatňují takové právní předpisy, jaké platily v době pořízení NM.

    • 4. 5. 2006 15:03

      Ma (neregistrovaný) 212.158.151.---

      Re:Holky máte pravdu - omlouvám se "Ma"
      Tak ještě jednou - přijměte mou omluvu - my jsme ten software nakoupily až v roce 2004 a ten postup byl opravdu takový jak jsem ho popsala. Ten rok 2003 - to mně "uletělo"
      Ale stejně mě upřímně potěšila Vaše reakce .... mějte se hezky
      Ma

    • 4. 5. 2006 17:36

      Ivana (neregistrovaný) 88.100.160.---

      Re:Holky máte pravdu - omlouvám se "Ma"
      V pohodě, to se stává i mně. Trochu jsem se včera vyděsila, ale dnes se mi hodně ulevilo. Hlavně, že to máme všichni v pořádku.
      Zdravím.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).