Hlavní navigace

Mateřská dovolená z vedlejšího prac. pom

 • (neregistrovaný) 83.208.250.---

  10. 5. 2006 17:21

  Pracovnice má hlavní prac. poměr a v současné době je na rodičovské dovolené a dostává rodičovský příspěvek.
  Vedle toho má uzavřený vedlejší prac. poměr od 14.4.2006. Dne 19.4.2006 onemocněla a asi bude nemocná do dne nástupu na mateřskou.
  Má tato pracovnice nárok na peněžitou pomoc v mateřství u vedlejšího prac. poměru??? Jak se započítává 270 dnů nemocenského pojištěn u tohoto vedlejšího prac. poměru.
  Děkuji. Danielaí

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 10. 5. 2006 18:02

   Jiřka (neregistrovaný) 82.100.9.---

   Re: Mateřská dovolená z vedlejšího prac.
   Úplně stejně jako u hlavního. Ve VPP musí dát dohromady 270 kal. dnů pojištění ve 2 letech přede dnem porodu. Do toho se počítá doba od počátku vzniku VPP, případně další pojištění (jako OSVČ) nebo zaměstnání, které bylo před tímto VPP. Ale ne ten HPP, prostě nějaká jiná doba pojištění. Např. 3 roky jí existuje HPP, ve kterém pobírala mateřské dávky a nyní je na rodičovské a ze kterého zase bude pobírat mateřské dávky. Kromě toho měla např. v roce 2005 uzavřený VPP nebo DOPČ nebo si platila nemocenské pojištění jako OSVČ. Tato doba se přičte k té době současného VPP. Pokud takto dáte dohromady 270 dní, má nárok na mateřské dávky i z VPP. Třeba jí ty dny vyjdou jen u tohoto samotného VPP, záleží na tom, kdy má být porod, ale jak tak počítám, musel by být nejdříve v polovině ledna a i to by bylo dost natěsno.

  • 11. 5. 2006 6:59

   M.H. (neregistrovaný) 83.208.69.---

   Re: Mateřská dovolená z vedlejšího prac.
   JIřko, a jak je to s vyhláškou 143/1965 Sb., par. 32, odst. 1 (odvolávaly se na ni pracovnice PSSZ u kamarádky, která počas rodičovské dovolené začala pracovat na VPP):

   "Jestliže zaměstnanec za trvání zaměstnání vstoupil do dalšího zaměstnání, ve kterém koná práci místo práce v prvním zaměstnání, nikoliv souběžně s ním, a pracovní neschopnost vznikla za trvání dalšího zaměstnání, náleží mu nemocenské jen z tohoto dalšího zaměstnání."

   A o pár paragrafů níž se pak píše, že obdobně to platí i pro mateřskou.

   Nemůže se stát, že z HPP nárok nebude, protože momentálě místo práce na HPP pracuje pouze na VPP a na VPP nebude mít dost pojistných dní, tak bude čerpat jenom 6+6 týdnů nemocenské v souvislosti s porodem?

  • 11. 5. 2006 12:22

   Martina+ (neregistrovaný) 212.47.18.---

   Re: Mateřská dovolená z vedlejšího prac.
   ---
   Vyhláška 143/1965 Sb. platí. Z HPP by jí PPM nenáležela. Muselo by dojít k ukončení VPP. Potvrdila mi to i paní z PSSZ.

  • 11. 5. 2006 18:45

   Jiřka (neregistrovaný) 82.100.9.---

   Re: MD z VPP-paní JiřinoH mrkněte sem
   Co to je za nesmyslný výklad? Ona může mít souběžně několik pracovních poměrů a v každém může mít nemocenskou. A pokud v každém splní podmínku pro nárok na mateřské dávky, tj. 270 kal. dnů před, tak má nárok na mateřské dávky z každého takového zaměstnání. Přečtěte si pozorně to znění:"jestliže vstoupil do dalšího zaměstnání, ve kterém koná práci MÍSTO práce v prvním zaměstnání, nikoliv souběžně s ním...." To je přece úplně jiný případ. Tímto se rozumí, když člověk ukončí pracovní poměr a nastoupí jinam - pak má samozřejmě nárok na nemocenskou nebo mateřskou z tohoto nového zaměstnání.
   Ona by ale přece nepracovala MÍSTO, ale SOUBĚŽNĚ. V HPP zůstává v pracovním poměru, bude v něm na rodičovské dovolené. Souběžně by měla uzavřený další pracovní poměr, vedlejší (proto jsem psala, že by se musel zvolit nějaký jiný druh práce,pokud by tento VPP měl být u stejného zaměstnavatele).
   Pokud se mýlím a pracovnice sociálky mají výklad správně, tak to by byla pěkná blbost. Snad se ještě někdo ozve.

  • 12. 5. 2006 8:17

   Ilona (neregistrovaný) 212.27.208.---

   trochu zmatku navic? ;)
   Dovolim si vstoupit do diskuze se svou zkusenosti...

   Mam kamaradku, ktere je zamestnana na HPP. V lednu otehotnela a jedna jeji znama (znama jejiho otce) ji nabidla, ze ji zamestna na VPP, aby pobirala materskou i z tohoto VPP. Overovala si to na socialce, jestli to jde, a tam ji rekli, ze staci byt zamestnana 3 mesice pred nastupem na materskou. 3 mesice!!!!

   Dle vaseho vykladu (ktery predpokladam je spravny) se asi bude divit...

  • 12. 5. 2006 9:35

   Martina+ (neregistrovaný) 212.47.18.---

   Re: trochu zmatku navic? ;)
   ---
   V tom je právě rozdíl. Ona koná zaměstnání souběžně, kdežto v původním případě jde o konání pouze jedné práce. Nelze tedy hovořit o souběhu. Zde by musela mít 270 KD i třeba z jiné činnosti vyjma HPP. Dotazovala jsem se na výpočet PPM z PP, kde zam. čerpá rodičovskou dovolenou a jinde nebo i u stejného zam-tele koná práci. Bylo mi řečeno, že platí § 32. Jediná možnost je VPP, DPČ ukončit a potom je nárok na PPM z původního zaměstnání, kde je ve většině případů nejvyšší PPM. Problém nám nenastane u prvního dítěte, ale při nástupu na další PPM, kdy se sice uvolnily výdělkové možnosti matky, ale s dopadem výpočtu následné PPM. Totiž i v případě, že by zam-kyně nastoupila u původního zam-tele na kratší úvazek, vypočítávala by se jí PPM z tohoto kratšího úvazku. Také jsem se dočetla, že co OSSZ to jiný výklad § 32.

  • 12. 5. 2006 13:10

   Jiřka (neregistrovaný) 82.100.9.---

   Re: trochu zmatku navic? ;)
   Dotazovala jsem
   >se na výpočet PPM z PP, kde zam. čerpá rodičovskou
   >dovolenou a jinde nebo i u stejného zam-tele koná práci.
   >Bylo mi řečeno, že platí § 32. Jediná možnost je VPP,
   >DPČ ukončit a potom je nárok na PPM z původního
   >zaměstnání, kde je ve většině případů nejvyšší PPM. Problém
   >nám nenastane u prvního dítěte, ale při nástupu na
   >další PPM, kdy se sice uvolnily výdělkové možnosti matky,
   >ale s dopadem výpočtu následné PPM. Totiž i v případě,
   >že by zam-kyně nastoupila u původního zam-tele na
   >kratší úvazek, vypočítávala by se jí PPM z tohoto kratšího
   >úvazku. Také jsem se dočetla, že co OSSZ to jiný
   >výklad § 32.

   Teď jsem také mluvila s vedoucí nem. dávek na OSSZ a říkala, že jim také takový výklad přišel přímo z ministerstva, ale že jsou z toho sami špatní. Nemohla ho honem najít, aby mi řekla, na které § se odvolávají, mám zavolat v pondělí. A le je zde mnoho nejasností s tím slovem "místo": Když je v HPP na rodičovské a u stejného nastoupí na VPP (na jinou práci), tak účetní ví, že v HPP je na rodičovské. I když ani tady se nedá říci, že pracuje "místo" původní práce, protože dělá něco jiného. Ale co v případě, že nastoupí na VPP úplně jinam. Tam přece vůbec nemusí zjistit, jestli v HPP pracuje, je na mateřské nebo na rodičovské. Pokud splní podmínku 270 dnů, náleží jí z tohoto VPP mateřská. Přičemž v HPP účetní vůbec nemusí vědět, že ona je někde zaměstnaná na VPP a vůbec ani není povinna to zjišťovat. Žádné prohlášení, že žena nemá VPP, ve kterém pracovala "místo" HPP přece neexistuje, aby se podle něho mohlo určit, zda jí v HPP náleží druhá mateřská nebo ne! Když Vám žena, která byla dosud na rodičovské, přinese nástup na druhou mateřskou, zjišťujete, jestli jinde pracuje na VPP? Nezjišťujete. Dáte jí mateřskou. A když má v tom VPP 270 dní, také jí dají mateřskou. Myslím, že v tom výkladu je nějaký zádrhel.

  • 12. 5. 2006 13:46

   Martina+ (neregistrovaný) 212.47.18.---

   Re: trochu zmatku navic? ;)
   --
   Jiřko, dejte vědět, jak vám odpoví. Mateřskou jsem ještě nevyplácela, protože jediný, kdo by mohl na mateřskou odejít jsem já. Spíše mám co do činění s důchodci. Že má někdo VPP můžete poznat podle daní. Zaměstnanec by měl v každém případě hlásit všechny změny. Raději bych postihla i tuto eventualitu nějakým prohlášením, že dotyčná současně nepobírá PPM u jiného zaměstnavatele. Pochybuji, že by si někdo dovolil lhát. Při pochybnosti můžete vše předat na OSSZ ať rozhodne. Od 1.1.07 by již za přeplatky zaviněné zaměstnancem na DNP ručil sám zaměstnanec. Domnívám se, že maminky vůbec nemají lehkou situaci se v těchto předpisech zorientovat. OSSZ si zákon vykládají, jak se jim zrovna hodí do krámu. Pokud se dopracujete k nějakému písemnému stanovisku, prosím, zveřejněte ho.

  • 12. 5. 2006 14:32

   Jiřka (neregistrovaný) 82.100.9.---

   Re: trochu zmatku navic? ;)
   Podle daní to nepoznáte. Může tam pobírat příjem daněný srážkovou daní a v tom případě se vůbec nedozvíte, že teda jinde pracuje. Nebo vůbec nemusí žádat o zúčtování a může si podat společné zdanění manželů nebo přiznání sama za sebe a také nic nevíte. A jak jsem psala, nikde není určeno, že něco takového má účetní pro účely vyplácení nemocenských ani mateřských dávek zjišťovat. Ale to prý není výklad sociálky ale přímo ministestva, tak jsem na něj zvědavá. Prý vyšel i v některém Národním pojištění, ale nevěděla v kterém čísle. Já to neodebírám, tak taky nevím. Nemá to tady někdo, že by sem hodil přepis?
   Každopádně dám vědět, jestli jsem něco zjistila.

  • 12. 5. 2006 14:40

   Martina+ (neregistrovaný) 212.47.18.---

   Re: trochu zmatku navic? ;)
   --
   U daní se vždy poznat nemusí. Myslela jsem třeba, že je výhodnější si podepsat prohlášení tam, kde mám příjmy. DNP se poskytují, pokud je nárok nesporný. Národní pojištění odebírám, ale na nic takového jsem nenarazila. Budu se muset podívat pozorněji. Fakt nevíte číslo? Maminkám nic moc neusnadňují, protože pokud nemají babičky, tak těžko vyrazí do zaměstnání.

  • 1. 6. 2006 14:26

   Naďa (neregistrovaný) 62.209.196.---

   Re: trochu zmatku navic? ;)
   Pobírám mateřskou na druhé dítě, které se narodilo v době čerpání rodičovské dovolené na dítě první. HPP mám u jiného zaměstnavatele - organizace do 20 osob (ačkoliv lidi stejní, tak změna společnosti- tedy i IČA) než jsem měla VPP (ten byl 6 měsíců - 6 hodin týdně). Začala mi chodit cca o 3000 nižší mateřská než u prvního dítěte. Jak argumentovat na sociálc, že by se měla výše mateřské vypočítávat jen z HPP?Naďa

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).