Hlavní navigace

Převod družst.práv a daň

  • (neregistrovaný) 85.207.12.---

    11. 8. 2006 9:08

    Dobrý den,
    prosím o odpověď. Vlastníme od roku 2003 práva v byt. družstvě a trvalé bydliště zde máme od roku 2005. Chtěli bychom byt příští rok prodat. Jak je to se zaplacením daně? Někde jsem četl, že musíme byt vlastnit min. 5 let, jinde že stačí 2 roky trvalého bydliště. Prosím o vysvětlení,jak to vlastně je. Díky

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 11. 8. 2006 10:43

      JitkaS (neregistrovaný) 195.225.72.---

      Re: Převod družst.práv a daň
      Příjem z převodu práv k družstevnímu bytu se posuzuje jako Ostatní příjmy §10 ZDP. Snižují se o prokazatelné výdaje na pořízení (=nabývací cena podílu viz. §24 odst.7 ZDP). Za určitých podmínek může být i osvobozeno buď dle § 4 odst.1 písm.r)="časový test" nebo dle § 4 odst.1 písm.u)=odstupné použité na bytovou náhradu. Je dobré si všechny § prostudovat a posoudit, která varianta se na vás hodí.

    • 12. 8. 2006 8:33

      REDICO (neregistrovaný) 86.49.15.---

      Re: Převod družst.práv a daň
      Dobrý den,

      pokud chcete příští rok byt prodat - resp. převést na třetí osobu svá členská práva a povinnosti s právem užívání určité bytové jednotky, budete plátce daně z příjmu, jak je uvedeno výše. Nemáte-li alespoň 2 roky před "prodejem" v bytě trvalý pobyt, resp. nevlastníte-li jej více jak 5 let, pak se stáváte plátcem daně. Avšak máte možnost částku utrženou z "prodeje" do 1 roku vložit do svého dalšího bydlení, což by vás pak od daně osvobozovalo.

    • 12. 8. 2006 13:54

      Pavel (neregistrovaný) 85.207.12.---

      Re: Převod družst.práv a daň
      Ještě jen jestli tomu dobře rozumím - takže když jsme družstevní byt koupili třeba za 800.000,- a prodám ho za 850.000,- tak daním jen těch 50.000,-? A ty dva roky trvalého bydliště se vztahují i na družstevní byty? Dle ZDP to není zcela jasné. Díky moc.

    • 12. 8. 2006 18:51

      redico (neregistrovaný) 86.49.15.---

      Re: Převod družst.práv a daň
      Rozumíte tomu správně. ZDP říká, že u bytů v družstevním vlastnictví by pro osvobození daně z příjmu bylo nutné, aby doba mezi nabytím a prodejem přesáhla 5 let.

    • 14. 8. 2006 11:01

      JitkaS (neregistrovaný) 62.84.144.---

      Re: Převod družst.práv a daň
      § 4 odst.1 písm.r) se přímo týká převodů členských práv družstva, což byl původní dotaz. Neprodáváte byt, protože k družstevnímu bytu máte jen právo nájmu. Takže se testuje kdy došlo k nabytí členských práv(2003) a osvobozeno je přesahuje-li doba mezi nabytím a převodem dobu pěti let. Takže 2 roky trvalého pobytu nejsou podstatné.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).