Hlavní navigace

Odstupné - vymahatelnost

 • (neregistrovaný) 212.158.147.---

  7. 9. 2006 9:40

  Dobrý den, potřebuji prosím poradit - zaměstnavatel je fyzická osoba, zaměstnacům oznámil, že ukončuje činnost k 20.9. Měl by jim dát výpověď podle §46 odst.1a Zákoníku práce s tříměsíční výpovědní lhůtou (to nechce, chce jít na dohodu o ukončení PP), a zřejmě jim nechce a údajně ani nemůže vyplatit zákonné odstupné, protože prý nemá žádný majetek - vdovec, žije v pronajatém bytě. Provozovna je prodejna a je pronajatá. Je zatížen dluhy. Má ještě stavební s.r.o., to také končí a snad část firmy přebírá jiná firma - nemám konkrétní info. Nevíte prosím, jak je to s vymahatelností odstupného, pokud opravdu zaměstnavatel nic nemá? dobu nezbytného léčení úrazu Má cenu vymáhat soudně? Jsou jiné možnosti?
  Děkuji...

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 7. 9. 2006 9:41

   Alča (neregistrovaný) 212.158.147.---

   Re: Odstupné - vymahatelnost
   >Dobrý den, potřebuji prosím poradit - zaměstnavatel je
   >fyzická osoba, zaměstnacům oznámil, že ukončuje
   >činnost k 20.9. Měl by jim dát výpověď podle §46 odst.1a
   >Zákoníku práce s tříměsíční výpovědní lhůtou (to nechce,
   >chce jít na dohodu o ukončení PP), a zřejmě jim nechce
   >a údajně ani nemůže vyplatit zákonné odstupné, protože
   >prý nemá žádný majetek - vdovec, žije v pronajatém
   >bytě. Provozovna je prodejna a je pronajatá. Je zatížen
   >dluhy. Má ještě stavební s.r.o., to také končí a snad
   >část firmy přebírá jiná firma - nemám konkrétní info.
   >Nevíte prosím, jak je to s vymahatelností odstupného,
   >pokud opravdu zaměstnavatel nic nemá?
   > Má cenu vymáhat soudně? Jsou jiné
   >možnosti?
   >Děkuji...

  • 7. 9. 2006 9:49

   Jiřka (neregistrovaný) 212.24.154.---

   Re: Odstupné - vymahatelnost
   Soudně to pochopitelně vymáhat můžete, ale ten člověk bude úplně zruinovaný, protože k jeho dluhům mu přibudou další a jako podnikající fyzická osoba ručí veškerým svým majetkem.

  • 7. 9. 2006 9:57

   Alča (neregistrovaný) 212.158.147.---

   Re: Odstupné - vymahatelnost
   To máte pravdu, ale jak k tomu přijdou zaměstnanci, ti tyto peníze potřebují, jedná se o region se zvýšenou nezaměstnaností, takže sehnat nové zaměstnání nebude snadné, a nejspíš ani rychlé.

  • 7. 9. 2006 10:56

   Jiřka (neregistrovaný) 212.24.154.---

   Re: Odstupné - vymahatelnost
   A proč myslíte, že tomu tak je? Protože zákonem diktovaná povinnost postarat se o propuštěného zaměstnance odstupným, když sám nemám práci, přináší zvýšenou ostražitost potenciálních zaměstnavatelů. Pak se nedivte, že se nehrnou do vytváření pracovních míst a když už vezmou, tak na dobu určitou. A v případě tohoto chudáka budou mít další odstrašující příklad. Asi Vás nepotěším, ale osobně nejsem zastáncem odstupného, samozřejmě záleží na situaci v regionu, ale dokud se neuvolní pracovní vztahy (moci rychle nabrat a rychle propustit, když není práce), tak se nezaměstnanost nesníží. A on je taky rozdíl mezi tím, když zisková firma propouští, aby snižovala náklady a měla ještě větší zisk anebo když fima přijde o zakázky. Pak povinnost vyplácet odstupné ji přivede ke krachu a o práci přijdou i ti, kteří by tam ještě mohli být zaměstnaní. A u fyzických osob, kteří mají zaměstnance, je to katastrofa. A arugument "zaměstnanci peníze potřebují"? On je snad nepotřebuje?

  • 7. 9. 2006 11:00

   Alča (neregistrovaný) 212.158.147.---

   Re: Odstupné - vymahatelnost
   Potřebuje, bezpochyby. Ale já se na situaci dívám očima zaměstnance, a Vy zaměstnavatele, přičemž zákon je prozatím na straně zaměstnance. Je mi celkem jedno, jak na tom bude ten dotyčný zaměstnavatel, jen mi není jedno, jak na tom bude kamarádka.

  • 7. 9. 2006 11:17

   Jiřka (neregistrovaný) 212.24.154.---

   Re: Odstupné - vymahatelnost
   V tom je ten kámen úrazu. Zaměstnancům je jedno, jak na tom bude jejich dosavadní zaměstnavatel. Tím pádem je i mnohým zaměstnavatelům jedno, jak na tom budou dosavadní zaměstnanci. A zaměstnavatel, který se jednou spálil a jeho zaměstnanci propouštění pro nedostatek práce po něm tvrdě vyžadují odstupné (mají na to ze zákona nárok), si příště dá velký pozor. A když ne on, protože už se na nohy nepostaví, dají si bacha okolní podnikatelé, kteří si rozmyslí vytváření prracovních míst. Tvrdost plodí zase tvrdost. Pak se nedivte, že těžce sháníte zaměstnání, nedostatek pracovních míst není vina podnikatelů.

  • 7. 9. 2006 11:25

   Alča (neregistrovaný) 212.158.147.---

   Re: Odstupné - vymahatelnost
   Asi máte špatné zkušenosti - kamarádka pro tohoto zaměstnavatele pracuje za poměrně nízký plat 10 let, a včera jim oznámil, že ke 20.9.končí. Nemyslím, že si on zasluhuje ohledy, o špatné finanční situaci své firmy, podnikání, věděl dost dopředu, a nechal si to pro sebe... Tak nevím, proč by mělo kohokoliv z jeho zaměstnanců zajímat, jak na tom bude tento pán...
   Těch pohledů může být víc, Jiřko, není jen hodný podnikatel a zlí zaměstnanci, kteří chtějí jen prachy...

  • 7. 9. 2006 11:31

   anonymous (neregistrovaný) 194.50.64.---

   Re: Odstupné - vymahatelnost
   Samozřejmě, po deseti letech práce si v podstatě na ty 2 platy vydělala.

  • 7. 9. 2006 12:04

   Jiřka (neregistrovaný) 212.24.154.---

   Re: Odstupné - vymahatelnost
   Ale já vůbec netvrdím, že zaměstnavatelé jsou ti "hodní" a zaměstnanci ti "zlí".

  • 7. 9. 2006 11:08

   Anna (neregistrovaný) 62.177.95.---

   Re: Odstupné - vymahatelnost
   Zcela s Vámi Jiřko souhlasím. Současný zákoník práce možná může fungovat ve velkých firmách, ale u menších firem a soukromých podnikatelů je zničující a demotivující. Špatných zaměstnanců se firma zbavuje těžko, nejčastěji právě za pomoci odstupného. A nemožnost propustit zaměstnance bez odstupného, pokud nejsou zakázky, nahrává samozřejmě "Švarc systému".

  • 7. 9. 2006 11:15

   anonymous (neregistrovaný) 194.50.64.---

   Re: Odstupné - vymahatelnost
   A co brání tomu, aby se špatnému pracovníkovi jeho špatné výsledky vytýkaly v souladu se ZP a potom dostal výpověď bez odstupného? Do případného sporu by v tomto případě moc lidí nešlo, protože výsledek by byl hodně nejistý.

  • 7. 9. 2006 11:29

   Líba (neregistrovaný) 80.95.127.---

   Re: Odstupné - vymahatelnost
   Nedá mi to, abych se vám nezamotala do diskuze. Také jsem zvyklá dívat se na věci ze strany zaměstnavatele. Ovšem také jsem si už okusila pozici nezaměstnaného.

   V tomto konkrétním případě bych asi navrhla cestu kompromisu. Přistoupila bych na dohodu ke konci září, ale pro nadbytečnost s přiznáním odstupného. Pokud by zaměstnanci trvali na tříměsíční výpovědní lhůtě, práci by pro ně stejně neměl, na výplaty taky ne a na ÚP by se šli hlásit v zimě, kdy bude nezaměstnanost ještě vyšší.
   Na vyplacení odstupného sice taky peníze teď mít nebude, ale vzhledem k tomu, že mzdové nároky mají přednost před ostatními dluhy, tak tam nějaká šance je.

  • 7. 9. 2006 11:33

   Alča (neregistrovaný) 212.158.147.---

   Re: Odstupné - vymahatelnost
   Konečně konkrétní rada. Zaměstnanci budou respektovat dohodu, ale rádi by to odstupné, takže to chtějí řešit tak, jak píšete, Líbo. Jen jsem se ptala, jak je to svymáháním odstupného, pokud ho budou mít v dohodě, nevíte? Jen soudně?

  • 7. 9. 2006 11:39

   Líba (neregistrovaný) 80.95.127.---

   Re: Odstupné - vymahatelnost
   Myslím si, že v těchto případech jsou nápomocny úřady práce. Mají tam svého právníka a mají i možnost v případě, že firma je v konkurzu, třeba i sami zaměstnancům zaplatit a vymáhat to pak soudně oni. S tím ovšem nemám žádnou konkrétní zkušenost, určitě bych ale začala se zjišťováním informací tam.

  • 7. 9. 2006 14:22

   Jiřka (neregistrovaný) 82.100.9.---

   Re: Odstupné - vymahatelnost
   Šlo o to, že Alča psala, že ten člověk nic nemá, žádný majetek už mu nezbyl, není co prodat. Takže mu k jeho dluhům přibudou ještě dluhy za nevyplacené odstupné a všechny tyto peníze bude muset dlouho splácet. Je už v platnosti ten zákon o osobním bankrotu, kdy má 5 let žít z minima a poté jsou jeho dluhy smazány? Každopádně zůstává ten fakt, že trvání na odstupném zhoršuje možnost zaměstnanosti, takže zákony, které chrání zaměstnance jim vlastně následně situaci zhoršují. A lidi jsou stále krmeni řečmi o jistotách a nechtějí si připustit, že vyžadování těchto "jistot" jim poskytování jistot jen zhoršuje. Osobně bych po tom člověku nežádala nic, bylo by mně to trapné. Vím, že 2 mzdy jsou 2 mzdy, ale k zabezpečení při ztrátě výdělku má sloužit podpora a sociální dávky. 10 let ji zaměstnával a platil za vykonanou práci a teď, když nemůže, jí má platit dál? A to má být odstupné příští rok 3měsíční. Hrůza. Kdo dá "odstupné" tomu podnikateli za to, že nemá zakázky? Vždyť to je taky jen člověk, jako ti zaměstnanci.

  • 7. 9. 2006 14:49

   Alča (neregistrovaný) 212.158.147.---

   Re: Odstupné - vymahatelnost
   Jiřko, 10 let ji platil docela mizerně, ale dobře v kontextu s tím, že je v oblasti s velkou nezaměstnaností, kde jsou výdělky obecně nižší, tedy opravdu platil. A ona mu přispívala svou prací k dosažení zisku, a o zisk se jednalo, jinak by podnikání zabalil už dávno. Já do jeho účetnictví nevidím, nevím, kde se stala chyba, nevím jestli opravdu NIC nemá. Ale ona má na odstupné nárok, a může jí být úplně jedno, kde on na to vezme. Podpora se poskytuje ve výši 50% průměrného výdělku první 3 měsíce, další tři měsíce ve výši 45%, maximální výše podpory činí 2,5 násobku životního minima. ŽM je pro dospělého člověka 2.400,--, takže podpora do výše 6.000,-- měsíčně. To je jistě oslnivé, že? Snad uznáte, že průměrný výdělek by byl lepší, tak proč nevyužít to co je v zákoně.
   A pokud se Vám to zdá bezohledné vůči zaměstnavateli, tak nezapomeňte, že on se taky nestará o to, za co budou dál žít jeho dosavadní zaměstnanci.

  • 7. 9. 2006 14:51

   anonymous (neregistrovaný) 194.50.64.---

   Re: Odstupné - vymahatelnost
   To máte paní Jiřko těžké, jednak v tom původním příspěvku je hodně "prý", za další znám hodně podnikatelů, kteří pobírají např. příspěvky na děti a to jenom proto, že umí oficiální příjem skrýt. Já bych se zase styděl si brát v tomto případě nějaké dávky. Takže jsem v životě hodně opatrný na stěžování a to z obou stran, protože řadě přátel do určité míry vidím do karet.
   Již jsme o tom jednou vedli spor - každý kdo začíná podnikat, tak se může zaměstnance v průběhu 2 let zbavit bez jediné koruny, díky smlouvám na dobu určitou atd. Potom je to již horší, ale mám přátele, kterým podnikání nevyšlo, mají dluhy, ale skončili podnikání včas a se ctí.

  • 7. 9. 2006 14:55

   Líba (neregistrovaný) 80.95.127.---

   Re: Odstupné - vymahatelnost
   Alča sice psala, že ten zaměstnavatel nic nemá, ale ví to jenom z doslechu, takže to třeba nemusí být tak horké. A to, že se ocitl v téhle situaci se velmi pravděpodobně nestalo ze dne na den, takže už mohl své zaměstnance na tuto možnost připravit. Mohl jim na rovinu říci: "Jde to bledě, něco si hledejte, držet vás nebudu." Já ho zas tak moc nelituju.

  • 7. 9. 2006 16:04

   Jiřka (neregistrovaný) 82.100.9.---

   Re: Odstupné - vymahatelnost
   Pro všechny tři odpovím zaráz. Jistě, jsem pro určitou výpovědní dobu, aby zaměstnanci věděli dopředu, že si mají hledat něco jiného. Většinou ještě dobíhají sjednané zakázky. Ale odstupné už ne. Za co? Odstupné je vlastně dar, jsou to peníze, které je povinen zaměstnavatel darovat zaměstnancům za nic, za žádnou protihodnotu. A že se zaměstnavatel nestará, jak budou žít jeho (bývalí) zaměstnanci. A co má být? Copak je jejich opatrovník. On si je najal, smluvili si cenu, zaměstnanec odvádí práci a za ni dostává zaplaceno, ta mzda je zaměstnancův zisk. Stejně jako ten zaměstnavatel prodává výsledky té práce dál a dostává za to zaplaceno,po odečtení nákladů je to zase jeho zisk. Kolik na tom vydělá, může být zaměstnanci jedno. Mnohdy se taky stane,že jediný,kdo měl na té zakázce zisk,je zaměstnanec.Pokud má zaměstnanec pocit, že je ohodnocen málo a není schopen docílit zvýšení své odměny, má možnost hledat zaměstnavatele, který mu za nabízenou práci zaplatí lépe. Zní to tvrdě, ale je to tak. Ten zaměstnavatel je na tom v tomto směru naprosto stejně. Takže jemu se daří 10 let prodávat výsledky své firmy a pak se mu přestane dařit, má on ještě povinnost se postarat o své zaměstnance. Kdo se postará o něho?
   Výše podpory jistě není oslnivá, ta má pomoci překlenout období po ztrátě výdělku,ale opakuji, proč to má být navaleno na bedra toho podnikatele?Podívejte se na Německo, Francii, samé stávky za jistoty,na které jsou zaměstnanci zvyklí - a nezaměstnanost jak hrom.Dánsko vůbec nezná odstupné, ze zaměstnancem může být ukončen rychle pracovní poměr a zrovna tak rychle ho naberou jinde,protože vědí,že až nebude práce,bez problémů pracovní poměr skončí.Nezaměstnanost minimální.Firmy u nás, když už berou,tak většinou na dobu určitou. Nesmíme se na to dívat tak, že proto, aby se zaměstnance mohli "zbavit".Jaképak zbavování. Je to proto, aby jim nevznikaly další náklady s darováním odstupného.

  • 7. 9. 2006 16:17

   Jiřka (neregistrovaný) 82.100.9.---

   Re: Odstupné - vymahatelnost
   Pokračuji: Jaképak zbavování. Jde jen o rozhodnutí zaměstnavatele,ochránit se před dalšími náklady v podobě darování peněz bez protihodnoty.U nás jsou regiony s nezaměstnaností i regiony, firmy horko těžko shání pracanty a ti nemají zájem. A to nejde o malé mzdy. Ještě k tomu odstupnému- samozřejmě, když to zákon umožňuje, proč toho nevyužít,že? Ale je to zákon dobrý? Jak by se Vám líbilo,kdyby byl schválen zákon,že máte zaplatit takové "odškodné" malíři,kterého jste si každý rok najímali a letos ne?A on by to po Vás měl právo vymáhat,protože na to má přece podle zákona nárok.
   Jsou všiváci mezi zaměstnavateli i mezi zaměstnanci,to je bez debat. Ale zákon má být vyvážený.Pokud si spolu odstupné smluví,prosím.Ale aby takové povinnosti,které jsou vlastně suplováním státní podpory,přikazoval zákon, se mně příčí.Skutečně nevím,proč pěstovat v lidech přesvědčení,že zaměstnavatel, který se nějakým způsobem brání darování odstupného,ale jinak za odvedenou práci platí,je neseriózní zloděj.

  • 8. 9. 2006 8:48

   Alča (neregistrovaný) 212.158.147.---

   Re: Odstupné - vymahatelnost
   Jiřko, ještě jednou - pokud mi zákon bude umožňovat vyžadovat odstupné, udělám to, nevím, proč bych měla tyto peníze "věnovat" zaměstnavateli. Tomu zákon UKLÁDÁ povinnost odstupné vyplatit. Tak stejně, pokud by zákon umožňoval zaměstnavateli chtít po ukončení PP nějaké peníze po zaměstnanci, zaměstnavatel toho beze zbytku využije.
   Nebavíme se zde o tom, jestli je zákon dobrý nebo špatný, ale jak odstupné vymoci, když podnikatel tvrdí, že nic nemá. Toť vše.

  • 8. 9. 2006 8:59

   DANA (neregistrovaný) 88.102.184.---

   Re: Odstupné - vymahatelnost
   Nebudu polemizovat zda je zákon špatný či ne.Musím se zamyslet zda je reálné domoci se svých pohledávek nebo budu jen platit další soudní poplatky. Mám již několik platebních rozkazů, které si mohu dát za rámeček, protože není kde brát. To, že podnikatel má zisk ještě neznamená, že své peníze někdy uvidí.

  • 8. 9. 2006 12:34

   Jiřka (neregistrovaný) 212.24.154.---

   Re: Odstupné - vymahatelnost
   Každá máme jiný názor, já jsem tím jen chtěla říct, že si lidi stěžují, že firmy nechtějí nabírat a když už, tak na dobu určitou. Stejně tak na tom možná bude Vaše kamarádka. A přitom si za to mohou sami, protože toto je jen obrana zaměstnavatelů proti zákonu, který je nutí darovat peníze za nic. Zákon existuje, zaměstnanci mají právo plnění odstupného vyžadovat a dokud to budou dělat, pracovní situace se nezlepší, takže tímto vlastně zhoršují situaci sami sobě.Vy mu ty peníze "nevěnujete". Naopak-ty peníze jsou jeho a zákon mu ukládá, aby je věnoval on Vám.
   Ale už se nebudeme přít. Dana má pravdu, jde o to, zda Vám to všechno bude stát za to. Pokud by šlo o právnickou osobu (např. s.r.o.), tak tam je to tak, že ihned po podání návrhu na konkurs (a nemusí ho podávat ten zaměstnanec, on je za to zase poplatek) může zaměstnanec požádat o vyplacení dlužných mezd nebo odstupného úřad práce (ten vyplatí maximálně 3 měsíce). A tento ÚP se pak stává věřitelem místo toho zaměstnance. Až už je prohlášen konkurs, tak věřitel už se může jen přihlásit do konkursního řízení. Mzdy patří do první skupiny, takže nejdříve se z konkursní podstaty upokojují zaměstnanci a pak teprve ostatní věřitelé. Samozřejmě záleží na tom, kolik zbývá peněz, mnohdy nevyjde ani na ty zaměstnance. Ale toto je u pravnické osoby, nevím, zda se podává návrh na konkurs na fyzickou osobu. Na druhou stranu fyzická osoba ručí veškerým svým majetkem, takže tam je možné vymoci více.

  • 8. 9. 2006 13:00

   Alča (neregistrovaný) 212.158.147.---

   Re: Odstupné - vymahatelnost
   Jiřko, právě bych potřebovala zjistit jak je to s tou fyzickou osobou...
   Jinak si nemyslím, že to, že se nebude muset vyplácet odstupné, nějak moc pozitivně obrazí na tom, že budou firmy více zaměstnanců nabírat. Bude to stejné, protože pokud je zaměstnavatel potřebuje, tak je vezme teď i v budoucnu, a pokud mu zákon umožní vzít je na dobu určitou, udělá to. Zase to bude přece lepší než dávat dvou nebo tříměsíční výpovědní dobu. Já doufám, že se nedočkáme takového právního stavu, kdy bude možné propustit zaměstnance (bez hrubého porušení kázně) ze dne na den. O tomto jistě sní dost zaměstnavatelů.

  • 8. 9. 2006 13:53

   Jiřka (neregistrovaný) 212.24.154.---

   Re: Odstupné - vymahatelnost
   Alčo, nějaký kompromis být musí, ze dne na den by neměl skončit ani zaměstnanec o své vůli, protože zaměstnavatel s ním má přece domluvenou práci a počítá s ním, ani by to nemělo být naopak, protože zaměstnanec to má také smluvené a počítá s tím. Nějaká výpovědní doba a pravidla tam být musí, pokud se nedohodnou jinak. Ale k uvolnění dojít musí, nic jiného Evropě nezbude, jinak nás Asie převálcuje. Srovnání různých zemí ukazuje, že čím volnější možnost sjednávání a ukončení pracovních vztahů a čím méně omezení, tím nižší nezaměstnanost. To je prostě nevyvratitelný fakt.Takže si do budoucna lidi budou muset vybrat, buď vyšší ochranu a povinnost zabezpečení ze strany zaměstnavatelů - a při ztrátě zaměstnání těžce shánět nové, nebo nižší ochranu, méně jistot - a za to možnost rychlého nalezení nové práce. Věřte, že to tak funguje. Znám názory i pohledy zaměstnanců a také vím, jak uvažují podnikatelé a zaměstnavatelé. Zaměstnanec na dobu určitou má např. ztíženou možnost žádosti o půjčku, protože banka mu ji kvůli době určité nechce dát. Zaměstnavatel by mu rád vyšel vstříc a dal mu dobu neurčitou, ale po vážení všech pro a proti se raději rozhodne mu ji nedat,právě kvůli té obavě, co pak s tím zaměstnancem, kdyby nebyla práce. On jeden zaměstnanec není problém,ale když takto máte řešit výpadek zakázek s více lidmi, je to problém docela velký. Śkutečně kolem sebe slýchám "už jsme se poučili a berem jen na dobu určitou" v horším případě slyším "už jsem se poučil a neberu nikoho". A to jsme v kraji, kde celkem není velký problém práci sehnat - záleží taky na profesi, některé jsou skutečně nedostatkové.
   Ale k Vašemu problému - jděte se zeptat na Váš ÚP, mají tam právní oddělení.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).