Hlavní navigace

Kurzovné - celoživotní vzdělávání

  • (neregistrovaný) 194.149.96.---

    17. 10. 2006 10:08

    Dobrý den, moc prosím, mám tady doklad o zaplacení kurzovného za zimní semestr 1.ročníku - "Bakalářské tudium" - celoživotní vzdělávání.
    Bylo mi vysvětleno, že je to na dva roky, poté může (a taky nemusí ) pokračovat ve 3. ročníku a dostal by titul bakaláře.
    Jde mi o daňově uznatelné či ne.
    První dva roky vypadají jako, že ano, protože to může ukončit bez titulu, ale co potom, až se rozhodne, že bude pokračovat.. a získá titul.. a tím pádem to není vzdělávání, ale dosažení vysokoškolského vzdělávání??
    měla bych se řídit Daň z příjmu 586/1992 - par 6odst. 9a? nebo 9D, tzn. pro firmu 9a je daňově uznatelný, 9d - jde ze zisku, nebo dańově neunatelný.


    Díky moc za všechny názory

    Blanka

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 17. 10. 2006 11:11

      Olda (neregistrovaný) 194.228.67.---

      Re: Kurzovné - celoživotní vzdělávání
      >Dobrý den, moc prosím, mám tady doklad o zaplacení
      >kurzovného za zimní semestr 1.ročníku - "Bakalářské
      >tudium" - celoživotní vzdělávání.
      >Bylo mi vysvětleno, že je to na dva roky, poté může (a
      >taky nemusí ) pokračovat ve 3. ročníku a dostal by
      >titul bakaláře.
      >Jde mi o daňově uznatelné či ne.
      >První dva roky vypadají jako, že ano, protože to může
      >ukončit bez titulu, ale co potom, až se rozhodne, že
      >bude pokračovat.. a získá titul.. a tím pádem to není
      >vzdělávání, ale dosažení vysokoškolského vzdělávání??
      >měla bych se řídit Daň z příjmu 586/1992 - par 6odst.
      >9a? nebo 9D, tzn. pro firmu 9a je daňově uznatelný, 9d
      >- jde ze zisku, nebo dańově neunatelný.
      Dobrý den,
      § 6 ZDP se netýká daňově uznatelných nákladů ale příjmů ve Vašem případě asi ze zaměstnání -pro Vás by byl příspěvek dle odst. 9a) osvobozen od daně z příjmů. O výdajích - nákladech pojednává § 24. Zde by se dalo použít, aby byl výdaj pro podnikatele dańově uznatelný odst. 1 písm. j) bod 5 a konkrétně Vaše studium mít ošetřeno v kol. smlouvě nebo ve vnitřním předpisu zaměstnavatele, popř. sepsanou smlouvu o tom, že setrváte po určitou dobu v organizaci atd.
      >
      >
      >Díky moc za všechny názory
      >
      >Blanka

    • 17. 10. 2006 11:31

      blanka (neregistrovaný) 194.149.96.---

      Re: Kurzovné - celoživotní vzdělávání
      Oldo, díky za upřesnění, jsem se blbě vyjádřila, jsem to chtěla všechno naráz.
      To je ale docela zajímavé, ale je tam poznámka - účinnost od 1.ledna 2007. Ale to je vedlejší, to mě fakt zaujalo, to myslíte, že kdybych dala do kolektivní smlouvy nebo vnitřních předpisů, že si může pracovník zvýšit kvalifikaci - tj. ze střední školy na VŠ, že to je potřebné pro rozvoj a chod firmy, že mi to FU uzná, byla jsem na školení paní Procházkové, a ta tam několikrát zdůrazňovala, že nemůže jít o zvýšení vzdělání, tedy to ze střední školy na VŠ, že musí jít o doškolování. Já vím, že ona je odborník na závislou činnost, ale říkala to v návaznosti na daň z příjmu.
      Díky moc
      Blanka

    • 17. 10. 2006 18:42

      Olda (neregistrovaný) 82.142.89.---

      Re: Kurzovné - celoživotní vzdělávání
      Dobrý večer Blanko,
      co se týká toho, že již jde o studium, dalo by se to obhájit tím, pokud bude obor studia pracovníka v souladu s činností firmy, bude mít smlouvu, že v organizaci setrvá "takovou a takovou dobu". Protože takový pracovník za tuto dobu přinese pro firmu větší příjmy (podložil bych to kalkulací), pak výdaj obhajoval obecně dle § 24 odst. 1 ZDP.

    • 18. 10. 2006 6:23

      blanka (neregistrovaný) 194.149.96.---

      Re: Kurzovné - celoživotní vzdělávání
      Dobré ráno, Oldo,
      tak to je fakt pro mě zajímavé, pracovník to všechno splňuje, je to nutné a potřebné pro jeho práci, zadám kalkulaci konkrétně jemu, jde o ekonomicko-provozního ředitele, který si chce dodělat právě tuto formu. Tak a´t mi dá podklad:))))

      Díky moc za názor a pomoc
      Přeji příjemný den

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).