Hlavní navigace

Neodpracování směny z provozních důvodů

  • (neregistrovaný) 213.194.241.---

    5. 11. 2006 20:48

    Dobrý večer, mám jeden dotaz a prosím o radu někoho zkušenějšího. Zaměstnanec měl dle rozvrhu naplánovanou směnu na pátek a jelikož je např. splněn týdenní plán, zaměstnanci je tato směna zrušena. Zaměstnavatel požaduje po zaměstnanci na tento den čerpání dovolené či náhradního volna. Je to správný postup?
    Neměl by zaměstnavatel postupovat podle § 130 (ostatní překážky na straně zaměstnavatele) a zaplatit tento den náhradou mzdy ve výši průměrného výdělku?
    Děkuji za odpověď.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).