Hlavní navigace

Žena na mateřské (rodičovské) dovolené

• (neregistrovaný) 193.86.5.---

7. 11. 2006 13:20

Dobrý den, prosím Vás o radu. V únoru příštího roku půjdu na mateřskou následně rodičovskou dovolenou. Jak dlouho musí zaměstnavatel držet ženě na rodičovské d. její místo (dle jejího popisu funkčního místa, tzn. stejné středisko, stejně ohodnocena práce atd.)? Může na toto konkrétní místo např. po půl roce rod. dov. zaměstnat někoho jiného s tím, že mi bude držet místo ve firmě, ale ne tu danou pozici, kterou jsem vykonávala (např. přesun na jiné pracoviště, jiné ohodnocení, jiná prac. náplň)?
    Děkuji, MK

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 7. 11. 2006 14:03

Jiřka (neregistrovaný) 82.100.9.---

Re: Žena na mateřské (rodičovské) dovole
      Mateřská dovolená trvá 28 (u osamělých žen nebo u vícečetných porodů 37) týdnů. Poté následuje rodičovská dovolená po dobu, o kterou si žena (muž) požádá, maximálně však do 3 let dítěte.
      Po ukončení MD je zaměstnavatel ženu (muže) zařadit na to stejné místo (tzv. na stejnou židli). Po skončení rodičovské dovolené je povinen ji zařadit na místo dle pracovní smlouvy (takže záleží na tom, co máte ve smlouvě.

• 7. 11. 2006 14:18

MK (neregistrovaný) 193.86.5.---

Po skončení
      >rodičovské dovolené je povinen ji zařadit na místo dle
      >pracovní smlouvy (takže záleží na tom, co máte ve
      >smlouvě.

To znamená, že pokud mám ve smlouvě uvednou funkci s místem výkonu v dané firmě, nikoliv upřesné určení daného střediska, může mě přeřadit na středisko jiné, ale za stejných pomínek (mzda, stejná pozice) jako před MD. Pochopila jsem to takto správně?

• 7. 11. 2006 14:31

Jiřka (neregistrovaný) 82.100.9.---

Musí Vám dát práci dle pracovní smlouvy, tím je řečeno vše. Pokud v ní nemáte smluvené určité středisko, může Vás dát na jiné středisko. Pracovní zařazení záleží na tom, jak to máte smluvené. Pokud máte např. účetní a předtím jste dělala finanční účetní, může Vám přidělit práci jiné účetní, třeba mzdové účetní. Pokud máte smluvenou finanční účetní, má Vám přidělit zase práci finanční účetní. I mzdu dle pracovní smlouvy, pokud ji tam máte smluvenou. Opravdu záleží na znění údajů, smluvených ve smlouvě.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).