DPH při prodeji aplikací

  • (neregistrovaný)

    9. 12. 2017 17:05

    Dobrý den,

    musím se přihlásit automaticky jako plátce DPH, když prodávám aplikace v obchodech firem Microsoft, Google a Apple? Nebo se jedná o klasický příjem, který proženu normálně daňovým přiznáním?

    Děkuji za odpověď

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 9. 12. 2017 23:19

      M.M. (neregistrovaný)

      Dobrý den,

      bohužel nerozumím na co se ptáte, pokud jste aktuálně fyzická podnikající osoba ( OSVČ tz. osoba povinná k dani ) aktuálně neplátce DPH, můžete se stát identifikovanou osobou

      osoby povinné k dani, které doposud nejsou plátci (z důvodu například, že nepřekročily obrat 1 mil. Kč), přičemž ale:


           
           
      • překročily roční limit 326 tisíc Kč bez DPH pro pořízení zboží z jiného členského státu, nebo


           
           
      • jim bylo dodáno zboží s instalací a montáží od osoby neusazené v tuzemsku, nebo distribučními soustavami či sítěmi,


           
           
      • přijaly službu s místem plnění v tuzemsku od osoby neusazené v tuzemsku (tedy od podnikatele odkudkoliv mimo ČR, který zde nemá sídlo ani provozovnu, případně se jeho tuzemská provozovna neúčastní tohoto plnění) – tedy např. již zmiňovaná inzerce na Google,


           
           
      • osoby, které poskytují službu / služby podnikateli se sídlem v EU, a to službu s místem plnění podle § 9 ZDPH, kdy dochází k přenosu povinnosti odvést daň na odběratele (tzv. systém reverse charge). Registrace identifikované osoby ale nevzniká, bude-li plnění v jiném členském státě osvobozeno od daně.


           
           

      • Identifikovaná osoba musí podat přiznání k DPH a v případě, že poskytuje přeshraniční služby, tak i souhrnné hlášení v souladu s § 102 ZDPH. Do přiznání a souhrnného hlášení se zahrnuje ovšem pouze přeshraniční plnění. U tuzemských plnění zůstává neplátcem DPH. Osoby povinné k dani s místem podnikání v tuzemsku, které se stanou identifikovanou osobou, nebudou nutně u tuzemských plnění uplatňovat DPH. Důsledkem toho ale bude, že nebudou mít ani nárok na odpočet DPH na vstupu.

        Takže pokud se tzv. najdete v tom co vlastně poskytujete na tom Google, Apple atd. v tom co je uvedeno v příspěvku, stáváte se jako OSVČ současně IO a máte povinnost registrace ( do 15 - ti dnů ) na FÚ .


    • 11. 12. 2017 0:50

      Milan (neregistrovaný)

      Identifikovana osoba nemusi podavat nulove priznani k dani z DPH. tj pokud mam pouze prijmy za sluzby, kdy DPH odvadi kupujici (napr adsense), a nemam vydaje, kdy naopak musim dopocotat a odvest dan ja (napr. adwords).

    • 11. 12. 2017 7:26

      M.M. (neregistrovaný)

      to se ptáte ?

      kdy jako IO podáváte DPH přiznání případně ještě SH máte uvedeno ( jestli máte nebo ne,  současně výdaje nic neznamená ) , pokud jde o tyto přeshraniční internetové služby na těchto mezinárodních platformách, tak to si zjistěte, protože to je velice složité a je potřeba klíčovat co vlastně děláte. ( já nerozumím pojmu prodávám aplikace google, MS, Apple ). Pokud prodáváte pouze SW jako OSVČ v ČR českým občanům a firmám v ČR , tak nejste plátcem DPH ( ani IO ) do překročení obratu z prodeje 1 mil. Pokud jste se ale registrovat k prodeji nějakých služeb, propagace, zprostředkování u těchto cizích firem prostřednictvím internetu a za to od nich inkasujete nějaké provize ( případně tato firma což je časté pro vás něco dělají - obstarávají a za toto obstarání si inkasují provize ( i kdyby automatickým stržením z výplaty )  , tak bych se staral.

      Máte li tedy příjem jako os. povinná k dani z ČR, ze služeb od podnikajících firem z EU stanete se IO, jinak jde samozřejmě o příjem z podnikání, takže daňovým přiznáním OSVČ k DPFO to proženete na každý pád, jako plátce, jako neplátce i jako IO.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).