Hlavní navigace

Měsíční mzdy a jak proplatit svátek

  • (neregistrovaný) 85.70.101.---

    14. 2. 2007 15:28

    Prosím Vás všechny zkušené o radu jak jste se vypořádali s tou změnou proplácení svátků u měsíční mzdy. Propláceli jste průměrem nebo jako dříve jako odpracovanou dobu?
    Děkuji všem za odpověď!!!

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 14. 2. 2007 16:15

      i (neregistrovaný) 88.101.78.---

      Re: Měsíční mzdy a jak proplatit svátek
      zkuste vyhledávač, bylo tady o tom několik diskusí. Ale výsledek byl většinou fifty - fifty.

    • 14. 2. 2007 16:55

      Mirka (neregistrovaný) 85.70.101.---

      Re: Měsíční mzdy a jak proplatit svátek
      Děkuji, ale právě jsem v rozpacích, jedny to dělají tak a jiný zase jinak, chtěla jsem se jen dobrat k tomu jak s tím naložit.

    • 14. 2. 2007 18:27

      i (neregistrovaný) 88.101.78.---

      Re: Měsíční mzdy a jak proplatit svátek
      Už jsem psala do jiné diskuse - zavolala jsem na oblastní inspektorát práce, což je instituce, která to kontroluje. Řekli mě, že to tolerují a nepostihují. Dělám mzdy pro několik MO, vysvětlila jsem rizika a rozdíly mezi hodinovým tarifem x měsíční mzdou x měsíční mzdou + (pro jistotu) proplaceným svátkem. Většina zvolila měsíční zaručenou mzdu bez proplácení svátku, protože je to pro zaměstnavatele nejvýhodnější.

    • 14. 2. 2007 19:48

      i (neregistrovaný) 88.101.78.---

      Re: pro I.
      Zkusím: Výši mzdy teď řeší § 112 zákoníku práce a NV 567/2006 (dříve se řešilo v § 14 zákona o mzdě a NV 333/1993).
      V nařízení vlády je 8. tarifních stupňů, vždy se uvádí buď hodinový tarif nebo měsíční mzda. Řešila jsem prodavačky. Ty jsou podle přílohy 1 nařízení 567 ve 3. tarifní třídě, tzn. mají hodinový tarif 58,60 nebo měsíční zaručenou mzdu 9.800,-.
      3 možnosti:
      1. hodinový tarif (173,92 x 58,60 + svátek cca 400,- = 10.592,-)
      2. měsíční mzda bez svátku (9.800,-)
      3. měsíční mzda + placený svátek - 10 dní v roce 2007 (9.800,- + cca 400,- = 10.200,-).
      První možnost se klientům nelíbila vůbec, hlavně z důvodu nárůstu hodinové mzdy z 52,30 na 58,60.
      Volilo se mezi druhou a třetí možností. Zjišťovala jsem, zda od 1.1. měsíční mzda pokrývá i svátek. Legislativa je dle mého názoru v tomto bodě nejasná. Ústní informace z inspektorátu práce je také k ničemu. Vyřešila jsem to tak, že jsem se klientům snažila všechno vysvětlit včetně rizika vykrytí nebo nevykrytí svátku měsíční mzdou. Opatrnější zvolili variantu 3, většina variantu 2.

    • 14. 2. 2007 19:59

      anonymous (neregistrovaný) 88.146.167.---

      Re: pro I.
      Nedělám sice mzdy, ale bod 3 se mi jeví jako nesmysl. Ostatně to tady již taky někdo psal: měsíční mzda - 1 den + 1 den náhrada.

    • 14. 2. 2007 20:12

      i (neregistrovaný) 88.101.78.---

      Re: pro I.
      To je právě ten problém, co se tady řeší. Jestli měsíční mzda vykrývá i svátky nebo ne. Variantou 3 nikdo nic nepokazí, protože zaměstnanci dostanou víc, než na co mají nárok (pokud není varianta 3 správná).

    • 14. 2. 2007 20:50

      Petr M. (neregistrovaný) 85.160.86.---

      Re: pro I.
      Proč se mi to nechce líbit???

      Proč se nemohu zabavit dojmu, že pokud zaměstnanci oddělají víc než cca 168h tak by se měla platit hodinová mzda a ne paušál - nezapomeňte, že tenhle zákoník práce má jen a jen hájit zaměstatnance :-(. I v tom duchu mi to bylo potvrzeno stran Ministerstva práce a sociálních věcí.

    • 14. 2. 2007 22:04

      xxl (neregistrovaný) 88.100.153.---

      Re: pro I.
      Musím mazat.

      >>>Nedělám sice mzdy, ale bod 3 se mi jeví jako nesmysl.
      >>>Ostatně to tady již taky někdo psal: měsíční mzda -
      >>>1
      >>>den + 1 den náhrada.
      >>To je právě ten problém, co se tady řeší. Jestli
      >>měsíční mzda vykrývá i svátky nebo ne. Variantou 3
      >>nikdo
      >>nic nepokazí, protože zaměstnanci dostanou víc, než
      >>na
      >>co mají nárok (pokud není varianta 3 správná).
      >
      >Proč se mi to nechce líbit???
      >
      >Proč se nemohu zabavit dojmu, že pokud zaměstnanci
      >oddělají víc než cca 168h tak by se měla platit hodinová
      >mzda a ne paušál - nezapomeňte, že tenhle zákoník
      >práce má jen a jen hájit zaměstatnance :-(. I v tom duchu
      >mi to bylo potvrzeno stran Ministerstva práce a
      >sociálních věcí.

      Dovolím si přispět ke sporným otázkám: § 353 průměrný výdělek zjistí zaměstnavatel z hrubé mzdy nebo platu zúčtované zaměstnanci k výplatě v rozhodném období a z odpracované doby v rozhodném období (dle § 354 = předchozí kvartál). Dále § 357 odst. 1): Jestliže je průměrný výdělek zaměstnance nižší než minimální mzda (§ 111) . . . . . . . . .zvýší se průměrný výdělek na výši odpovídající této minimální mzdě . . . . . Obsah paragrafů mezi tím mě moc nedošel, ještě se budu doučovat česky.

    • 14. 2. 2007 22:45

      Jiřka (neregistrovaný) 88.101.130.---

      Re: pro I.
      Rozhodně nesouhlasím s názorem, že měsíční mzda nepokrývá svátky. Měsíční mzda je mzda, kterou zaměstnanec dostane při odpracování celého měsíce, ať už má ten měsíc 20 nebo 23 prac. dnů. Pokud na některý z pracovních dnů připadne svátek, tak to přece na věci nic nemění. Stále mu náleží stejná měsíční mzda. Kdyby v tom dni svátek nebyl, zase by měl stejnou mzdu. Náhrada mzdy se nazývá náhradou, protože má nahradit nějakou ušlou mzdu. Jemu žádná mzda v důsledku svátku neušla, není tedy logické platit mu za svátek náhradu mzdy.
      A i kdybychom už chtěli platit svátek náhradou, museli bychom tu měsíční mzdu snížit o poměrnou část za ten svátek a ten pak zaplatit průměrem. To nemusí být vždycky pro zaměstnance výhodnější - záleží na tom, jaký vyšel hodinový průměr z předešlého čtvrtletí.

    • 14. 2. 2007 23:11

      anonymous (neregistrovaný) 88.146.167.---

      Re: pro I.
      Ano, když už, tak stejným způsobem to chápu já, viz ostatně můj příspěvek.

    • 15. 2. 2007 0:21

      xxl (neregistrovaný) 88.100.153.---

      Re: pro I.
      Myslím, že měsíční mzda svátky nepokrývá, aspoň ne v každém případě. Jestliže existují např. kvartální premie v rozhodném období, nebo větší počet přesčasů, pak vyplacením měsíční mzdy zaměstnance bereme na hůl. A pokud jsou premie vyšší (také 50 %), je to dost znát. Na druhé straně pro další čtvrtletí mu poklesne základ pro výpočet premií v dalším čtvrtletí, ale premie třeba nebudou. Asi by bylo dobré dodržet zásadu "co je císařovo, tak dej císaří . . . . atd."

    • 15. 2. 2007 8:09

      i (neregistrovaný) 88.101.78.---

      Re: pro I.
      >>>Rozhodně nesouhlasím s názorem, že měsíční mzda
      >>>nepokrývá svátky. Měsíční mzda je mzda, kterou
      >>>zaměstnanec
      >>>dostane při odpracování celého měsíce, ať už má ten
      >>>měsíc 20 nebo 23 prac. dnů. Pokud na některý z
      >>>pracovních
      >>>dnů připadne svátek, tak to přece na věci nic nemění.
      >>>Stále mu náleží stejná měsíční mzda. Kdyby v tom dni
      >>>svátek nebyl, zase by měl stejnou mzdu. Náhrada mzdy
      >>>se
      >>>nazývá náhradou, protože má nahradit nějakou ušlou
      >>>mzdu. Jemu žádná mzda v důsledku svátku neušla, není
      >>>tedy
      >>>logické platit mu za svátek náhradu mzdy.
      >>>A i kdybychom už chtěli platit svátek náhradou,
      >>>museli
      >>>bychom tu měsíční mzdu snížit o poměrnou část za ten
      >>>svátek a ten pak zaplatit průměrem.

      Hle, varianta 4 !
      To nemusí být
      >>>vždycky pro zaměstnance výhodnější - záleží na tom,
      >>>jaký
      >>>vyšel hodinový průměr z předešlého čtvrtletí.
      >>
      >>Ano, když už, tak stejným způsobem to chápu já, viz
      >>ostatně můj příspěvek.
      >
      >Myslím, že měsíční mzda svátky nepokrývá, aspoň ne v
      >každém případě. Jestliže existují např. kvartální
      >premie v rozhodném období, nebo větší počet přesčasů, pak
      >vyplacením měsíční mzdy zaměstnance bereme na hůl. A
      >pokud jsou premie vyšší (také 50 %), je to dost znát. Na
      >druhé straně pro další čtvrtletí mu poklesne základ
      >pro výpočet premií v dalším čtvrtletí, ale premie třeba
      >nebudou. Asi by bylo dobré dodržet zásadu "co je
      >císařovo, tak dej císaří . . . . atd."

      Kdyby byly ty prodavačky "moje", dala bych jim hodinovku. Měli byste vidět, co mě dalo za práci přesvědčit klienty, že prodavačka v kase nemůže mít minimální mzdu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).