Hlavní navigace

pronájem bytu-příjmy/výdaje

• (neregistrovaný) 85.71.199.---

7. 3. 2007 9:27

V roce 2006 jsem koupila byt a začala jej pronajímat.
    Je možné v daň. přiznání uvést veškeré příjmy od nájemce (i příjmy za zálohy na el.energii a na další platby spojené s bytem) a do výdajů veškeré výdaje (i zálohy na el.energii). Mohu také uplatnit odpisy? Připadá mi to jednodušší než členit příjmy podle toho, zda budou nebo nebudou zúčtovány.
    Započtává se do poř.ceny bytu i uhrazená daň z převodu nemovitosti, kterou jsem zaplatila jako ručitel, když prodávající nezaplatil? A co výdaje na vybavení bytu - např. koberce? Moc děkuji zkušenějším za radu.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 7. 3. 2007 10:11

Ivča (neregistrovaný) 85.71.215.---

Re: pronájem bytu-příjmy/výdaje
      Zálohy na ceny služeb (např. za vytápění, za dodávku teplé vody, úklid společných prostor v domě, užívání výtahu, dodávku vody z vodovodů a vodáren, odvádění odpadních vod kanalizacemi, užívání domovní prádelny, osvětlení společných prostor v domě, kontrolu a čištění komínů, odvoz popela a smetí, odvoz splašků a čištění žump, vybavení bytu společnou televizní a rozhlasovou anténou), které pronajímatel po uplynutí roku zúčtuje se skutečnými výdaji za tyto služby, nezahrnuje pronajímatel do zdanitelných příjmů a ani platby za tyto služby nezahrnuje do daňových výdajů.

• 7. 3. 2007 11:24

Ivana (neregistrovaný) 83.208.157.---

Ještě jeden dotaz na p. Ivču, když nechci zúčtovat tyto zálohy tak
      příjem bude i se zálohami za el. energii a výdej budou zálohy
      a pokud pak po vyúčtování vznikne přeplatek tak bude příjmem následujícího roku, je to tak možné udělat?

• 7. 3. 2007 11:53

Ivča (neregistrovaný) 85.71.215.---

Ustanovení výše uvedené jsem opsala z D-pokynu a je tam stanoveno, že "služby, které pronajímatel po uplynutí roku zúčtuje se skutečnými výdaji za tyto služby nezahrnuje pronajímatel do zdanitelných příjmů a ani platby za tyto služby nezahrnuje do daňových výdajů."
      Z toho by logicky vyplývalo, že to neplatí pro služby, které po uplynutí roku pronajímatel nezúčtuje, takže snad by to šlo. Ale to už odvozuju ze zákona, snad se ozve někdo, kdo má zkušenosti z praxe.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).