Hlavní navigace

DE -

  • (neregistrovaný) 194.228.162.---

    15. 3. 2007 19:52

    OSVČ - vedlejší činnost má ve svém domě, který není v obch. majetku, kancelář. Může si uplatnit daň. nákl. alespoň v poměrné části?
    Děkuju.

    • 15. 3. 2007 21:11

      1234 (neregistrovaný) 81.19.12.---

      Re: DE -
      pár věcí ke kanceláři doma:
      Právní hlediska podnikání doma:

      Z hlediska živnostenského zákona:

      - provozovna musí být způsobilá pro provoz živnosti podle zvláštních předpisů
      Stavební zákon:
      - stavba může být používána pouze k účelu, stanoveném v kolaudačním rozhodnutí
      Takže obecně - většinou nic nebrání tomu, aby místo podnikání nebo sídlo bylo doma. Nelze samozřejmě doma provozovat hospodu, pokud máte rodinný dům dle kolaudace určený k bydlení. Jedině po patřičných stavebních úpravách. Také asi nebude možné v obýváku provozovat zámečnictví. Ale účetní např. nic nebrání (snad jen souhlas vlastníka), aby po opatření bytu patřičným označením měla provozovnu v bytě. Stejně tak pokud má podnikatel další provozovny, kde je provozována vlastní činnost, nic mu nebrání organizovat tyto činnosti z domova.
      Daňová hlediska:
      Základní paragrafy, které v souvislosti s podnikáním doma je třeba připomenout:
      - §2 odst. 7 337/92 - zásada materiální pravdy - v úvahu padá vždy skutečnost
      - § 4 odst. 4 586/92 - co je to obchodní majetek
      - §24 - výdaje na dosažení, zajištění a udržení příjmů
      - §25 odst.1 písm. u - výdaje na osobní potřebu a na opravy a údržbu majetku nezahrnutého v majetku
      - §28 odst. 6 - odpisování majetku částečně užívaného pro podnikání
      - § 11 odst.5 zákona o dani z nemovitostí - při užití bytu pro podnikání je třeba toto přiznat, neb daň se potom zvyšuje o 2 Kč za každý metr čtverečný užívaný pro podnikání

    • 15. 3. 2007 21:12

      1234 (neregistrovaný) 81.19.12.---

      Re: DE -
      Vlastní nemovitost nezahrnutá do OM:

      o nákladech spojených s nemovitostí jako opravy a údržba nebo odpisy neúčtujeme (neevidujeme) protože nejsou ani daňově účinné

      Energie

      Uplatnit energii při podnikání v místě bydliště lze, i když není nemovitost zapsána v obchodním majetku. Jde jen o to jak. Takže jedním z problémů bude zvolit vhodné kritérium.

      Vytápění - pokud zvolíte poměr celkově vytápěné podlahové plochy a plochy vytápěné užívané k podnikání, neměl by být problém.
      U elektřiny je nejlepší samostatný elektroměr, protože sazby pro domácnost je jiná, než pro podnikání. Pokud používáte elektřinu jen k osvětlení a nemáte nějaké zařízení vysoce náročné na odběr elektřiny, asi vám to nikdo nenapadne. Ale u poměru je třeba zauvažovat, zda soukromě nemáme nějakého žrouta energie - sauna, vyhřívaný bazén apod...Pak by asi poměr plochy u správce neprošel.
      Dalším možným kritériem je spotřeba před a po zahájení podnikání.

      Stejně tak bych postupovala u vodného, stočného, plynu. Ale s mírou. Opět asi neprojde poměr vodného podle osob či plochy, pokud máte na zahradě bazén, zaléváte zahradu apod.


      Telefon

      Pevnou linku v bydlišti používáte jak pro podnikání, tak soukromě. Takže také je potřeba pokrátit související výdaje.

      - Porovnáte telefonní hovory před a po zahájení podnikání, vypočteným procentem pak krátíte výdaje.

      - Zapisujete rámcově pár měsíců všechny hovory, potom propočítáte poměr soukromých a „služebních“.

      Hmotný majetek

      Kritériem pro rozdělení odpisů a výdajů na daňové a soukromé je využití pro soukromou potřebu.. Pokud máte kancelář v obýváku, měli byste pokrátit vše. Např. u počítače doporučuji sepsat využití v hodinách provozu - kolik hodin denně se používá pro podnikání a kolik hodin na něm hrají děti. U nábytku bych neriskoval, a dal do výdajů jen skříň nebo regály, kde skutečně jsou věci související s podnikáním, případně 1/3 sedačky apod.


      možná je to zmatené, ale je to hrubý výcuc:-)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).