Hlavní navigace

Valutová pokladna přechod PÚ - pro Evu M

  • (neregistrovaný)

    27. 3. 2007 16:23

    Prosím moc o pomoc: při přechodu na PÚ se měla valutová pokladna
    ocenit dle skutečného kursu k 1.1.2006? jak mi viz níže radila jiná Ivča
    nebo měla pokladna pokračovat dál v Kč tak jak byla?
    Pokud se měla ocenit k 1.1. 2006 kam zaúčtovat rozdíl.
    Nasadila jsem částku tak jak přecházela z DE a teď mi výchází k
    31.12. 2006 kursový ztráta přes 800.000,-
    Děkuji

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 27. 3. 2007 17:50

      Eva M. (neregistrovaný)

      Re: valutová pokladna přechod PÚ - pro E
      Zcela jistá si nejsem, ale nejspíš bych nasadila zůstatek dle kurzu k 1.1.2006 a dále bych podvojně účtovala v cizí měně, jak to má správně být. K převodovému můstku bych udělala poznámku, že rozdíl mezi konečným stavem valutové pokladny v DE a počátečním stavem v PU je dán tím, že v DE byla vedena valutová pokladna jen v Kč. Další pohyby ve valutové pokladně v podvojku bych už účtovala normálně = jak je v podvojku běžné; včetně kurzových rozdílů.

    • 27. 3. 2007 17:56

      Eva M. (neregistrovaný)

      Re: valutová pokladna přechod PÚ - pro E
      PS: Ještě mě napadlo, že ten rozdíl ve valutové pokladně by bylo možno proúčtovat k 1.1.2006 nedaňově 211/491 nebo 491/211, aby tedy navazovaly zůstatky DE a PU. Pokud používáte analytiku ke 491 podle stránek www.volny.cz/prechod , tak použijte 491200.
      Uvítám další názory a zkušenosti k této otázce! Souhlasné i nesouhlasné :-)

    • 27. 3. 2007 19:44

      jiná Ivča (neregistrovaný)

      Re: valutová pokladna přechod PÚ - pro E
      My už jsme s Ivčou na tohle téma mluvily, proto mě zajímal Váš názor a musím říct, že s převodem nemám vůbec zkušenosti, takže naprosto ctím Vaše názory. Trochu jsem ale nad tím uvažovala a asi bych nesouhlasila s proúčtováním toho kurzového rozdílu.
      Myslím, že by to jednak ovlivnilo kurzové rozdíly na konci roku, protože pak by vycházely jinak, takže by to ovlivnilo HV a jednak všechny kurzové rozdíly se už účtují na výsledkové účty i na konci roku. Tím, že by se zaúčtoval 211/491, tak by se neoprávněně zvýšil kapitál.
      Jak předesílám, s přechodem nemám zkušenosti, jen mě to tak napadlo....

    • 27. 3. 2007 20:36

      Eva M. (neregistrovaný)

      Re: valutová pokladna přechod PÚ - pro E
      Dobrý den, vpisuju do textu.

      >My už jsme s Ivčou na tohle téma mluvily, proto mě
      >zajímal Váš názor a musím říct, že s převodem nemám vůbec
      >zkušenosti, takže naprosto ctím Vaše názory. Trochu
      >jsem ale nad tím uvažovala a asi bych nesouhlasila s
      >proúčtováním toho kurzového rozdílu.
      EM: O kterém kurzovém rozdílu nyní píšete? Ten KR na konci roku se proúčtovat musí. Ale jestli píšete o tom KR k datu přechodu na podvojko, tak to vidím jako vy - neměl by ovlivnit HV a daňový základ.

      >Myslím, že by to jednak ovlivnilo kurzové rozdíly na
      >konci roku, protože pak by vycházely jinak, takže by to
      >ovlivnilo HV a jednak všechny kurzové rozdíly se už
      >účtují na výsledkové účty i na konci roku. Tím, že by se
      >zaúčtoval 211/491, tak by se neoprávněně zvýšil
      >kapitál.
      EM: Já na tom netrvám :-) je to jen úvaha. Vycházím mj. z toho, že se v "jednoduchém" účetnictví dával výkaz o majetku a závazcích, kde by tazatelka uváděla mj. i zůstatky pokladen ve výši jí evidované. Zůstatky majetku při přechodu JU/DE -> PU by měly navazovat. Proto přemýšlím, jak vyřešit ten případný nesoulad mezi konečným stavem pokladny v DE/JU a mezi počátečním stavem v PU, který bude zaúčtován dle platného kurzu. A jelikož se všechny počáteční zůstatky při přechodu na PU nasazují proti 491, nasadila bych tak i toto.
      Nemějte z toho strach, ono se to časem totiž stejně vyrovná! PZ účtu 211 ovlivní výši kurzových rozdílů valutové pokladny na konci roku. Tyto KR následně ovlivní HV, ten se převede při uzávěrce na 431 -> a ten se posléze převede na 491 :-)) Takže se oklikou dostanete na úplně stejná čísla ;-)

      >Jak předesílám, s přechodem nemám zkušenosti, jen mě
      >to tak napadlo....

    • 27. 3. 2007 21:03

      Ivča (neregistrovaný)

      Re: valutová pokladna přechod PÚ - pro E
      Děkuji za vaše reakce v této zrýchlené době.
      V DE se valutová pokladna nevedla jen v Kč, mám těch valutových pokladen v současné době asi 7, než bylo zavadeno EUR tak jich
      bylo ani 20, mohu vše vysledovat několik let pozpátku, to jen do samotného účta se promítalo v Kč. Jen je mi líto té celkem
      velké částky, na kterou klient skutečně vynaložil pěníze
      a teď se nedá ani daňově použít.

    • 27. 3. 2007 21:20

      Eva M. (neregistrovaný)

      Re: valutová pokladna přechod PÚ - pro E
      V jednoduchém účetnictví byla povinnost účtovat o kurzových rozdílech na devizových účtech i ve valutových pokladnách, neboť JU se řídilo taky zákonem o účetnictví. Musím přiznat, že JU mi bylo mnohem bližší než současná DE, která mi připadá až příliš jednoduchá - ale na druhé straně je zase složitější o to, že nejsou závazné postupy a lidé tápou a hledají, jak správně evidovat zvlášť u větších FO vedoucích DE. Ale i v DE se kurzové rozdíly do výdajů nakonec dostaly, byť trošku jinak - viz třeba http://www.jakpodnikat.cz/danevid-cizimena.php
      Můj názor:
      Kurzové rozdíly nastřádané za několik let zpětně patřily tedy do výdajů minulých let, kam jste je nejspíš neuplatnila :-(( Pokud byste je chtěla využít, tak jedině přes dodatečná přiznání. Ale nemůžete je srovnat teď najednou při přechodu na podvojko.

      Opět zdůrazňuju, že uvítám jakékoliv názory - i nesouhlasné. Píšu o problematice, která mi připadá trochu nejasná. Netvrdím, že moje příspěvky jsou správné. Píšu jen, jak to vidím já. Někdo jiný to může oprávněně vidět jinak a vytknout mi chyby (a já to opravdu uvítám, ráda se poučím).

    • 27. 3. 2007 22:28

      Ivča (neregistrovaný)

      Re: valutová pokladna přechod PÚ - pro E
      Dám na Vaši radu a přepočítám zpětně. Kursové rozdíly
      jsem vždy přepočítávala i v jednoduchém účetnictví, jen
      asi před pěti lety si klient pořídil svého daňového poradce a ten
      řekl, že kursové rozdíly nepatří do jednoduchého účetnictví
      a vyloučil je z uzávěrek, takže za tu dobu se ten rozdíl táhne.
      Děkuji

    • 27. 3. 2007 23:03

      Eva M. (neregistrovaný)

      Pokus o výpočet - kurzové rozdíly v DE
      Ano, kurzové rozdíly na konci roku se sice v DE počítat nemají, jenže z praktického hlediska není možné celý rok NEevidovat valutové pokladny a dopočítat to celé zpětně až po ukončení roku. A jestliže tedy při větším počtu dokladů ve valutových pokladnách evidujete pohyby denním kurzem, tak ty kurzové rozdíly samozřejmě vzniknou... a pak se mi zdá správné o nich účtovat.

      Zkusme to spolu spočítat:
      Poč.zůstatek valutové pokladny je nula.
      Daňové výdaje: 20EUR, 60 EUR
      Daňové příjmy 40EUR, 50 EUR

      A.Evidence s použitím denních kurzů (smyšlených):
      výdaj 20EUR*21kurz=420CZK (-)
      výdaj 60EUR*22kurz=1320CZK (-)
      příjem 40EUR*23kurz=920CZK (+)
      příjem 50EUR*24kurz=1200CZK (+)
      Zůstatek: 10EUR, 380CZK
      Kurz 31/12 vyhlášený jako jednotný je 25CZK za EUR
      Přepočtu tedy zůstatek 10EUR*25kurz=250CZK
      Mám tedy kurzovou ztrátu 130 CZK.
      Do HV mi vstupuje: -420-1320+920+1200-130 =+250CZK

      B. Evidence až zpětně jednotným kurzem:
      20*25=500 (-)
      60*25=1500(-)
      40*25=1000 (+)
      50/25=1250 (+)
      Kurz.rozdíl tedy nepočítám.
      Do HV mi vstupuje: -500-1500+1000+1250=+250CZK

      Ano, zase 250 CZK :-))
      Závěr v dalším příspěvku, sem se to už nevejde :-(

    • 27. 3. 2007 23:04

      Eva M. (neregistrovaný)

      Re: Pokus o výpočet - kurzové rozdíly v
      Závěr 1:
      Z hlediska hosp.výsledku i daňového základu je ZCELA JEDNO, jestli účtujete/evidujete průběžně různými kurzy a pak srovnáte kurzové rozdíly na ten "správný" kurz vyhlášený Ministerstvem, nebo jestli všechny ty doklady fakt házíte celý rok do šuplíku a zpětně je nabušíte do počítače rovnou přepočtené tím "správným" kurzem!!! Toto je velmi důležité zjištění.

      Závěr 2:
      Pokud jste účtovala denními nebo jakými kurzy, tak dopočtením kurzových rozdílů s pomocí toho "správného" kurzu vyhlášeného MF byste se dostala na stejné číslo, jako kdybyste to dělala podle těch nových pravidel pro DE, která se mně osobně zdají nesmyslná pro firmy, které mají větší pohyb dokladů.

      Závěr 3:
      Tím, že jste si neuplatňovali kurzové rozdíly v DE, tak jste se celkem dost ošidili. (Stejně tak jste ovšem mohli nevědomky zkrátit daň). Na první pohled to vypadá asi dost divoce, když tady vlastně doporučuju počítání kurzových rozdílů i v DE a jejich uplatňování do daňového přiznání. Ale všem pochybovačům vzkazuju: vymyslete si vlastní příklad s pohyblivými kurzy, vymyslete si na konci roku "správný" kurz a pak to zkuste celé spočítat. Předpokládám, že dojdete ke stejnému závěru jako já. Dejte mi vědět, jak se na to díváte prosím. Souhlasíte? Nebo se mýlím? Fakt napište...

    • 27. 3. 2007 23:49

      Ivča (neregistrovaný)

      Re: Pokus o výpočet - kurzové rozdíly v
      Teda krásně jste se rozepsala. Ten výpočet je jasný, hned je
      vidět, že HV vyjde stejný.Celou dobu jsem si myslela, a myslím
      si dál, že kursové rozdíly by se měli dělat i v DE. Tam kde je
      malý pohyb dokladů to není až tak důležité ale u větší firmy
      už je vidět rozdíl, protože jsem si sama pro sebe vždy rozdíl
      spočítala dělal každý rok přes 100.000 Kč - ztráta jen na pokladně.
      Když to tak vezmu zpětně, klient má dva účty v EUR
      a dělala jsem si kursové rozdíly k výpisům tak jako v podvojce
      a daňový poradce mně donutil všechny rozdíly přeúčtovat jako
      jiné příjmy a výdaje neovlivńující zisk. A že tam těch ztrát bylo.
      Zdravím

    • 27. 3. 2007 23:57

      Eva M. (neregistrovaný)

      Re: Pokus o výpočet - kurzové rozdíly v
      Pokud jsou tedy mé výpočty správné, tak daňový poradce vlastně způsobil klientovi škodu. To byly tedy hodně drahé rady :-( Co s tím budete dělat? Je to docela síla :-/
      Aby to nakonec nehodil na vás - že jste měla všechno účtovat tím jedním správným kurzem, pak byste ty kurzové rozdíly dělat nemusela a daně by vyšly dobře. Achjo...
      ...Váš problém mě tak zaujal, že místo zpracovávání jedné dost složité závěrky tady počítám výpočty pro vás :-))) To vám nevyčítám, to je moje rozhodnutí... jsem asi nenormální, když mě to tak baví :-)))

    • 28. 3. 2007 7:39

      Ivča (neregistrovaný)

      Re: Pokus o výpočet - kurzové rozdíly v
      Používala jsem denní kurs, jde o dopravní firmu se soustou
      cesťáků, pro výpočet cestovného se musí stejně denní
      kurs používat a dále je zde dost fakturace v EUR i v rámci
      republiky a obchodním partnerům by se dost nelíbilo
      kdybychom dělalli třeba zápočty v jednom kursu celý rok.
      Mám takový dojem, že až bude po daních, že si naši diskusi
      vytisknu a ukážuji klientovi, co na to bude říkat.

    • 28. 3. 2007 8:00

      Eva M. (neregistrovaný)

      Re: Pokus o výpočet - kurzové rozdíly v
      Než to ukážete klientovi, raději si to ještě někde ověřte. Těmi výpočty jsem jen zkoušela dokázat svůj názor, ale pro jistotu si udělejte aspoň pár svých výpočtů. Používání denního kurzu se mi ve vašem případě zdá logické, protože nemůžete NEúčtovat (NEevidovat) celý rok. Z důvodu používání denních kurzů by se mi pak zdálo i vypočítání kurzových rozdílů na konci roku. Dejte prosím vědět, jak to dopadlo. Fakt by mě to zajímalo. Pokud sem budete psát a tato debata už bude zapadlá někde dole, tak na ni ve svém příspěvku prosím uveďte odkaz, aby byla jasná návaznost. Díky a držte se!

    • 28. 3. 2007 20:48

      LeaX (neregistrovaný)

      Re: Pokus o výpočet - kurzové rozdíly v
      Logika a daně - věčný rozpor. Také se ji snažím uplatňovat, ale v daních to mnohdy neplatí.
      Daňová evidence kurzové rozdíly nezná. Pokud je budeme vyčíslovat (obvykle se o to snažím), nebude problém s těmi, které zvyšují základ daně. Ovšem ty snižující, s těmi můžete narazit - právě s ohledem na to, že je DE neřeší. O nějaké spravedlnosti nemůže být řeč. Takže opět platí - v daních je pravdou to, co se podaří prokázat (lidově ukecat).

    • 28. 3. 2007 20:54

      Eva M. (neregistrovaný)

      Re: Pokus o výpočet - kurzové rozdíly v
      Paní Leo, jsem moc ráda, že jste se ozvala zrovna Vy :-)
      Nebojím se, že zrovna toto bych "neukecala". Zdůvodnění mi připadá poměrně prosté:
      Pokud mám hodně dokladů, tak prostě potřebuju účtovat (ehm... evidovat :-))) průběžně. Takže eviduju denním kurzem ČNB a na konci vypočtu daňově účinný kurzový rozdíl, čímž srovnám příjmy a výdaje na požadovaný kurz vyhlášený Ministerstvem financí. Dojdu tím ke stejnému výsledku, jako kdybych ty ne-CZK doklady házela celý rok do šuplíku a po ukončení roku je všechny zaevidovala tím správným kurzem dle MF. Daňově to tedy vyjde nastejno a to je podstatné. Nebála bych se toto obhajovat i v nějakém daňovém řízení - i u vyšších stupňů.

    • 28. 3. 2007 21:02

      LeaX (neregistrovaný)

      Re: Pokus o výpočet - kurzové rozdíly v
      Kdo se boji, nesmí do lesa (zde lépe na FÚ). Výsledky budou asi různé úřad o úřadu a poplatník od poplatníka (samozřejmě při existenci jednoho zákona o dani z příjmů).
      Tak už to v tom daňovém životě chodí.

    • 28. 3. 2007 21:04

      Eva M. (neregistrovaný)

      Re: Pokus o výpočet - kurzové rozdíly v
      Asi je to věc názoru, ale zrovna tato otázka mi připadá celkem jasná, že bych se nebála "jít do lesa", třeba na FÚ nebo FŘ nebo i na MF a obhajovat to. (Ale je řada jiných problémů, kde už si tak jistá nejsem...)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).