Hlavní navigace

lhůta pro dodání neschopenky

 • (neregistrovaný) 88.100.220.---

  9. 6. 2007 22:15

  Chtěla jsem se zaptat jestli existuje nějaká lhůta, ve které je zaměstnanec povinen předložit neschopenku, cca před týdnem telefonicky oznámil, že si zajde na nějaké vyšetření, ale dál se již neozval. Nějaké vyšetření přece může znamenat třeba jednodenní návštěva u nějakého odborného či praktického lékaře, když se zaměstnanec neozval druhý den má následující dny omluveny jestliže dodatečně dodá neschopenku?

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 10. 6. 2007 7:51

   Verča (neregistrovaný) 77.48.45.---

   Re: lhůta pro dodání neschopenky
   Zaměstnanec má svého zaměstnavatele neprodleně informovat o své nemoci. Lékař může až 3 dny zpětně vystavit neschopenku a pak ji zaměstnanec může odeslat poštou (+ 2 dny?). Do té doby by se u něj nemohlo jednat o absenci. Pokud však zaměstnanec leží někde v bezvědomí v nemocnici, lékaři např. nemusí vědět, kdo to je, komu zavolat, kam odeslat neschopenku. To však asi nebude váš případ.
   Zkuste zaměstnance zkontaktovat a zjistit, co s ním je. Pokud se vám to nepodaří, můžete uvažovat o rozvázání PP pro hrubé porušení pracovní kázně.

  • 10. 6. 2007 9:00

   jaja (neregistrovaný) 88.100.220.---

   Re: lhůta pro dodání neschopenky
   Děkuji
   Takže jestli tomu dobře rozumím v podstatě má na to pět dní,
   jestliže do té doby nedoručí neschopenku (tedy pokud opravdu není v nemocnici) můžu rozvázat prac. poměr a už mně nemusí zajímat že třeba za dalších 6 dní (tedy 11 dní) neschopenku (ve které bude omluven od záčátku do konce) dodá. Po uplynutí doby 3 + 2 dny mu můžu zaslat rozvázání PP nebo alespoň upozornění na hrubé porušení prac. kázně na základě, kterého později propustit?

  • 13. 6. 2007 9:17

   Eva (neregistrovaný) 80.188.1.---

   Re: lhůta pro dodání neschopenky
   Tak jednoduché to nebude, pokud Vám předloží neschopenku musíte ji stejně zaplatit (případně zaslat na OSSZ k proplacení pokud jste MO) - myslím, že promlčecí doba jsou 3 roky. Porušení pracovní kázně (dnes už to v ZP není) - musíte písemně upozornit, teprve potom můžete dát výpověď. Je vhodné mít ve vnitřním předpisu uvedeno, do jaké doby má zam. PN předložit (tzn. od kdy už se jedná o porušení něčeho, co jste stanovili)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).