Hlavní navigace

Nárok na stravné

 • (neregistrovaný) 85.207.64.---

  12. 6. 2007 10:48

  Má nárok na stravné zaměstnanec zemědělského družstva, který sváží cisternou mléko. Sídlo zaměstnavatele je 8 km od místa bydliště zaměstnance, ze kterého vyjíždí a ve kterém je i mlékárna pro kterou se mléko sváží. Odtud zaměstnanec vyjíždí v okruhu cca 40 km do kravínů, 4-5x denně. Obědy mu zaměstnavatel nezajišťuje, má jídelnu v sídle družstva a zaměstnanec by tam na oběd musel jet schválně svým soukromým autem v době přestávky nebo si oběd vyzvedávat v jídlonosiči v odpoledních hodinách.
  Má nárok aspoň na minerálky, když ve voze není klimatizace?
  Děkuji

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 12. 6. 2007 12:07

   Petra (neregistrovaný) 193.179.179.---

   Re: Nárok na stravné
   Zaměstnanec má nárok na stravenku, pokud odpracuje alespoň půl směny, což jsou 4 hodiny. Pokud stravenky nedostává, nárok na jídlo i přesto má, když máte nějakou jídelnu a když zaměstnavatel nějak přispívá ostatním. Jak to ale vyřešit s dojížděním vám neporadím. My minerálky kupujeme jen když je velké horko, to si zaměstnanci sami řeknou nebo se zeptají, jestli si mohou koupit a jestli jim budou proplaceny. Pokud jezdí ve vedrech a nedá se to snést, ať se obrátí na zaměstnavatele a domluví se. Měl by pití poskytnout.

  • 12. 6. 2007 13:20

   VV (neregistrovaný) 62.168.13.---

   Re: Nárok na stravné
   Paní Petra si plete pojmy stravné a příspěvek na stravování. Příspěvek na stravování ve výši 55% ceny hlavního jídla si může dát zaměstnavatel do nákladů,jestliže zaměstnanec odpracuje 3 hodiny dle novely zákona o dani z příjmů. Kdežto na stravné má zaměstnanec nárok, je-li na pracovní cestě. Zde je u zaměstnance zemědělského družstva nutno posoudit podle pracovní smlouvy, kde je místo výkonu práce a místo pravidelného pracoviště. Z těchto údajů pak vycházet, zda je vůbec zaměstnanec na pracovní cestě delší než 5 hodin a má nárok na stravné. Zda-li se jedná o 1 pracovní cestu, nebo několik samostatných cest v jednom dni apod.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).