Hlavní navigace

PPM - musí čerpat pouze matka dítěte?

 • (neregistrovaný) 213.194.219.---

  13. 6. 2007 8:59

  Po narození dítěte se potřebuji co nejdříve vrátit opět do zaměstnání. Jak dlouho MUSÍM po porodu zůstat s dítětem doma? Musím být doma celkem 28 týdnů? Nebo stačí 6 týdnů před porodem a pak dle vlastního uvážení. O dítě se mi bude starat moje matka - bude mít ona nárok na PPM namísto mě? Pokud by se staral manžel tak by PPM mohl pobírat on?

  Díky za info případně odkaz na konkrétní § zákona, který toto řeší.

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 13. 6. 2007 12:26

   Anna (neregistrovaný) 81.144.242.---

   Re: PPM - musí čerpat pouze matka dítěte
   ***
   Určitě není povinné čerpat celých 28 týdnů. Zákon 88/1968 Sb. říká, že doba poskytování peněžité pomoci v mateřství zaměstnankyni, která porodila dítě, nemůže být kratší než 14 týdnů a nemůže skončit před uplynutím šesti týdnů ode dne porodu. Ani není povinné být doma před porodem - jestliže se budete cítit dobře, můžete odejít na mateřskou i později (mzda bývá obvykle vyšší než mateřské dávky). Rozdíl je ale v tom, že se pak peněžitá pomoc poskytuje nejvýše 22 týdnů ode dne porodu.
   Manžel prozatím peněžitou pomoc pobírat nemůže - to jde pouze v případě, že matka se o dítě starat nemůže pro nemoc apod. Mohl by ale pobírat rodičovský příspěvek.
   Ale dobře si to všechno rozmyslete - ta doba, kdy vaše děťátko bude malé, strašně rychle uteče, a nikdy se už nevrátí. Přeju vám, ať všechno dobře dopadne a to malé ať vám dělá jen samou radost.

  • 13. 6. 2007 12:32

   DB (neregistrovaný) 213.194.219.---

   Re: PPM - musí čerpat pouze matka dítěte
   Děkuji za objasnění. Jsem těhotná, čekám mimi, ale dotaz jsem pouze podávala - JÁ s mimi doma budu alespoň 2 roky, poté půjde manžel.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).