Hlavní navigace

Dosažený výdělek

 • (neregistrovaný)

  21. 6. 2007 18:16

  Prosím o objasnění pojmu /případně kde to mohu najít/ "dosažený výdělek". Jedná se mi o proplacení přesčasů v soukromé firmě. Měl jsem základní plat a pohyblivou složku platu až do 100% základního platu. Pravidelně jsem dostával 50%. Při ukončení pracovního poměru mi byly přesčasy proplaceny pouze ze základního platu + 25% z průměrného platu, tedy méně než běžně odpracované hodiny. Jaký je tedy rozdíl mezi dosaženým výdělkem a průměrným výdělkem? Děkuji.

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 22. 6. 2007 8:06

   radouš (neregistrovaný)

   Re: dosažený výdělek
   Dosažený výdělek = hrubá mzda nebo plat v rozhodném období a z něj se počítá průměrný výdělek. Do položky mzdy se musí započítat všechny zúčtované příjmy vztahující se k odpracované době (pohyblivá složka, příplatky, prémie). Do položky hodiny všechny odpracované hodiny včetně přesčas. Takto zjištěný hodinový průměr slouží pro výpočet pouze příplatku. Mzdou za práci přesčas m ů ž e skutečně být ve Vašem případě pouze základní plat - pohyblivá je pouze v průměru.

  • 22. 6. 2007 12:14

   Lb. (neregistrovaný)

   Re: dosažený výdělek
   Děkuji za odpověď, ale vysvětlení pojmu dosažený výdělek jsem nenašel ani v ZP ani v zákoně o mzdě. Někde to snad musí být vysvětleno jednoznačně. Dosažený výdělek = hrubá mzda. ale myslím si, že celá hrubá mzda i s pohyblivými složkami. Z logiky věci dosažený výdělek je výdělek, kterého zaměstnanec dosáhl v rozhodném období a nikoliv základní mzda, protože pak by všude, kde ZP mluví o dosaženém výdělku mohl být použit pojem základní mzda. Také si myslím, že práce přesčas je ohodnocena příplatkem 25% průměru navíc proti běžně dosahovanému výdělku. Kdyby se skutečně přesčas měl platit pouze základem, pak všude tam, kde jsou pohyblivé složky větší než 25%, by zaměstnanec za přesčas dostal méně, než za běžně odpracovanou hodinu v řádné pracovní době. Pak by bylo výhodné zaměstnávat méně lidí a platit jim maximální množství přesčasů, než zaměstnat více lidí. To považuji za nesmysl. Může mi někdo poradit, kde je vysvětlen pojem dosažený výdělek? A co je v tomto případě rozhodné období - dasažený výdělek v předchozím čtvrtletí, v měsíci, kdy byl přesčas odpracován nebo v měsíci, kdy je přesčas proplácen?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).