Hlavní navigace

Nutnost tištěných faktur vydaných?

 • (neregistrovaný) 88.102.140.---

  10. 7. 2007 6:56

  Prosím o radu a popř. o argument, když vedoucí logistiky si řekl, že tisknout pro naše účely faktury vydané je zbytečnost. Jsme malé s.r.očko a zabýváme se velkoobchodem, takže FV je za rok přes deset tisíc. Vše zasíláme přepravní službou. Musíme mít FV v papírové podobě a nebo stačí finančnímu úřadu, když uděláme jejich elektronickou podobu v pdfku?
  Mé účetní zásady velí tisknout, ale opravdu se musí? Děkuji.

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 10. 7. 2007 7:41

   Michaela (neregistrovaný) 82.150.166.---

   Re: nutnost tištěných faktur vydaných?
   Radím tisknout. Disketa či CD se vám může časem poškodit.
   A jak znám finančáky, tak se chtějí hrabat v papírech.

  • 10. 7. 2007 8:32

   Eva M. (neregistrovaný) 85.207.166.---

   Re: nutnost tištěných faktur vydaných?
   Zákon o účetnictví sice umožňuje vést účetnictví kompletně v elektronické podobě, ale je potřeba zabezpečit elektronicky kompletně všechno, i podpisování atd. A pokud jde o poškození, před nímž varuje kolegyně, tak musím jen souhlasit.
   Kromě účetnictví se zabývám i počítači a už mockrát jsem byla volána k případu, kdy někdo neměl dostatečně zálohováno nebo ty zálohy byly nečitelné, nekvalitní, odpovídaly jiné verzi programu atd. - a potřebovali nutně zachránit data, jenže někdy to opravdu nešlo nebo jen částečně.
   Takže se přimlouvám - opravdu raději tiskněte vše, co je třeba uchovávat - tedy pokud nemáte k ruce SPOLEHLIVÉHO PROFESIONÁLA, který je schopen zabezpečit skutečně spolehlivý a bezpečný přístup k fakturám v elektronické podobě i za 10 let nebo i za víc!!!
   Uvědomte si, jak dlouho se musejí schovávat účetní doklady, jak rychle se vyvíjí výpočetní technika, možná něco víte i o (ne)spolehlivosti archivačních médií, zejména neznačkových CD atd. A je nutné, aby ten "člověk přes pc" dobře znal i zákony ohledně výpočetní techniky v účetnictví, požadavky na archivaci účetních dokladů atd.
   Velké firmy mají kvalitní PC odborníky, tam je to v pohodě Ale u malých a středních firem je tato oblast počítačové bezpečnosti často podceněna, protože firmy raději ušetří, než by si zaplatily třeba externí a dražší, leč kvalitní průběžný servis. Jenže pak se něco stane, volají SOS - a ani odborník nemůže vždy vše zachránit.

  • 10. 7. 2007 22:06

   xxl (neregistrovaný) 88.100.153.---

   Re: nutnost tištěných faktur vydaných?
   Kibicuji: Kolegovi ukradli výpočetní techniku. Papíry je nezajímaly.

  • 10. 7. 2007 22:09

   Eva M. (neregistrovaný) 85.207.166.---

   Re: nutnost tištěných faktur vydaných?
   Profesionál by měl zazálohováno i na jiných místech než jen na hardidisku počítače. Třeba na externích discích uložených někde jinde, na serverech třeba na druhém konci zeměkoule, co já vím :-) Technicky to není problém.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).