Hlavní navigace

Nemoc zaměstnance ve výpovědní době

  • (neregistrovaný) 193.179.241.---

    18. 7. 2007 13:01

    Zaměstnanec dostal výpověď ze strany zaměstnavatele a v průběhu výpovědní doby onemocněl. Jak nyní postupovat, kdy bude mít ukončen PP a bude se výpovědní doba prodlužovat. A jak ho budu platit při případném ukončení nemocenské a prodloužení výpovědní doby. Průměrem???? Moc děkuji za odpověď. Daniela

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 18. 7. 2007 13:11

      lena (neregistrovaný) 84.16.123.---

      Re: Nemoc zaměstnance ve výpovědní době
      Do výpovědní doby se doba nemoci nezapočítává, pracovní poměr skončí teprve uplynutím zbývající výpovědní doby po skončení nemoci, ledaže zaměstnanec sdělí zaměstnavateli, že na prodložení prac. poměru netrvá. Par. 53 Zp odst. 2. Ve výpovědní době ho platíte průměrem.

    • 18. 7. 2007 13:44

      baba (neregistrovaný) 194.228.235.---

      Re: Nemoc zaměstnance ve výpovědní době
      Ale to platí pokud nemoc trvá i v době, kdy měl PP skončit. Pokud třeba marodil měsíc a týden před koncem výpovědní doby nastoupil znovu do práce, tak se výpovědní doba neprodlužuje.

    • 18. 7. 2007 13:55

      Daniela (neregistrovaný) 193.179.241.---

      Re: Nemoc zaměstnance ve výpovědní době
      Díky za odpověď a jestli jsem to tedy dobře pochopila platí:
      že když měla dvouměsíční výpovědní doba skončit 31.8.2007
      a zaměstnanec mi přinesl nemoc. lístek od 9.7.. a ukončí nemoc
      třeba 29.8.2007 tak neprodlužuji a skončí normálně 31.8.2007
      ale když např. ukončí nemoc až 10.9.. tak budu prodlužovat o
      22 +31 tj. 53 dnů od toho 10.9.2007 a těch 53 dnů mu zaplatím průměrem. Chápu to dobře. MOOOC DÍKY ZA ODPOVĚĎ

    • 18. 7. 2007 15:25

      J (neregistrovaný) 213.192.55.---

      Re: Nemoc zaměstnance ve výpovědní době
      Já chápu § 53 odst.2 takto: byla-li dána zaměstnanci výpověď před začátkem nemoci tak, že by výpov. doba měla uplynout v době nemoci, nemoc se do výpovědní doby nezapočítává a PP končí teprve po uplynutí zbývající části výpov. doby po ukončení nemoci- ledaže na prodloužení netrvá. Tak, že zbývající část výpovědní doby by měl chodit do práce , nebo čerpat dovolenou a pod. nevím proč by se mu výpov. doba měla platit průměrem.

    • 18. 7. 2007 16:56

      JiřinaH. (neregistrovaný) 85.119.90.---

      Re: Nemoc zaměstnance ve výpovědní době
      Za prvé - to prodlužování platí jen případě výpovědi z důvodu nadbytečnosti ( 52 c), jinak se celý par. 53 o zákazu výpovědi
      tudíž i odst.2 o prodlužování na 52 a a b) vůbec nevztahuje. Často se to zde vyskytuje. Neuvádíte však,z jakého organiz. důvodu
      končí, předpokládám tedy, že asi z 52 c.Já bych počítala to prodloužení na pracovní dny , takže Váš příklad s nemocí od 9.7., do 10.9. bych brala za červen 17 + srpen 23 a ne kalendářní. Pokud pro něj nemáte práci, jedná se o překážku na straně zaměstnavatele a správně tedy platíte průměrným výdělkem náhradu mzdy.( to jen pro níže divící se : - ) J., nic ve zlém.

    • 18. 7. 2007 18:09

      Laďa (neregistrovaný) 80.78.146.---

      Re: Nemoc zaměstnance ve výpovědní době
      Podle mě se prodloužení výpovědní doby počítá na kalendářní dny a ne na pracovní.

    • 19. 7. 2007 6:58

      baba (neregistrovaný) 194.228.235.---

      Re: Nemoc zaměstnance ve výpovědní době
      Prodložení výpovědní doby se URČITĚ počítá na kalendářní dny, výpovědní doba taky není jen na pracovní dny. !!!!!

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).