Hlavní navigace

DPH, vozidlo FO používané pro SRO

• (neregistrovaný) 88.102.130.---

18. 7. 2007 16:55

Dobrý den,prosím o radu,jsem FO plátce DPH,mám ŽL na Maloobchod motor.vozidly.K dovozu vozů používám vlastní auto které není vedeno v podnikání jako majetek,silniční daň zaplacena,Nyní jsem založila s.r.o.na stejnou činnost a jsem jednatelem a vozidla dovážím tímtéž vozem.Mohu toto vozidlo společnosti s.r.o pronajmout jako jednatel a nebo jako FO podnikatel?A jak potom zaúčtovat amortizaci a spotřebu PHM?Děkuji za odpověď vůbec si s tím nevím rady.Romana

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 18. 7. 2007 17:04

Eva M. - moderátorka diskuze (neregistrovaný) 85.207.166.---

Upozornění moderátora
      Prosím pište smysluplné nadpisy, z nichž je zřejmé téma vašeho dotazu. Jinak se vystavujete riziku, že váš dotaz bude bez varování smazán. Váš původní nadpis "DPH" se opravdu moc nepovedl, pokusila jsem se jej upravit.

Přečtěte si pravidla diskuze - vidíte je pokaždé, když píšete příspěvek.

Obecně: Nepište dotazy s nadpisy jako "prosím poraďte", "mám dotaz", "prosím pana XY" apod. Nejsou vhodné ani příliš stručné nadpisy jako "DPH" či "SZM". Lepší je např. "DPH při dodání na Slovensko", "SZM - jak odečíst dary" apod.

Přehledné diskuzní forum je v zájmu nás všech!
      Děkujeme za pochopení.

• 19. 7. 2007 10:39

bdm (neregistrovaný) 217.196.220.---

Re: DPH, vozidlo FO používané pro SRO
      *** Pronajmout můžete ale nemusíte. Pro SRO můžete tohle auto používat k pracovním cestám jako "auto jiné než zaměstnavatele" a tam by Vám SRO proplácelo i tu amortizaci. ***

• 19. 7. 2007 17:24

Romana (neregistrovaný) 88.102.130.---

Děkuji,takže když toto mé vozidlo použiju k pracovním cestám pro s.r.o jako auto jiné než zaměstnavatele,tak si já jako FO podnikatel a plátce DPH na konci roku vyúčtuji od s.r.o. počet ujetých km x sazba za benzín+amortizace a s.r.o.mi tuto částku zaplatí.Tudíž s.r.o. bude mít v daních výdaj za užívání auta a já dudu mít v daních příjem od s.r.o. a neodvádím z něj DPH protože s.r.o.není plátce DPH,Musíme mít mezi sebou smlouvu kde bude náhrada za poskytnutí auta splatná 1x ročně ?Pochopila jsem to správně,velice děkuji za odpověď Romana

• 19. 7. 2007 17:39

*** Podstatu určitě pochopila :-)), jen ten postup bude trošku jiný. Napíšu, jak bych to udělala já a Vy si to pak přeberte: jako jednatelka bych si udělala smlouvu se společností, kde bych si přiznala nějakou odměnu (stačí do těch 400 Kč, ať nemusíte odvádět soc. a zdr.). V té bych uvedla, že jako jednatelka máte rovněž nárok na úhradu cestovních výdajů, jak jsou stanoveny v zákoníku práce. Tou odměnou (a zároveň pojištěnou smlouvou) budete dle ZDP považována za zaměstnance. Pak budete postupovat jako u každého jiného zaměstnance. Vaše společnost Vás vyšle na pracovní cestu se souhlasem použití auta "jiného". Vy si každou pracovní cestu vyúčtujete a SRO Vám vyplatí cestovní náhrady. U Vás, jako OSVČ, se to nijak nepromítne - jen musíte dát pozor, aby ve stejný den nebyla pracovní cesta OSVČ a zároveň pro SRO :-))) ***

• 19. 7. 2007 19:38

Romana (neregistrovaný) 88.102.130.---

>>Děkuji,takže když toto mé vozidlo použiju k pracovním
      >>cestám pro s.r.o jako auto jiné než
      >>zaměstnavatele,tak
      >>si já jako FO podnikatel a plátce DPH na konci roku
      >>vyúčtuji od s.r.o. počet ujetých km x sazba za
      >>benzín+amortizace a s.r.o.mi tuto částku zaplatí.Tudíž
      >>s.r.o.
      >>bude mít v daních výdaj za užívání auta a já dudu mít
      >>v
      >>daních příjem od s.r.o. a neodvádím z něj DPH protože
      >>s.r.o.není plátce DPH,Musíme mít mezi sebou smlouvu
      >>kde bude náhrada za poskytnutí auta splatná 1x ročně
      >>?Pochopila jsem to správně,velice děkuji za odpověď
      >>Romana
      >
      >*** Podstatu určitě pochopila :-)), jen ten postup
      >bude trošku jiný. Napíšu, jak bych to udělala já a Vy si
      >to pak přeberte: jako jednatelka bych si udělala
      >smlouvu se společností, kde bych si přiznala nějakou odměnu
      >(stačí do těch 400 Kč, ať nemusíte odvádět soc. a
      >zdr.). V té bych uvedla, že jako jednatelka máte rovněž
      >nárok na úhradu cestovních výdajů, jak jsou stanoveny v
      >zákoníku práce. Tou odměnou (a zároveň pojištěnou
      >smlouvou) budete dle ZDP považována za zaměstnance. Pak
      >budete postupovat jako u každého jiného zaměstnance.
      >Vaše společnost Vás vyšle na pracovní cestu se souhlasem
      >použití auta "jiného". Vy si každou pracovní cestu
      >vyúčtujete a SRO Vám vyplatí cestovní náhrady. U Vás,
      >jako OSVČ, se to nijak nepromítne - jen musíte dát pozor,
      >aby ve stejný den nebyla pracovní cesta OSVČ a zároveň
      >pro SRO :-))) ***Děkuji,ještě jednu maličkost ,co když budu jen to auto poučet ale jízdu provede zaměstnanec který pracuje u s.r.o. na dohodu o vykonané práci,jak potom vyúčtuju tuto cestu na mé auto?Pěkně jsem si to zamotala že?Velice děkuji za trpělivost a ochotu.Romana

• 19. 7. 2007 20:05

*** Pokud má proplácení cestovních náhrad sjednáno a má na ně nárok, pak on bude postupovat úplně stejně jako Vy. SRO jej vyšle s použitím auta "jiného" a na základě vyúčtování cestovních náhrad mu budou proplaceny. Takže oficiálně Vy, jako vlastník, o ně přijdete - ale jak si to uděláte mezi sebou je na Vás :-))). Tady vlastně rozlišujete jen auto "patřící" SRO (vlastní, v nájmu, vypůjčka) a auto "jiné než zaměstnavatele". ***

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).