Hlavní navigace

Rozíl mezi měsíční a hodinovou mzdou

 • (neregistrovaný)

  19. 7. 2007 13:48

  Dobrý den, ráda bych se zeptala jaký je rozdíl mezi M a H mzdou. A jaký to má vliv na svátky. Díky.

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 20. 7. 2007 21:05

   xxl (neregistrovaný)

   Re: rozíl mezi měsíční a hodinovou mzdou
   Měsíční mzda je stanovena částkou na měsíc a nemění se (bez ohledu na počet pracovních dnů). U hodinové mzdy je mzda stanovena na hodinu a mění se s počtem odpracovaných hodin.
   Např.dříve se u měsíční mzdy nevypočítávaly ani svátky.

  • 21. 7. 2007 13:08

   Jana F. (neregistrovaný)

   Re: rozíl mezi měsíční a hodinovou mzdou
   ***************
   Nepočítám svátky do měsíční mzdy pořád. Přiznám se, že jsem různými výklady trochu znejistělá a nevím, co si vybrat. Toto je zajímavý komentář, všimněte si i odkazu na diskuzi BC:
   http://portal.ekodat.cz/?p=41 Jana F.
   ***************

  • 21. 7. 2007 14:26

   Laďa (neregistrovaný)

   Re: rozíl mezi měsíční a hodinovou mzdou
   V knize vydaném nakladatelstvím ANAG „Zákoník práce k 1. 1. 2007“ od autorů „J. Jakubka a další“ (jedná se o pracovníky MPSV) je na str. 202 uvedeno:
   "Zaměstnanci, kterému s ohledem na způsob odměňování mzda z důvodu svátku neuchází (např. při měsíční mzdě, která je podle vnitřní úpravy u zaměstnavatele koncipována jako pevná měsíční částka, která se zaměstnanci za práci poskytuje ve stálé měsíční výši bez ohledu na počet pracovních dnů a svátků v kalendářním měsíci), náhrada mzdy nepřísluší."
   Z toho vyplývá, že lze požít u měsíční mzdy obojí postup, buď nekrátit měs. mzdu bez náhrady anebo krátit a poskytnout náhradu podle §115/3. Náhrada přichází v úvahu v těch případech, kdy by zaměstnanec mohl v důsledků svátku přijít o prémie, nebo jiné odměny např. při úkolové mzdě, které nemá zahrnuté v pevné měsíční mzdě. Zaměstnanci MPSV se údajně vyslovili, že budou tolerovat oba postupy.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).