Hlavní navigace

Vystavené faktura v EU a a součaně v Kč

 • (neregistrovaný) 212.71.154.---

  23. 7. 2007 8:01

  prosím o radu-
  dostala se jsem od klienta k zaúčtování jeho vystavenou fakturu (odběratelskou) a jem z toho trochu vedle. Klient na faktuře uvedel základ daně , daň a celkovou částku v EU a zároveň v celkovou částku v Kč. A aby se to nepletlo, i když v pravidlech máme uvedeno že bude používat pevný kurz z uvedené faktury mi vyplývá, že použil kurz o z 21.5. i když datum zdaň. plnění je 23.5. Tak si vůbe nevím rady jakou částku budu uvádět do účta. A aby toho nebylo málo mají na faktuře uvedené skonto v případě platby do 30.6. - což se odběrateli podařilo zaplatit. Takže bych asi měla účtovat už částku nižší o uvedené skonto. Prosím poraďte.

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 23. 7. 2007 12:42

   Zuzik (neregistrovaný) 212.90.230.---

   Re: vystavené faktura v EU a a součaně
   Předpokládám, že s e jedná o českého klienta. Pohoňte ho, ať Vám dá nový daň.doklad, kde bude ZD a DPH rozúčtována v Kč.
   Podle toho si pak můžete uplatnit výši DPH. Pokud bylo obchodní podmínkou placení v EUR, tak si zadejte že bude platba probíhat v EUR - nevím, jaký máte SW.
   Pokud se jedná o skonto( bonus-odměna, která nemá vliv na cenu zboží..), to jde mimo základ DPH a pro Vás je výnosem nebo příjmem.
   Zuzik

  • 23. 7. 2007 14:31

   eva (neregistrovaný) 212.71.154.---

   Re: vystavené faktura v EU a a součaně
   Zuzíku dík. A dále prosím faktura je naše vystavená (klientem myslím firmu, pro níž dělám účto). Takže faktura musí být určitě v Kč a je možné ji v poznámce, že bude uhrazena v eurech. To by se my taky líbilo, ale odběratel (je to dceřinná společnost - matka je z Německa) chce na faktuře mít uvedenu částku v eurech. Je naší povinností jim vyhovět nebo máme oporu v zákoně, že toto nemusíme vůbec provádět. Ani mě nanapadá jaký kurz bych měla na fakturu uvést.

  • 23. 7. 2007 16:58

   Zuzik (neregistrovaný) 212.90.230.---

   Re: vystavené faktura v EU a a součaně
   Teď jsem trochu zmatená. Tu fakturu vystavujete Vy nebo jste Vy jejím příjemcem ?

   Pokud vystavujete Vy, pak ji dle přání vystavíte v EUR, ale jste povinni evidovat a mít zaúčtováno v Kč. Navíc, pokud je odběratelem české DIČ, tak musíte na fa uvést rozpis ZD a DPH v Kč. Nevím, jestli Vám to Váš SW umožní, běžně lze přepnout na naši i cizí měnu a SW i sám udělá přepočet podle nastaveného kurzu.
   Pokud máte celkovou cenu dohodnutou v EUR, pak přepočítáte kurzem ke dni UZP ( nevím, zda máte denní nebo jaký) a z celkové částky v Kč vypočítáte metodou shora DPH a ZD.
   Pokud nemáte SW, který to umí, pak Vám nezbývá než než uvést v EUR a do textu nad nebo pod položky rozepsat ZD a DPH a kurz.
   Podle našich předpisů musíte uvádět v Kč a podle smluvních podmínek s odběratelem uvádíte i v EUR.
   Odkaz : ZDPH §26/1,§37 + §4/4 -kurzy
   Zuzik

  • 24. 7. 2007 7:03

   eva (neregistrovaný) 212.71.154.---

   Re: vystavené faktura v EU a a součaně
   Ještě bych pro upřešnění měla dotaz k kurzu, v §4/4 pokud jako účetní jednotka používám pevný bude pro mě přepočet v tomto případě pevný. Ještě jednou dík za čas a energii, kterou mi věnuješ , nikdy jsme s kurzovými rozdíly nepracovala a je to pro mě novinka, ale díky dobrým lidem jako jsi ty to snad zvládnu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).