Hlavní navigace

Poraďte mi prosím- §7 a §9 dani z příjmů

  • (neregistrovaný) 82.113.51.---

    27. 7. 2007 10:36

    Dobrý den,

    ráda bych věděla, jaký rozdíl je v §7 a §9 zákona o daní z příjmů z hlediska daní, sociálního a zdravotního. Pokud si představím zjednodušeně přiznání, tak všechny příjmy plynoucí jak z podníkání tak z pronájmu (mimo jiné) se sečtou a po odečtení nákladů vznikne základ daně. Z tohoto základu se pak vypočítá daň, sociální a zdravotní. Šéf mi tvrdí, že se z pronájmu sociální a zdravotní neplatí. To podle mě je pouze tehdy, když pronajímá fyzická osoba (nikoliv podnikatel). Můžete mi někdo poradit, jak to opravdu funguje?

    A pokud by se fyzická osoba (ne podnikatel) rozhodl něco pronajímat firmě a přitom sám i podniká. Kam se píší příjmy z pronájmu nebo ty se nezadávají do přiznání? Moc děkuji.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 27. 7. 2007 10:48

      bdm (neregistrovaný) 217.196.220.---

      Re: Poraďte mi prosím- §7 a §9 dani z př
      *** Váš šéf má (v tomto případě) pravdu. Vychází ze zákona o pojistném, kde je stanoveno, co je vyměřovacím základem = příjmy §7, ne §9. Takže záleží pod jakým § pronajímá - někdy pod §7 (věc v OM), někdy pod §9 (věc není v majetku) ***

    • 27. 7. 2007 11:03

      Pavla (neregistrovaný) 82.113.51.---

      Re: Poraďte mi prosím- §7 a §9 dani z př
      Děkuji. Jak by se to tedy v budoucnu uvádělo v přiznání? Budu konkrétní. Jde o to, že teď vzniká s.r.o (šéf je jednatelem). Bude navazovat v činnosti, kterou do teď dělala fyzická osoba. Fyzická osoba podnikatel zůstane a bude fungovat hlavně kvůli leasingu. Ve fyzické osobě je ale majetek, který ke své činnosti potřebuje právnická osoba. Nechceme ho přeprodat, ale vyřadit z OM a potom pronajímat s.r.o. Jde mi vlastně o tento pronájem. Můžete mi ještě poradit, jak potom budu dělat přiznání a jak to bude s pojistným? Moc Vám děkuji.

    • 27. 7. 2007 11:12

      bdm (neregistrovaný) 217.196.220.---

      Re: Poraďte mi prosím- §7 a §9 dani z př
      *** Pokud vyřadí z majetku, pak pronajímá pod §9, a tudíž do základu pro soc. a zdr. nebude vstupovat. V DP pak příjmy a výdaje uvádí v §9 ***

    • 27. 7. 2007 11:12

      Ludmila (neregistrovaný) 88.103.101.---

      Re: Poraďte mi prosím- §7 a §9 dani z př
      Dle mého názoru, pokud FO podnikatel má příjmy z pronájmu a majetek není vložen do obchodního majetku, tak se příjem z tohoto pronájmu zahrne do §9 a z tohoto se neodvádí sociální a zdravotní.
      Pokud příjmy z pronájmu plynou z majetku, který je vložen do obchodního majetku podnikatele, tak je tento příjem součástí §7 a zde se pak odvádí sociální i zdravotní.
      Př. FO podnikatel bude pronajímat garáž, která není v obchodním majetku=§9 soc. a zdravot. z toho neodvádí.
      FO podnikatel bude pronajímat garáž, která je v obchodmím majetku=§7 a soc. a zdravot. odvádí.
      Je to popsáno v Pokynu D 300, k § 9, kde je popsáno kdy nájem vstupuje do §7 a kdy do §9.
      §7 sociální a zdravotní ANO
      §9 sociální a zdravotní NE.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).