Hlavní navigace

Osamělá na mateřské

  • (neregistrovaný) 62.141.0.---

    9. 8. 2007 12:33

    Prosím o radu, máme osamělou matku a chce čerpat 37 týdnů mateřské, ale má dovolenou ještě z roku 2006+2007. Četla jsem mzdovou účetní 6/2007 a jsem z toho jelen jak to správně dělat. Poradí někdo? Kdy čerpat dovolenou a kolik týdnů mateřskou?

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 9. 8. 2007 13:24

      Sylva (neregistrovaný) 62.225.42.---

      Re: Osamělá na mateřské
      osamělá má na 37 týdnů mateřské nárok, musí ale čestně prohlásit, že je osamělá a nežije s otcem dítěte ani s druhem.
      Po 37 týdnech mateřské bude čerpat řádnou dovolenou2006+2007.Poté u Vás bude na rodičovské dovolené.O rodičovský příspěvek si zažádá na kontaktním místě od data skončení mateřské.Řádnou dovolenou bude čerpat současně s rodičákem.
      Snad je to srozumitelné,....

    • 9. 8. 2007 14:26

      Milka (neregistrovaný) 62.141.0.---

      Re: Osamělá na mateřské
      Ano je to velmi srozumitelné, přesně takhle to dělám i já. Ale zmátl mě článek "Jak postupovat v roce 2007 v případě osamělých žen na mateřské dovolené" ve mzdové účetní 6/2007. Tam jsou uvedeny 3 možnosti, ale ani jedna z těch co dělám já a Sylva. Tak tomu právě nerozumím, abychopostupovala správně. Takže vůbec nevím jak dovolenou krátit podle tohoto článku jestli i tu před nástupem na mateřskou (nemoc) a ještě za ty ostatní dny. Prostě vůbec nevím.Nyní si přečetla vedoucí a chce po mě abych postupovala podle mzdové účetní, ale neumí mi to vysvětlit.

    • 9. 8. 2007 21:12

      Verča (neregistrovaný) 77.48.45.---

      Re: Osamělá na mateřské
      Ale pozor: ZP zná PPM pouze v trvání 28 týdnů. Pokud budete na ní ale 37 týdnů, pak nečerpáte ŘD bezprostředně po mateřské a pak je krácení nároku roku 2007

    • 10. 8. 2007 7:38

      Milka (neregistrovaný) 62.141.0.---

      Re: Osamělá na mateřské
      Takže budu krátit dovolenou takto: nemoc leden a únor 2007 pak MD 37 týdnů, tak bude čerapat dovolenou a pak rodičovská dovolená listopad a prosinec, takže budu krátit dovolenou o 1/12, protože mi vyšlo 101 dnů. Je to tak správně (beru dny nemoci, dny mezi 28-37 týdnem a pak dny na rodičovské dovolené po čerpání řádné dovolené. Je to opravdu takto správně? Čerpání dovolené beru jako dobu odpracovanou a mateřskou 28 týdnů také jako odpracovanou.

    • 10. 8. 2007 15:28

      sylva (neregistrovaný) 62.225.42.---

      Re: Osamělá na mateřské
      Verčo,
      kde jste se dočetla, že zákoník práce zná PPM jen 28 týdnů, četla jsem si § o dovolené a na nic takového jsem nanarazila.

    • 10. 8. 2007 15:41

      Laďa v zastoupení (neregistrovaný) 80.78.146.---

      Re: Osamělá na mateřské
      Delší MD pro osamělou vypadla ze ZP, zůstala jenom pro vícečetný porod.
      § 195 ZP Mateřská dovolená
      (1) V souvislosti s porodem a péčí o narozené dítě přísluší zaměstnankyni mateřská dovolená po dobu 28 týdnů; porodila-li zároveň 2 nebo více dětí, přísluší jí mateřská dovolená po dobu 37 týdnů.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).