Hlavní navigace

Pomoc koupě pozemku - daň z převodu

 • (neregistrovaný)

  4. 9. 2007 8:48

  Dobré ránko,
  potřebovala bych radu.
  Kamarádka chce koupit pozemek od souseda, takže nejsou v žádném příbuzenském vztahu. Znalecký posudek pozemku je na 100 000,- Kč, kupní cena pozemku bude ale asi 200 000,- Kč. Potřebovala by vědět z které částky by platila daň z převodu nemovitostí jestli ze znalecké nebo kupní.Musí i prodávající odvést nějakou daň,

  (pokud by stačil podklad pro daň z převodu nemovitostí - znalecký posudek kupní smlouvu by nechali někde v šuplíku jen pro sebe, ale vůbec nemám zdání ani kolik procent to činí) Pokud budeš vědět tak velké Díky, když ne budu pátrat dál.

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 4. 9. 2007 9:54

   Míša (neregistrovaný)

   Re: Pomoc koupě pozemku - daň z převodu
   Daň z převodu nemovitostí platí právě prodávající, a to 3% z kupní ceny, tj. z 200.000 Kč. Prodávající se to často snaží hodit na kupující, aby prodávajícímu zůstala celá kupní cena. Přiznání a zaplacení daně provádí prodávající. Z ceny podle znaleckého posudku by se daň platila v případě, pokud by kupní cena byla nižší než cena v posudku.

  • 4. 9. 2007 13:31

   p. (neregistrovaný)

   Re: Pomoc koupě pozemku - daň z převodu
   Kupní smlouvu si nemůže nechat někde v šuplíku, protože do daňového přiznání musí uvést obě ceny, tj. kupní a také odhadní, číslo rozhodnutí katastrálního úřadu, které je na smlouvě. Kromě toho katastrální úřad zasílá jedno vyhotovení kupní smlouvy právě na finanční úřad aby stát o nic nepřišel :-) takže se kamarádka tomu nevyhne, a kdyby chtěla, tak by stejně měla nepříjemnosti.

  • 4. 9. 2007 14:05

   yyy (neregistrovaný)

   Re: Pomoc koupě pozemku - daň z převodu
   Kupující je ručitelem, takže když prodávající nezaplatí bude FÚ vymáhat na kupujícím. Ten pak může zaplacenou daň vymáhat na prodávajícím :-((

  • 4. 9. 2007 14:08

   Karel (neregistrovaný)

   Re: Pomoc koupě pozemku - daň z převodu
   Jen pripomenu ze znalecky posudek musi byt na "tabulkovou" cenu a ne na trzni.

   Dale se da do smlouvy zapsat, ze napr. tech 200 tisic bude uhrazeno az prodavajici zaplati dan z prevodu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).