Hlavní navigace

Do práce po RD

  • (neregistrovaný) 213.210.179.---

    1. 10. 2007 12:29

    Dobry den,
    chci se zeptat, pokud se po rodičovské dovolené chci vrátit zpět do práce, ale chtěla bych jen na zkrácený úvazek, je nějaká povinnosti zaměstnavatele, mě zaměstnat na tento zkrácený úvazek? a pak přihlíží se k tomu, pokud si někdo zvýší během RD kvalifikaci (myslím tím udělání VŠ apod. nebo záleží jen na tom, co je ve smlouvě)
    děkuji

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 1. 10. 2007 16:45

      Jiřka (neregistrovaný) 88.101.130.---

      Re: do práce po RD
      Pokud se spolu nedomluvíte na změně pracovní smlouvy (třeba v bodě úvazku nebo v druhu práce apod.), platí stále to, co je psáno ve smlouvě, případně v jejích dodatcích. Můžete požádat o úpravu prac. doby s poukazem na § 241 ZP a zaměstnavatel by měl vyhovět, pokud mu v tom nebrání provozní podmínky. Pokud by mu ale Vaše zkrácená pracovní doba činila problémy, není povinen vyhovět.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).