Hlavní navigace

Navyšování dovolené o dny ?

  • (neregistrovaný) 194.213.192.---

    9. 10. 2007 12:42

    Pěkný den,
    chtěla jsem se zeptat, zda firma může navyšovat zákonem danou dovolenou i o dny, ne jen o týdny. Např. mít směrnici v duchu, že se dovolená navyšuje o 2 dny po odpracování 1 roku ve firmě a po dalším roce o celý týden, tj. celkem na 5 týdnů dovolene. Mám dojem, že jsme se o tom bavili na školení v souvislosti s novým zákoníkem práce, ale v ZP to nikde nemůžu najít :-( Neporadíte prosím ? Předem díky ! Jana S.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 9. 10. 2007 13:53

      pája (neregistrovaný) 82.113.40.---

      Re: Navyšování dovolené o dny ?
      Ano, je to možné, v podnikatelské sféře záleží na zaměstnavateli, jeho fin.možnostech a zájmu o stabilizaci zaměsnanců.

    • 9. 10. 2007 14:11

      Jana S. (neregistrovaný) 194.213.192.---

      Re: Navyšování dovolené o dny ?
      Dekuji za odpoved. Z jakeho zdroje prosim vychazite ? Ma to oporu primo v ZP nebo v nejakem narizeni ? Nevite, kde to najdu ?

    • 9. 10. 2007 14:20

      pája (neregistrovaný) 82.113.40.---

      Re: Navyšování dovolené o dny ?
      vychází se z § 2 odst.1, třetí věty ZP, zásady co není zakázáno, je povoleno, odchýelní se od ustanovení ukládajících povinnost je možné, jde-li o odchýlení ve prospěch zaměstnance.

    • 9. 10. 2007 18:02

      Laďa (neregistrovaný) 80.78.146.---

      Re: Navyšování dovolené o dny ?
      Neřekl bych, že v tomto případě jde o odchýlení od ustanovení ZP. § 213 odst.1 stanoví, že výměra dovolené činí nejméně 4 kalendářní týdny. V souladu s tímto ustanovením je tedy možné prodloužit dovolenou a je jedno jestli o dny nebo o týdny.
      Jinak tomu bylo v ustanoveních dříve platného ZP. Tam bylo výslovně stanoveno, že lze dovolenou prodloužit o další týdny. Tzn., že šlo prodloužit dovolenou pouze o týdny.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).