Hlavní navigace

Účtování pokladny - kalendářně?

  • (neregistrovaný) 90.176.69.---

    23. 10. 2007 15:28

    Dobrý den, prosím nevíte kde je v zákoně napsáno jak se má učtovat pokladna? Myslím časově, zda podle dokladů (faktur, paragonů dle DUZP) nebo podle příjmových/výdajových dokladů?
    Jde o to, že ještě můžu pokladnu z minulého měsíce dělat např. do 25. dalšího měsíce (kvůli DPH), ale výdajové doklady musím už přece mít s datem výplaty peněz, tedy v novém měsíci, ne?
    V minulé firmě jsme jeli na kalendář, ale nemohu to najít, kde je to napsáno.
    Díky moc.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 23. 10. 2007 15:40

      Peťka (neregistrovaný) 83.208.245.---

      Re: účtování pokladny - kalendářně?
      Nevím, zda-li přesně chápu dotaz. Forma vedení pokladny není zákonem předepsána, ale dle §39 odst.3 o správě daní a poplatků máte povinnost vést záznamy o denních tržbách.
      Pokladnu tedy vedete na základě příjmových a výdajových dokladů. Příjmové doklady (příjem hotovosti každé vzlášť i např.soupis denních tržeb) jsou shodné s DUZP. DPH na výstupu dodržíte.
      Výdajové doklady - pokud se jedná o více drobných paragonů (nákladů) např. na základě soupisu s různými DUZP (i zlom měsíce), tak uvedete na pokladní doklad datum, kdy to z pokladny proplácíte zaměstnanci, případně poslední datum z těchto dokladů. DPH na vstupu můžete uplatnit i další zdaň.období.

    • 23. 10. 2007 16:16

      Jarča (neregistrovaný) 90.176.69.---

      Re: účtování pokladny - kalendářně?
      Moc děkuji, tak jsem si to myslela, že důležité je datum proplácení zaměstnanci, tedy výdej hotovosti z pokladny (myslím tím firemní pokladnu v a.s.). Tady účtují ještě do poloviny dalšího měsíce starý měsíc. Chci to nastavit přesně na kalendářní měsíc, DPH si uplatníme o měsíc později.
      Hezký den.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).