Hlavní navigace

Pronájem a rekonstrukce,kdo do nákladů

  • (neregistrovaný) 88.101.62.---

    26. 10. 2007 8:19

    Dobrý den,
    mám obchod v pronájmu a provedl jsem opravu podlah (nová dlažba),oprava zdí (nové štuky) a drobné stavební opravy. Stavební firma vystavila fa na mě (po pronajímateli nic nechci,tak jsme byli domluveni). Mohu si dát tuto fa do nákladů,když nejsem majitel objektu ??
    Děkuji

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 26. 10. 2007 11:32

      LeaX (neregistrovaný) 83.208.40.---

      Re: pronájem a rekonstrukce,kdo do nákla
      Pokud jste byli domluveni písemně, dá se o tom uvažovat. Předem je třeba vyhodnotit, zda jste neprováděl spíše TZ - k tomu byste navíc potřeboval písemný souhlas s odpisováním.

    • 28. 10. 2007 5:38

      Jaromír (neregistrovaný) 83.208.229.---

      Re: pronájem a rekonstrukce,kdo do nákla
      V tomto případě pravděpodobně vámi uvedené opravy souvisejí s užíváním najaté věci a podle § 24 odstavec 1 by měly být daňově uznatelným výdajem. Pokud byste si smluvně dohodli s pronajímatelem opravy, které s užíváním prodejny nesouvisí, třeba opravu střechy a podobně, byly by tyto výdaje daňově uznatelné jen tehdy, se bud' o ně sníží nájemné, nebo budou pronajímateli vyfakturovány.
      Jinak podle § 664 občanského zákoníku, pronajímatel je povinen přenechat pronajatou věc nájemci ve stavu způsobilém smluvenému užívání, nebo nebyl-li způsob užívání smluven, užívání obvyklému, a v tomto stavu ji svým nákladem udržovat. Pokud tuto povinnost za něj provedete vy, může finančák ověřovat, jestli tím pronajímateli nevznikl nepeněžitý příjem.

    • 28. 10. 2007 12:00

      bdm (neregistrovaný) 217.196.220.---

      Re: pronájem a rekonstrukce,kdo do nákla
      *** Pronájem nebytových prostor se ale především řídí zákonem 116/90. A ten v §5/1 začíná slovy. "Není-li dohodnuto jinak...." - takže opravdu záleží na té dohodě :-) ***

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).