Hlavní navigace

Odstupné

  • (neregistrovaný) 213.155.225.---

    26. 10. 2007 9:07

    Dobrý den, zaměstnananec ukončil PP dohodou, s tím že dostane odstupné ve výši trojnásobku mzdy. Zaměstnanec měl měsíční plat 85 tis+prémie 25 tis. Můžu nu to odstupné spočítat 3*85tis (když v dohodě o ukončení není slovo průměrná mzda) nebo musím brát průměr, který je mnohem vyšší?

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 26. 10. 2007 11:06

      xy (neregistrovaný) 195.47.3.---

      Re: odstupné
      je důležité, podle jakého § Zák.práce skončil
      pokud skončil podle §, kde náleží odstupné (§67-68ZP), potom budete počítat průměrem, který vypočítáte podle §§ uvedených v Zák.pr.
      POZOR ale jestli ukončil PP dle §, na který odstupné ze zákona nemůžete dát
      to byste potom dala na nějakou odměnu, ze které se musí odvést SP, ZP
      protože se jedná o veliké peníze, tak velký pozor dejte, abyste měla správně ošetřené - tj. správně odvedené SP, ZP (popř. pokud to bude opravdu odstupné - potom SP, ZP neodvádíte)

    • 26. 10. 2007 11:50

      pm (neregistrovaný) 213.155.225.---

      ještě jednou prosím
      skončil podle §49, ale to přece neznamená, že se nemohou domluvit na odstupném?? v §67 je uvedeno kdy se odstupné poskytnout musí, ale není tam napsané že je zakázané ho poskytnout i v jiných případech. Vlastně mě teď napadlo, že je to stejný případ jako když je zaměstnavatel povinen poskytnout 3měs odstupné, ale on z dobré vůle dá např. pětiměsíční. U toho se taky SP a ZP odvádět nemusí, nebo ano?

    • 26. 10. 2007 12:08

      o. (neregistrovaný) 194.228.235.---

      Re: ještě jednou prosím
      Jenže to je z důvodu ukončení PP pro nadbytečnost nebo rušení - čili forma kompenzace pro pracovníka. Při skončení dohodou můžete dát odměnu jakou chcete, ale ne odstupné.

    • 26. 10. 2007 12:11

      xy (neregistrovaný) 195.47.3.---

      Re: ještě jednou prosím
      pokud ukončil § 49, tak ŽÁDNÝ nárok na odstupné nemá, to, že se dohodli na odměně, kterou nazvali odstupné - to se stává, ale pro Vás, jako mzdovou účetní to znamená, že to nemůžete považovat za odstupné, ale za ODMĚNU - to také tak navedete do mezd , srazíte a odvedete SP, ZP
      pokud byste totiž neodvedla SP, ZP, tak byste měla nedoplatek a při kontrolách SP, ZP by byly doměřeny nedoplatky - záleželo by na zaměstnavateli, jak by se potom k Vám zachoval (mj. 85 tis.+25 tis. = 110000x3 měs. = 330000 a z toho SP, ZP dělá 156750 Kč, které byste měli v dluhu - je pravda, že by se malinko srovnalo na daních, ale nedoplatek byste měli!)
      ano, je možné vyplatit odstupné ve výši více než 3 násobku průměrného výdělku - podmínky vyplacení odstupného za více měsíců by měly být uvedeny v kol. smlouvě, příp. vnitřním předpisu firmy
      (v zákoně je také uvedeno, kdy se vyplácí nejméně dvanáctinásobek - ale to zdaleka není Váš případ)
      § 52, 67,68 ZP

    • 26. 10. 2007 12:23

      pm (neregistrovaný) 213.155.225.---

      Re: ještě jednou prosím
      Děkuji, co kdybych změnila §49, na obchod z důvodu 52/c, myslíte že je obhájitelné že 1.9.07 byl zaměstnanec povýšen na obchodního ředitele a ten původní k 31.10.07 odejde z důvodu nadbytečnosti?

    • 26. 10. 2007 12:41

      JiřinaH. (neregistrovaný) 85.119.90.---

      Re: ještě jednou prosím
      >>>>>dostane odstupné ve výši trojnásobku mzdy.
      >>>>>Zaměstnanec
      >>>>>měl měsíční plat 85 tis+prémie 25 tis. Můžu nu to
      >>>>>odstupné spočítat 3*85tis (když v dohodě o ukončení
      >>>>>není
      >>>>>slovo průměrná mzda) nebo musím brát průměr, který je
      vyšší?
      ončil podle §49, ale to přece neznamená, že se
      ohou domluvit na odstupném?? v §67 je uvedeno kdy

      pné poskytnout musí, ale není tam napsané že je
      zané ho poskytnout i v jiných případech. Vlastně

      e je to stejný případ jako když je
      avatel povinen poskytnout 3měs odstupné, ale


      bré vůle dá např. pětiměsíční. U toho se taky SP a
      P
      >>odvádět nemusí, nebo ano?
      >>
      >>pokud ukončil § 49, tak ŽÁDNÝ nárok na odstupné nemá,
      >>to, že se dohodli na odměně, kterou nazvali odstupné
      >>-
      >>to se stává, ale pro Vás, jako mzdovou účetní to
      >>znamená, že to nemůžete považovat za odstupné, ale za
      >>ODMĚNU - to také tak navedete do mezd , srazíte a
      >>odvedete
      >>SP, ZP
      >>pokud byste totiž neodvedla SP, ZP, tak byste měla
      >>nedoplatek a při kontrolách SP, ZP by byly doměřeny
      >>nedoplatky - záleželo by na zaměstnavateli, jak by
      >>se
      >>potom k Vám zachoval (mj. 85 tis.+25 tis. = 110000x3
      >>měs.
      >>= 330000 a z toho SP, ZP dělá 156750 Kč, které byste
      >>měli v dluhu - je pravda, že by se malinko srovnalo na
      >>
      >>daních, ale nedoplatek byste měli!)
      >>ano, je možné vyplatit odstupné ve výši více než 3
      >>násobku průměrného výdělku - podmínky vyplacení
      >>odstupného za více měsíců by měly být uvedeny v kol.
      >>smlouvě, příp. vnitřním předpisu firmy
      >>(v zákoně je také uvedeno, kdy se vyplácí nejméně
      >>dvanáctinásobek - ale to zdaleka není Váš případ)
      >>§ 52, 67,68 ZP
      >Děkuji, co kdybych změnila §49, na obchod z důvodu
      >52/c, myslíte že je obhájitelné že 1.9.07 byl zaměstnanec
      >povýšen na obchodního ředitele a ten původní k
      >31.10.07 odejde z důvodu nadbytečnosti?
      Můžete, protože rozhodnutí o org. změně - nadbytečnosti
      nepodléhá ani přezkoumávání soudu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).