Hlavní navigace

Změna pracovního úvazku

  • (neregistrovaný) 193.179.124.---

    30. 10. 2007 11:06

    Dobrý den, prosím o radu: musím udělat změnu pracovní smlouvy
    pokud si zaměstnanec změní pracovní dobu na poloviční úvazek?
    Začínám a když jsem listovala prac. smlouvou zaměstnance, tak jsem zjistila, že takovýchto změn měl již několik a moje předchůdkyně žádné změny pracovní smlouvy neprováděla.
    Děkuji Hanka

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 30. 10. 2007 11:11

      xy (neregistrovaný) 195.47.3.---

      Re: Změna pracovního úvazku
      jak si sám od sebe může změnit zaměstnanec úvazek?

    • 30. 10. 2007 11:14

      pův.baba (neregistrovaný) 194.228.235.---

      Re: Změna pracovního úvazku
      Změny do pracovní smlouvy neprovádějte, udělejte samostatnou dohodu. Pokud budete mít v PS , tak s jakoukoliv změnou musí zaměstnanec souhlasit. A délku pracovního úvazku určuje zaměstnavatel ne zaměstnanec.

    • 30. 10. 2007 11:16

      Hanka (neregistrovaný) 193.179.124.---

      Re: Změna pracovního úvazku
      Zaměstnanec požádal o změnu a ta mu byla schválena. Hanka

    • 30. 10. 2007 11:42

      pája (neregistrovaný) 82.113.40.---

      Re: Změna pracovního úvazku
      To snad nemyslíte vážně? Zaměstnavatel rozvrhuje pracovní dobu a určuje začátek a konec směn. Pracovní úvazek je snad něco jiného.
      Pr.doba je stanovena dle § 79 ZP. Pokud chce zaměstnavatel zaměstnat někoho na kratší pr.úvazek, musí s tím zaměstnanec souhlasit. Něco jiného je zkrácení pr.doby bez snížení mzdy, které může stanovit vn.předpisem nebo sjednat v KS. § 80 ZP pak jasně říká, že . Byla-li sjednána kratší pr.doba..atd.

    • 30. 10. 2007 12:36

      JiřinaH. (neregistrovaný) 85.119.90.---

      Re: Změna pracovního úvazku
      >>>>Dobrý den, prosím o radu: musím udělat změnu pracovní
      >>>>smlouvy
      >>>>pokud si zaměstnanec změní pracovní dobu na poloviční
      >>>>úvazek?
      >>>>Začínám a když jsem listovala prac. smlouvou
      >>>>zaměstnance, tak jsem zjistila, že takovýchto změn
      >>>>měl
      >>>>již
      >>>>několik a moje předchůdkyně žádné změny pracovní
      >>>>smlouvy
      >>>>neprováděla.
      >>>>Děkuji Hanka
      >>>
      >>>jak si sám od sebe může změnit zaměstnanec úvazek?
      >>
      >>Změny do pracovní smlouvy neprovádějte, udělejte
      >>samostatnou dohodu. Pokud budete mít v PS , tak s
      >>jakoukoliv změnou musí zaměstnanec souhlasit. A délku
      >>pracovního úvazku určuje zaměstnavatel ne
      >>zaměstnanec.



      >To snad nemyslíte vážně? Zaměstnavatel rozvrhuje
      >pracovní dobu a určuje začátek a konec směn. Pracovní
      >úvazek je snad něco jiného.
      >Pr.doba je stanovena dle § 79 ZP. Pokud chce
      >zaměstnavatel zaměstnat někoho na kratší pr.úvazek, musí s tím
      >zaměstnanec souhlasit. Něco jiného je zkrácení pr.doby
      >bez snížení mzdy, které může stanovit vn.předpisem
      >nebo sjednat v KS. § 80 ZP pak jasně říká, že . Byla-li
      >sjednána kratší pr.doba..atd.

      Ale ona to myslí vážně. Docela obyčejně napsala svůj dotaz , sice nepřesně formulovaný, a čekala odpověď k svému problému.
      Kdo chce, ten pochopí, že zřejmě zaměstnanec požádal o poloviční úvazek nebo že se na něm shodli.

    • 30. 10. 2007 13:51

      pája (neregistrovaný) 82.113.40.---

      Re: Změna pracovního úvazku
      Paní Jiřino, moje odpověď nebyla k dotazu, ale k odpovědi, že zaměstnavatel určuje délku pr.úvazku, ne zaměstnanec. Měl jsem na mysli to, že na délce se musí shodnout, jinak nemusí zaměstnanec souhlasit a nastoupit do PP nebo v případě, že PP již trvá, nemůže zaměstnavatel svévolně změnit sjednaný pr.úvazek.Nic víc.

    • 30. 10. 2007 13:57

      pův.baba (neregistrovaný) 194.228.235.---

      Re: Změna pracovního úvazku
      Jasně Pájo, ale zaměstnavatel určuje kolik lidí a na jaký úvazek potřebuje, zda na jeho podmínky uchazeč přistoupí je jiná věc. Já jen chtěla upozornit, že by délka úvazku neměla být v pracovní smlouvě, protože pokud by se např. situace zaměstnavatele změnila a potřeboval třeba zkrátit nebo prodloužit (samozřejmě jde o vyjimečné situace ne obvyklé) sjednaný úvazek, musel by s tím zaměstnanec souhlasit. Pokud bude ujednání samostatné, pokud bude zaměstnavatel potřebovat může úvazek prodloužit nebo zkrátit a nepotřebuje souhlas zaměstnance.

    • 30. 10. 2007 14:05

      pája (neregistrovaný) 82.113.40.---

      Re: Změna pracovního úvazku
      Tak nevím, já bych se držel § 40 ZP, že obsah PP(tam patří i úvazek) je možné změnit jen tehdy, dohodnou-li se zaměstnavatel a zaměstnanec na jeho změně.
      Přece nechcete tvrdit, že sjednaný např. plný úvazek lze ze strany zaměstnavatele jen tak zkrátit jeho jednostranným rozhodnutím, aniž by s tím zaměstnanec souhlasil? Já si to tedy nemyslím.

    • 30. 10. 2007 14:06

      pův.baba (neregistrovaný) 194.228.235.---

      Re: Změna pracovního úvazku
      ,
      >>>>musí s tím
      >>>>zaměstnanec souhlasit. Něco jiného je zkrácení
      >>>>pr.doby
      >>>>bez snížení mzdy, které může stanovit vn.předpisem
      >>>>nebo sjednat v KS. § 80 ZP pak jasně říká, že .
      >>>>Byla-li
      >>>>sjednána kratší pr.doba..atd.
      >>>
      >>>Ale ona to myslí vážně. Docela obyčejně napsala svůj
      >>>dotaz , sice nepřesně formulovaný, a čekala odpověď k
      >>>svému problému.
      >>>Kdo chce, ten pochopí, že zřejmě zaměstnanec požádal
      >>>o
      >>>poloviční úvazek nebo že se na něm shodli.
      >>
      >>Paní Jiřino, moje odpověď nebyla k dotazu, ale k
      >>odpovědi, že zaměstnavatel určuje délku pr.úvazku, ne
      >>zaměstnanec. Měl jsem na mysli to, že na délce se
      >>musí
      >>shodnout, jinak nemusí zaměstnanec souhlasit a
      >>nastoupit
      >>do PP nebo v případě, že PP již trvá, nemůže
      >>zaměstnavatel svévolně změnit sjednaný pr.úvazek.Nic
      >>víc.
      >
      >Jasně Pájo, ale zaměstnavatel určuje kolik lidí a na
      >jaký úvazek potřebuje, zda na jeho podmínky uchazeč
      >přistoupí je jiná věc. Já jen chtěla upozornit, že by
      >délka úvazku neměla být v pracovní smlouvě, protože pokud
      >by se např. situace zaměstnavatele změnila a
      >potřeboval třeba zkrátit nebo prodloužit (samozřejmě jde o
      >vyjimečné situace ne obvyklé) sjednaný úvazek, musel by s
      >tím zaměstnanec souhlasit. Pokud bude ujednání
      >samostatné, pokud bude zaměstnavatel potřebovat může úvazek
      >prodloužit nebo zkrátit a nepotřebuje souhlas
      >zaměstnance.

      Tak jsem to napsala zas nějak zmateně - nestíhám. Jde vlastně o případ, kdy si zaměstnanec požádá o zkrácenou pracovní dobu , zaměstnavatel vyhoví, časem potřebuje, aby vykonával opět plný úvazek, tak když to není v pracovní smlouvě, může jednostranně zkrácení pracovního úvazku zrušit. Doufám, že už je to dobře.

    • 30. 10. 2007 14:08

      pája (neregistrovaný) 82.113.40.---

      Re: Změna pracovního úvazku
      Jasně, když jde o dohodu obou, tak to můžou měnit třeba každý týden. zejména jde-li o vyhovění žádosti zaměstnance. Jesliže je úvazek sjednán v PS, která je uzavřena písemně, je nutno to měnit rovněž písemně.

    • 30. 10. 2007 15:30

      anonymous (neregistrovaný) 212.80.86.---

      Re: Změna pracovního úvazku
      A není Pájo problém třeba v tom, že součástí pracovní smlouvy nemusí být délka úvazku? Takže potom, bohužel pro zaměstnance, se tento úvazek může měnit jednostranně. Nebo je to jinak?

    • 30. 10. 2007 15:53

      pája (neregistrovaný) 82.113.40.---

      Re: Změna pracovního úvazku
      Já v tom problém nevidím,
      § 79 stanovená pracovní doba je daná- i když není uvedena v PS, platí to
      § 80 - kratší pr.doba musí být sjednána, podle mne může být i ústně, pokud není přímo v PS, pak by musela být písemně
      § 40 obsah PP je možné měnit jen tahdy, dohodnou-li seš zam-tel a zam-ec na jeho změněkdyž se deohodnou, tak platí(není-li toto v PS) povinnost zaměstnavatele dle § 37 ZP písemná informace zam-tele o obsahu PP- to co není v PP. musí být zde.
      V praxi: nastupí na plný pr.úvazek bez zkr.PD dle ZP, zam-tel najednou řekne, že mu krátí úvazek na polovinu a bude mu dávat polovinu mzdy? To asi těžko, zam-ec by to jasně vyhrál.
      Podle mne je to takto, rád počkám na jiné názory, ale § 40 je jasný.

    • 30. 10. 2007 19:46

      xxll (neregistrovaný) 212.96.178.---

      Re: Změna pracovního úvazku
      Nevím co řešíte, zažádal sám, bylo mu vyhověno, viděl bych spíše problém v odvodech zdr.a soc.pojištění pokud nebude mít minimální mzdu při zkráceném úvazku a není ve vyjímkách , pokud to chcete písemně, řešil bych to žádostí o zkráceném úvazku na nějakou dobu a měl by mít i důvod proč chce zkrácený úvazek když je to na jeho žádost pokud neni ID,ČID, matka atd.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).